Jihočeské divadlo by chtělo pro své působení vhodnější objekt

Source
Marek Bílek
Publisher
ČTK
05.05.2016 15:40
Czech Republic

České Budějovice

České Budějovice - Jihočeské divadlo usiluje o to, aby mohlo působit ve vhodnějším objektu. Budova divadla má podle jeho zástupců nedostatečnou kapacitu. Kvůli tomu všechny soubory nemohou účinkovat na jednom místě a využívají víc prostorů v Českých Budějovicích. Město zvažuje výstavbu kulturního centra. Zástupci magistrátu se domnívají, že vhodnou lokalitou by mohlo být současné parkoviště na Mariánském náměstí. Projekt však předpokládá náklady v řádu stovek milionů korun a město jej z vlastních prostředků financovat nemůže. ČTK to řekl náměstek českobudějovického primátora Jaromír Talíř (KDU-ČSL).

Jihočeské divadlo připravuje na 13. května na toto téma debatu s názvem Střed zájmu. K problematice možné výstavby nové budovy se na ní budou moci vyjádřit zástupci kulturní scény, magistrátu, architekti a urbanisté. "Všude říkám, že by si Budějovice zasloužily novou víceúčelovou kulturní budovu. Myslím si, že by to měl kromě divadla zároveň být i koncertní sál pro 600 až 700 posluchačů," uvedl Talíř. Prostory nového objektu by podle něj mohla využívat i Jihočeská filharmonie.

Vedle záměrů města ale existuje i projekt Jihočeské společnosti přátel hudby (JSPH). Ta už několik let usiluje o výstavbu Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka, takzvaného Rejnoka. Stavbu za dvě miliardy korun před časem navrhl zesnulý architekt Jan Kaplický. Projekt usiloval o podporu z programu evropských dotací IROP, která by případně mohla zajistit až třetinu odhadované částky. "Zatím se k tomu, jak celá věc pokračuje, nebudeme vyjadřovat," řekl dnes ČTK předseda JSPH Antonín Kazil.

Podle ředitele Jihočeského divadla Lukáše Průdka představují České Budějovice jistou výjimkou. "Je to v republice jediné čtyřsouborové divadlo, které nemá odpovídající zázemí," uvedl. Činohra a balet účinkují v hlavní budově v ulici Dr. Stejskala, opera působí v kulturním domě Metropol a Malé divadlo v Hradební ulici. Budova v ulici Dr. Stejskala nabízí kapacitou 250 diváků. "Původně vznikla v 70. letech minulého století jako komorní scéna k zamýšlenému projektu výstavby nového divadla," uvedl Průdek.

Město zhruba před 50 lety zvažovalo, že by postavilo kulturní centrum na Mariánském náměstí. "A od té doby se nic nedělo. Máme krásně rekonstruovanou současnou budovu, kde vznikla i scéna Na půdě, ale ty podmínky jsou zde takové stísněné," řekl Průdek.

Talíř dodal, že České Budějovice na rozdíl od jiných krajských měst za poslední léta nevybudovaly žádnou kulturní stavbu většího rozměru. "Jinde vznikala s podporou státních dotací divadla nebo knihovny. A využití nějakého grantu je jediná cesta, jak by se to mohlo podařit i zde," uvedl.

0 comments
add comment

Related articles