Gočárovo rodiště má nového majitele, zámek v Semíně opraví

Source
Lucie Jelínková
Publisher
ČTK
09.02.2018 14:55
Czech Republic

Semín

Josef Gočár

Semín - Nový majitel zchátralého barokního zámku s pivovarem v Semíně na Pardubicku památku opraví a otevře veřejnosti. Na její záchranu si dává nejméně pět let. ČTK to řekl Jan Kvasnička ze společnosti Danup - Invest, která objekt vlastní. V zámku se narodil architekt Josef Gočár. Jeho stavby patří k vrcholům české moderní architektury.


V rozsáhlém objektu by jednou mohla být restaurace, ubytovna, luxusnější apartmány, pivovar i muzeum věnované Gočárovi. "Nejdřív nás čeká zpracování stavebně-historického průzkumu, potom aspoň opravit střechy. Následovat bude projekt. Také záleží na tom, zda bude možné čerpat evropské dotace," řekl Kvasnička.

Barokní zámek v Semíně pochází z 16. století. Na konci 17. století k němu přibyl pivovar, v kterém se vařilo pivo více než 200 let. Jedním ze sládků byl otec Josefa Gočára. Pivovar stále skrývá původní technologie.

Posledním majitelem byl Jindřich Dvořák, který neprosperující pivovar v roce 1926 zavřel. Poté objekty, jež postupně chátraly, využíval jako sklady pardubický a chrudimský pivovar, byly v něm i byty.

Asi před čtvrt stoletím měl zámek s pivovarem majitelů víc. Společníci se neshodli na opravách a zůstal jen jeden vlastník, který památku přepsal na syna. Společně se pak rozhodli ji prodat. V minulosti o koupi uvažovala i obec, ale s malým rozpočtem si na opravy a správu rozsáhlé stavby netroufla.

Oprava semínského zámku bude jednou z očekávaných investic cestovního ruchu v okolí kladrubského hřebčína, který usiluje o zapsání na seznam UNESCO. Při rostoucím počtu návštěvníků hřebčína nebudou postupně stačit ubytovací a stravovací kapacity v okolí.

Například Řečany nad Labem plánují vybudovat na severním okraji města záchytné parkoviště s velkým venkovním minigolfovým hřištěm. Odtud by mohl hřebčín organizovat projížďky do Kladrub. Nabízí se i možnost vyhlídkových lodí po Labi.

"Co se týká Pardubického kraje, velký dluh tu máme ve stavu téměř poloviny silnic druhé a třetí třídy včetně některých mostů a čeká nás také výstavba nové jízdárny pro jezdeckou školu a učiliště," řekl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).
0 comments
add comment

Related articles