Karlovy Vary – Město Karlovy Vary svolá veřejnou diskusi na téma budoucnosti Alžbětiných lázní. O ztrátové městské lázně se zajímají dva případní kupci. Hotelový řetězec Hilton by u nich chtěl vybudovat hotel. Druhý zájemce, Grandhotel Pupp, by zachoval lázeňské služby a nabízel je okolním hotelům. Naproti tomu jsou ve městě i odpůrci prodeje Alžbětiných lázní. Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) je tak vhodné, aby si všichni mohli poslechnout co nejširší spektrum argumentů předtím, než zastupitelé budou o konečné variantě rozhodovat, řekla dnes novinářům. Debata by se měla konat na začátku října.
"Na 8. října bychom rádi svolali mimořádné zastupitelstvo za účasti veřejnosti. Předpokládáme, že by se odehrálo v Národním domě od 16:00, aby široká veřejnost měla možnost se na zastupitelstvo přijít podívat, ale hlavně naposlouchat si všechny možné varianty, které v rámci Alžbětiných lázní připadají v úvahu. Protože to není jen záměr prodeje, popřípadě pronájmu, ale pořád tu zůstává i záměr ponechat si Alžbětiny lázně. Jenom je třeba vzít v potaz, že Alžbětiny lázně ekonomicky opravdu nevycházejí," uvedla Pfeffer Ferklová.
Vedení města chce pozvat zástupce zaměstnanců, lékařů, kteří mají v Alžbětiných lázní ordinace, a zástupce potencionálních investorů. Radnice by ale také chtěla, aby dorazili i zástupci chorvatského města Opatija, kam také vstoupil řetězec Hilton.
Na zářijovém zastupitelstvu oba zájemci, Hilton a Pupp, představili svoje návrhy, jak Alžbětiny lázně využít. Oba záměry s sebou nesou potřebu masivních investic v řádu okolo jedné miliardy korun. A oba záměry také počítají s odkoupením historických lázní. Liší se tím, že Hilton počítá s dostavbou zadního traktu, kde by vznikl nový, moderní hotel, kdežto Pupp sází na to, že v budoucnu řada menších hotelů přestane provozovat lázeňské služby ve svých prostorách a bude potřebovat tyto službu nabídnout jinde, třeba v Alžbětiných lázních.
Alžbětiny lázně jsou akciovou společností ve stoprocentním vlastnictví města. To ale ročně dává 20 milionů korun jen na udržení provozu, tedy zejména na mzdy asi čtyřicítky zaměstnanců. Na potřebné investice do oprav nebo modernizace už nejsou peníze. Alžbětiny lázně se tak dostaly do kumulované ztráty přes 100 milionů.
Podle primátorky je i proto potřeba co nejdříve rozhodnout, co s lázněmi dál. Jak dnes řekla na dotaz ČTK, dobré by bylo, pokud by se podařilo dojít k rozhodnutí nejpozději na počátku příštího roku.