Chrudim opraví Gočárovu hrobku velkopodnikatele Poppera

Publisher
ČTK
14.09.2017 08:10
Czech Republic

Chrudim

Josef Gočár

foto: Národní památkový ústav
Chrudim - Chrudim plánuje opravu hrobky Friedricha Leopolda Poppera, který vlastnil největší obuvnickou továrnu v habsburské monarchii. Hrobka je kulturní památkou a navrhl ji architekt Josef Gočár. Náklady na opravy se odhadují na půl milionu korun. Město chce získat dotace. ČTK to dnes řekl starosta Josef Řezníček (SNK-ED).


Zastupitelé nejdřív musejí schválit bezúplatný převod majetku. Čtyři dědičky se totiž rozhodly památku městu darovat s tím, že ji město opraví. Oprava hrobky, která již chátrá, bude poměrně komplikovaná s ohledem na použité materiály. Odborníci musí vypracovat statický posudek.

Rodinná hrobka vznikla v letech 1927 až 1928. Je z leštěného noritu, zdobí ji socha vzkříšeného Krista z dílny Otakara Španiela. Město Chrudim má velký zájem o zachování této památky, neboť Friedrich Leopold Popper byl významnou osobností města a samotná hrobka má významnou kulturní hodnotu, řekl starosta.

Friedrich Leopold Popper se narodil v roce 1866 v Brně. Vystudoval obchodní akademii a první zkušenosti získal jako zaměstnanec u firmy H. D. Pollak ve Vídni. V roce 1893 koupil v Chrudimi podnik manželů Beckových na výrobu obuvi. Postupně ho rozšiřoval a modernizoval. V roce 1903 v závodě 350 zaměstnanců. V letech 1912 a 1913 pracovalo u firmy už přes 1000 zaměstnanců a výroba dosahovala 2400 párů obuvi denně.

Popperova továrna stála v centru města, dnes areál z větší části vlastní textilka Evona. Souhrnná pracovní plocha se rozprostírala na více než 10.436 metrech čtverečních, výrobní kapacita v polovině 20. let dosahovala až 3000 párů obuvi denně. Průmyslový komplex Popperů se stal chloubou města na mnoho let.

Popper se také věnoval spolkové činnosti, přivedl do Chrudimi tenis, podporoval tamní filharmonii a přispěl na vznik městského divadla. Podnikatel a filantrop zemřel v listopadu 1941, je pochován v rodinné hrobce.
0 comments
add comment