Dokument Batalives představuje život v pěti baťovských městech

Source
Viktor Chrást
Publisher
ČTK
12.03.2018 08:20
Czech Republic

Zlín

Zlín - Dokumentární film Batalives představuje život v pěti baťovských městech v pěti zemích. Jeho předpremiéru dnes zhlédli diváci ve Zlíně. Snímek režisérů Karolíny Zalabákové a Petra Babince vznikal dva roky. Jeho ústředním motivem jsou lidé, kteří v městech spojených se jménem Baťa žijí, řekla dnes ČTK krátce před uvedením filmu Zalabáková. Do oficiální kinodistribuce bude film uveden 5. dubna.


"Většina štábu vyrostla, žije nebo studuje ve Zlíně, takže je pro nás fakt, že jsou po světě různé malé Zlíny, všeobecně známý. Všem ostatním to přišlo jako něco naprosto fascinujícího, na pomezí sci-fi filmu a nějakého komiksu. Tak jsme se rozhodli, že je to něco, čemu bychom měli dát větší prostor ve filmu," uvedla Zalabáková.

Spolu s kolegy prý pro vznik filmu dlouho hledala klíč. "Nakonec jsme si řekli, že bychom chtěli točit film tak, abychom se na něj chtěli dívat i my, naše generace. Aby to nebyl klasický dokumentární film plný faktů a mluvících hlav," sdělila režisérka. Štáb se tedy zaměřil na osudy konkrétních obyvatel Zlína, nizozemského Batadorpu, chorvatského Borova, indického Batanagaru a brazilské Bataypory.

Někdejší baťovské satelity se podle producenta filmu Lukáše Garguláka vzájemně liší. Přesto je v nich stopa obuvnického kolosu dodnes patrná. "Třeba v Chorvatsku jsou ty baráky a fabrika úplně stejné jako ve Zlíně. Jsou ale poznamenané válkou. Fabrika je kompletně rozbombardovaná, půlka domků je v ruinách. V Indii jsme zase zachytili tři pavlačáky, které asi tři měsíce po natáčení zrušili. I baráky, které tam byly postavené pro české manažery, už tam také pravděpodobně nejsou. Naopak v Holandsku jsou ty baráčky krásné, čisté," řekl Gargulák.

"Baťovská města se buď konzervují do takového akvária a skanzenu, nebo jdou k zemi," doplnila Zalabáková.

Štáb potřeboval pro vznik filmu 54 natáčecích dní. Každá lokace však podle Garguláka vyžadovala jiný čas. Zatímco v Indii filmaři strávili tři týdny, v Nizozemsku jim stačil necelý týden. "Všude, kde jsme natáčeli, ale Baťu znají. Srandovní je, že si místní dost často myslí, že je to původem jejich firma," uvedl producent.

Tomáš Baťa vytvořil unikátní systém tovární výroby, kolem které soustředil město s občanským vybavením pro své zaměstnance. Po jeho smrti v roce 1932 navázal na odkaz svého nevlastního bratra Jan Antonín Baťa. Firma po celém světě založila po vzoru Zlína desítky satelitních měst. Některá si zachovala svou funkci až doposud, jiná zůstávají spíše připomínkou historie slavných závodů.
0 comments
add comment

Related articles