Kraj podpořil dostavbu Masarykovy věže samostatnosti v Hořicích

Source
Zdeněk Rychtera
Publisher
ČTK
30.01.2018 10:20
Czech Republic

Hradec KrálovéHradec Králové - Zastupitelé Královéhradeckého kraje dnes podpořili projekt Hořic na Jičínsku dostavět ke 100. výročí vzniku Československa památkově chráněnou Masarykovu věž samostatnosti. Podle smlouvy o partnerství schválené zastupiteli dá kraj na dostavbu věže do roku 2020 postupně šest milionů korun. Celkové náklady se odhadují na 15 milionů korun. Pokud by šlo vše hladce, mohla by dostavba slavnostně začít 28. října 2018 a hotová by mohla být o dva roky později.


Přes šest milionů korun na dostavbu věže dá město Hořice. Zbylé peníze chce město sehnat od různých institucí, například ministerstva obrany. Připravuje se i sbírka. "Vyhlášení sbírky se předpokládá na přelomu března a dubna, oslovíme občany i firmy," řekl ČTK místostarosta Hořic Martin Pour. Radnice již začala připravovat projektovou dokumentaci pro stavební povolení dostavby.

Věž samostatnosti se na Hořickém chlumu nad Hořicemi začala stavět 10. července 1926 a u položení základního kamene byl tehdy přítomen prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Do roku 1938 byla věž postavena do výšky 25 metrů, pak stavba skončila. Nyní by měla být věž podle původního projektu architekta Františka Blažka dostavěna do dříve plánované výšky 40 metrů.

Věž je postavena z pískovce, v přízemí je muzeum a pietní síň se jmény obětí válek z Hořicka. Na vrcholu je vyhlídkový ochoz, ze kterého je vidět panorama Krkonoš. Samotný vrchol věže je zakrytý hvězdářskou kopulí. Na bočních křídlech budovy jsou vlastenecké reliéfy znázorňující například boje legií za první světové války. Kulturní památkou je věž od roku 2014.

"Dostavba Masarykovy věže samostatnosti se stane symbolickým sepjetím první republiky s dnešní dobou a věřím, že z ní bude významný turistický cíl i nad rámec našeho regionu. Podpora dostavby je součást projektů, které se váží k letošním osmičkovým výročím," řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Podle Poura má dostavba velkou symboliku a silný příběh, kterých v Česku moc není.

Opoziční krajský zastupitel Jaroslav Kostelníček (ANO) finanční spoluúčast kraje na projektu kritizoval. Věž je podle něj již nyní funkční, jen je o pár metrů nižší. "Všichni si na to zvykli, ..., najednou budeme Hořicím financovat jejich stavbu, kterou moc lidí nechce," řekl Kostelníček. Příspěvek kraje na stavbu označil za vyhozené peníze.

Po letošním říjnovém zahájení stavby by měly v roce 2019 následovat hlavní stavební práce. Na dostavbě by se měla opět podílet Střední průmyslová škola sochařská a kamenická v Hořicích, jejímž zřizovatelem je Královéhradecký kraj.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
názor
rozum
21.02.18 10:48
show all comments

Related articles