Hořice mají opravené muzeum s expozicí o kamenictví a sochařství

Source
Zdeněk Rychtera
Publisher
ČTK
26.04.2019 08:20
Czech Republic

Hořice


Hořice - Devítitisícové Hořice na Jičínsku dnes otevřely opravené muzeum s novou expozicí o těžbě, zpracování a využití pískovce. Oprava novorenesanční budovy muzea z roku 1877 stála 28 milionů korun a byla součástí česko-polského projektu Hořic a polského města Strzegom na podporu turistiky Cesta kamene. Celý projekt měl hodnotu téměř 60 milionů korun, evropská dotace z programu Interreg činila 46 milionů korun. ČTK to řekl manažer projektu Martin Bártík.


Města Hořice a Strzegom jsou od sebe vzdálená asi 100 kilometrů, jsou partnerskými městy a spojuje je tradice kamenictví. Hořice, které projekt Cesta kamene vedly, se nazývají městem kamenné krásy a známé jsou těžbou a zpracováním pískovce. Strzegomi se říká Žulové srdce Polska.

Oprava chátrajícího a moderním potřebám nevyhovujícího hořického muzea na náměstí Jiřího z Poděbrad začala v roce 2017 a byla největší stavbou v projektu Cesta kamene. Dotace uhradila asi 20 milionů korun nákladů na opravu a přestavbu muzea. Původně objekt sloužil jako sídlo okresu a pošty, pro muzejní účely je využíván od protektorátu.

Muzeum je po přestavbě bezbariérové, změnila se i jeho vnitřní dispozice. Návštěvníci v muzeu nyní najdou stálé expozice přibližující těžbu a zpracování kamene a kamenosochařství. Výstavní Štorchova síň v přízemí zůstala zachována, novinkou je multimediální místnost v prvním patře muzea. Dosud nevyužitou zahradu muzea stavbaři přeměnili na částečně krytou venkovní expozici s prostorem pro lapidárium. Využita může být i pro konání kulturních a společenských akcí.

"Dříve bylo v muzeu veřejnosti přístupných asi 15 procent prostor. Zbylé prostory sloužily jako kanceláře, depozitáře nebo byly v havarijním stavu. Po rekonstrukci je veřejnosti přístupných 85 procent plochy muzea," řekl ČTK místostarosta Martin Pour (Hořičtí patrioti). Dodal, že sbírkový fond muzea čítající asi 40.000 předmětů byl před rekonstrukcí z muzea vystěhován a je bezpečně uložen v budově bývalého gymnázia v Husově ulici.

V Strzegomi díky projektu Cesta kamene opravili část ulice v centru města, kde vznikla venkovní Alej soch. Strzegom také ve společenském centru Karmel vybudovala multimediální sál, který mimo jiné umožní přímé propojení s hořickým muzeem. Například se tak může stát při sochařských sympoziích a kamenických akcích, která se konají v Hořicích i ve Strzegomi. Významnou součástí projektu na polské straně byla i renovace čtyř barokních kašen ve městě Swidnica, které leží nedaleko Strzegomi.

V rámci projektu Cesta kamene také vznikla síť turistických okruhů zaměřených na kulturní a přírodní památky spojené s tématem kamene v Podkrkonoší a v Dolním Slezsku. "Hlavním cílem projektu je do Hořic přilákat více turistů, a to zejména na více dnů" řekl hořický starosta Aleš Svoboda (Šance pro rozvoj). Na české straně turistické okruhy vznikly v Hořicích a ve Dvoře Králové nad Labem a v okolí těchto měst. V Polsku jsou ve městech Strzegom, Swidnica a Dobromierz. Kromě vyznačení okruhů v terénu budou mít turisté k dispozici mapy a další informační materiály.
0 comments
add comment