Liberec chce milion na opravu průčelí lázní, kraj peníze nemá

Source
Leona Vacková
Publisher
ČTK
15.02.2006 20:25
Czech Republic

Liberec

LIBEREC - Téměř milion korun by chtěla letos získat liberecká radnice na to, aby mohla financovat restaurátorské práce na výzdobě průčelí historické budovy městských lázní. O dotaci chce požádat kraj, který ale tolik prostředků na památky nemá. Letošní rozpočet počítá pro tuto oblast s částkou 2,5 milionu korun, což je čtvrtina prostředků, jež šly na opravy památek loni. ČTK to dnes řekla vedoucí krajského odboru kultury a památkové péče Eva Hamplová.

Novorenesanční liberecké lázně byly postaveny v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Vznikly v době největšího rozmachu tehdy německého města a tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Město loni památku získalo v dražbě za devět milionů korun, aby ji zachránilo před zničením. V posledních letech totiž několikrát změnila majitele, kteří do ní prakticky neinvestovali.
Město budovu převzalo loni v říjnu, od té doby tam podle mluvčího radnice Martina Korycha probíhají nutné opravy a vyklízení. Dělníci už odpadem a sutí naplnili více než 20 velkoobjemových kontejnerů. Město chce letos do úklidu a nejnutnější sanace historické budovy investovat zhruba deset milionů korun. Na 7,5 milionu přijde oprava střechy a další nezbytné opravy, zbytek je určen na stavebně-technický průzkum a projektovou dokumentaci. Náklady na rekonstrukci se odhadují na 300 milionů korun.
"Zjistili jsme, že střecha ani konstrukce nejsou v tak špatném stavu, jak jsme se domnívali," řekl dnes novinářům liberecký primátor Jiří Kittner. Ve velmi špatném stavu je podle něho zejména vnější fasáda s bohatou kamenosochařskou výzdobou. Její stav zavinily nefunkční dešťové svody a izolace. Náklady na opravy odhadli restaurátoři na 1,076 milionu korun, 968.000 chce radnice získat od kraje. Podle Hamplové se ale město bude zřejmě muset spokojit s menší částkou. Podle předběžných zásad chce kraj přispívat do částky 100.000 korun, aby uspokojil co nejvíce zájemců.
V loňském roce měl podle Hamplové kraj na opravy památek 9,7 milionu korun, i tak byly požadavky o 50 milionů vyšší než možnosti rozpočtu. Kraj nakonec přispěl na opravu 65 historických staveb. Zhruba 40 procent prostředků směřovalo na záchranu církevních objektů, třetinu peněz získaly obce. Největší podporu dostaly Kittelův dům v Pěnčíně na Jablonecku, zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem a klášter v Zákupech na Českolipsku.
0 comments
add comment

Related articles