Jablonec chce z EU peníze na rekonstrukci Kantorovy vily

Jablonec nad Nisou - Jablonec nad Nisou chce z evropských fondů získat peníze na obnovu funkcionalistické Kantorovy vily, kterou město koupilo před šesti lety. Na obnovu památkově chráněné budovy má město šanci získat 42,5 milionu korun z programu integrovaných územních investic (ITI) pro aglomeraci Liberec - Jablonec. Je to výjimečná příležitost s poměrně štědrou dotací ten objekt zrekonstruovat, řekl dnes ČTK náměstek primátora Jakub Chuchlík (Piráti).


Vilu nedaleko jablonecké přehrady nechal postavit lékař Alfréd Kantor v roce 1934 podle projektu Heinricha Kulky, žáka a blízkého spolupracovníka klasika moderní architektury Adolfa Loose. Připomíná slavnou Müllerovu vilu v Praze. Jde o jeden z nejcennějších objektů tohoto stylu v regionu. Radnice, která v roce 2017 za budovu se zahradou zaplatila 8,121 milionu korun, by dům v budoucnu ráda veřejnosti zpřístupnila, zatím se otevírá jen příležitostně.

Památkově chráněný dům má čtyři podlaží, výrazně krychlové hmoty jsou prolomeny nepravidelným rastrem oken. Nejvýraznějším prvkem světlé fasády je vstup s travertinovým obkladem a prosklenými dveřmi s mříží. Do polozapuštěného suterénu byla umístěna soukromá ordinace, místnost pro domovníka, garáž a zázemí domu. Přízemí vily bylo prostřednictvím terasy propojeno se zahradou. V 80. letech minulého století byla vila přestavěna, to nejcennější ale zůstalo podle architektů zachováno.

V Jablonci je připraveno 15 projektů, které dohromady počítají s dotací 853 milionů korun, kromě jiného například obnova sokolovny, kterou připravuje TJ Sokol, nebo prodloužení tramvajové trati na nový dopravní terminál, které chystá liberecký dopravní podnik. Obnova Kantorovy vily je jedním z největších projektů na něž chce dotace z ITI čerpat jablonecká radnice. Větším projektem města je jen výstavba nové mateřské školy u přehrady, na kterou počítá s dotací 140 milionů korun, a stavba dopravního terminálu s příslibem dotace 100 milionů korun.

Program ITI Liberec – Jablonec nad Nisou zahrnuje 47 obcí a rozdělovat bude zhruba 2,5 miliardy korun. Zatím se uvádí, že pro celou oblast by mělo být k dispozici zhruba 1,326 miliardy z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), asi miliarda z Operačního programu Doprava (OPD) a 180 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). "Do výzvy se přihlásilo 135 projektů s požadavky na dotaci překračující 5,5 miliardy korun," řekl Chuchlík. Schváleno bylo podle něj 70 projektů.
0 comments
add comment

Related articles