Depozitář NK bude po dostavbě místem pro deset milionů knih

Publisher
ČTK
25.01.2016 20:35
Czech Republic

Prague

Praha - Symbolem Národní knihovny je její sídlo v bývalé jezuitské koleji v centru Prahy, Klementinum. Přesto se poslední léta většina knihovních svazků nachází v pražské Hostivaři, kde byl právě před 20 lety otevřen Centrální depozitář NK. Dnes je v něm 5,5 milionu knih, počítá se ale s jeho další dostavbou a cílovou sumou deseti milionů svazků. Letos má začít rekonstrukce jeho nejstarší budovy, novostavba dalšího objektu za rok.

V depozitáři je ale také pracoviště pro digitalizaci fondů a jejich další zpracování nebo místa s přísnými klimatickými podmínkami, neboť v něm je uložen Národní konzervační fond.

V Klementinu po jeho mnohaleté rekonstrukci mají zůstat jen téměř dva miliony knih, budou to ale ty nejčastěji půjčované svazky. Revitalizace barokního komplexu má skončit v roce 2018, stát má celkem 1,88 miliardy a v tomto a příštím roce bude spojena s výrazným omezením služeb čtenářům. Některé služby knihovny převezme právě i hostivařský depozitář.

"Nová budova v Hostivaři bude plnit roli nejen depozitáře a umístění některých pracovišť NK, ale také zde bude v rozšířených otevíracích hodinách přístupná studovna, která bude sloužit například pro zpřístupnění Národního konzervačního fondu," sdělila ČTK mluvčí knihovny Irena Maňáková.

Největší omezení služeb a přístupu ke knihám bude v roce 2017. V nejhorší okamžik bude z přibližně sedmimilionového fondu NK mimo svoje místo, a tím mimo standardní možnost studia, až 80 procent sbírek. Třetí etapa rekonstrukce Klementina bude nejrozsáhlejší a budou se při ní opravovat celé historické trakty barokního areálu.

Centrální depozitář byl postaven v polovině 90. let, využila se pro něj starší železobetonová hala, která byla zrekonstruována a k ní byla přistavěna administrativní část. Před dvěma lety byla otevřena nová budova a NK opustila většinu svých mimopražských depozitářů, které byly třeba na hradě Houska, ve skladu v Neratovicích, zámku v Postoloprtech a Buštěhradě.

Rekonstrukce staré budovy je plánována na první pololetí roku 2016. "Samotná rekonstrukce je otázkou přibližně 12 až 14 měsíců. Přesnější představu budeme mít až po ukončení výběrového řízení na zhotovitele stavby," uvedla mluvčí. Včetně projektu a přípravných prací se na rekonstrukci počítá se 141 miliony korun bez DPH.

V případě druhé etapy výstavby nového depozitáře se podle ní počítá s 407 miliony, ještě ale není zpracována projektová dokumentace. NK předpokládá zahájení stavby na jaře 2017, trvat by měla asi rok. Dodavatel stavebních prací není zatím pro žádnou z obou staveb známý.

Oboje hradí program péče o národní kulturní poklad. Dostavba depozitáře řeší dlouhodobý nedostatek prostoru knihovny a nahradila ambicióznější projekt knihovní novostavby. Vítězný projekt Jana Kaplického z mezinárodní architektonické soutěže zůstal nerealizován. Revitalizací Klementina a dostavbou depozitáře chce Národní knihovna získat kapacity pro své fondy na příštích 50 až 60 let. Stejné parametry co do nákladů a kapacity měla mít i nová budova knihovny, jejím bonusem pak mohl být přínos k současné architektuře a diskuse o ní, která české společnosti chybí.

0 comments
add comment

Related articles