Hradec Králové – Město Hradec Králové dnes podepsalo smlouvu se sdružením firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont na stavbu nového fotbalového stadionu. Cena kontraktu činí 568 milionů korun bez DPH, jde tak o největší zakázku v novodobé historii města. Nyní budou firmy stadion projektovat. Vlastní stavba by demolicemi stávajícího stadionu měla začít na podzim. Vše by mělo být hotové do dvou let, tedy na jaře 2023, uvedli zástupci města. Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravuje přes 15 let.
Předseda představenstva firmy Strabag Ondřej Novák řekl, že prvním krokem po podpisu smlouvy bude dopracování projektové dokumentace. Přesný harmonogram stavby bude nyní předmětem jednání s městem. "Na podzim začneme s demolicí, na níž je stavební povolení, a snesením (osvětlovacích) lízátek," řekl. Stadion podle něj bude nejen pro sport, ale i pro kulturní akce a pro odpočinek a oddech Hradečáků.
Druholigový klub FC Hradec Králové, který patří městu, uvedl, že nový stadion je zárukou další existence klubu. "Bez důstojného domova by klub čekal postupný, ale neodvratný zánik," uvedl předseda představenstva FC Hradec Králové Jan Michálek. Nová aréna by také měla pomoci městu získat pro klub strategického partnera.
Uskupení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont vyhrálo tendr, který radnice vypsala loni v září. Jako vítěze soutěže uskupení schválili zastupitelé města na konci března. V minulosti město na stavbu vypsalo tři tendry, ale žádný z nich do konce nedotáhlo. Nyní město zakázku vypsalo metodou Design and Build, tedy Navrhni a postav. Dané byly základní požadavky města na velikost a funkce stadionu, uchazeči také museli respektovat limity dané již v minulosti vydaným stavebním povolením na stadion.
Původně se do tendru přihlásily čtyři subjekty, ale předběžné nabídky v únoru podaly tři subjekty. Hodnoticí komise vítěze vybrala 5. března. Organizátoři tendru uvedli, že vítězná nabídka byla výrazně kvalitnější než dvě zbývající. Vyzdvihli to, že sdružení vedené Strabagem do návrhu zahrnulo multifunkční využití, například do stadionu zakomponovalo tři tělocvičny, stometrovou krytou dráhu i venkovní amfiteátr. Stadion by měl poskytnout zázemí a venkovní prostor pro kongresy, festivaly či dožínky. Na koncerty by se do hlediště a na hrací plochu mělo vejít až 25.000 diváků. "Kolem stadionu povede 600 metrů dlouhý atletický ovál," uvedl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).
Celkové náklady na pořízení stadionu by neměly překročit 605 milionů korun bez DPH. Již loni v červenci město podepsalo smlouvu se společností Arcadis Czech Republic, která bude za 31,8 milionu korun bez DPH správcem stavby. Na samotnou stavbu tak zbývalo 573,2 milionu korun bez DPH. Sdružení Strabag, Geosan a D&D nabídlo cenu asi o pět milionů korun nižší.
Stadion by měl podle radnice splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Měl by splňovat i požadavek na multifunkční arénu. Kapacita arény by měla být 8000 diváků s možností navýšení na 9300 míst. Všechna místa by měla být zastřešená. Zachováno bude i typické osvětlení stávajícího stadionu v podobě takzvaných lízátek. Na financování stavby by chtělo město získat státní dotaci.