Praha – Výběr informací o Českém domě v Moskvě (na jeho fungování ruská strana poukázala poté, co představitelé hlavního města Prahy vyzvali k navrácení části Stromovky, zabrané Moskvou po roce 1968):
— Český dům v Moskvě je rozsáhlý komplex, nacházející se asi půl kilometru od budovy českého velvyslanectví a 2,5 kilometru od Rudého náměstí a Kremlu, je největším areálem ve vlastnictví České republiky v zahraničí. Byl dokončen v roce 1986, od začátku bylo jeho úkolem vytvářet zázemí pro české exportéry, po rozdělení Československa přešel do majetku ČR. Disponuje 122 kancelářemi, 131 byty a 87 hotelovými pokoji, nabízí také konferenční místnosti, salonky, business centrum, jsou v něm restaurace, pivnice, bar, tělocvična, venkovní hřiště, posilovna nebo sauna. Kromě obchodu slouží i pro propagací české kultury v Rusku.
— "Základním úkolem Českého domu Moskva je podpora českých podnikatelů a exportérů, kteří se snaží prosadit na ruském trhu. Tato podpora spočívá jak ve vytváření podmínek pro jejich podnikání, tak také poskytování užitečných informací. Významné je také vytváření výborných podmínek a zázemí pro rodiny představitelů českých společností. Díky naší výjimečnosti získávají čeští podnikatelé prostřednictvím Českého domu Moskva významnou konkurenční výhodu oproti podnikatelům z jiných států," popsal jeho fungování pro Českou televizi v roce 2016, kdy Český dům sloužil i jako zázemí pro Čechy během MS v hokeji, jeho tehdejší ředitel Jiří Podhola.
— Český dům, který je součástí sítě Českých center, se sice zaměřuje zejména na pomoc obchodníkům, stranou ale nezůstává ani česká kultura, která má v Rusku tradičně dobrý zvuk. "Neumíme uzavřít za nikoho byznys, ale aktivně podporujeme každého, kdo má zájem. Máme možnost prezentovat české produkty a řada firem toho aktivně používá. Denně k nám přijde až pět set návštěvníků a mnoho z nich jsou významní ruští podnikatelé," řekl také Podhola k fungování Českého domu, který dlouhodobě generuje zisk, který se používá nejen na jeho opravy, ale částečně také na financování ostatních Českých center.
— Česká centra, což je příspěvková organizace ministerstva zahraničních věcí, převzala správu Českého domu v roce 2002 poté, co byl v pronájmu. Soukromý provozovatel jej převzal poté, co vláda Miloše Zemana (tehdy ČSSD) přijala v říjnu 2000 usnesení, podle něhož měly zastupitelské úřady v zahraničí zrušit takzvané vedlejší hospodářství. Ministerstvo zahraničí tehdy narychlo uzavřelo smlouvu o pronájmu Českého domu s firmou Hotel Český dům, kterou založili tehdejší správci objektu. Společnost mohla například používat účet velvyslanectví a odebírat zboží bez cla a daně. Kvůli údajně nevýhodnému pronájmu areálu se později ocitlo před českým soudem několik lidí.
— Někdejšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu a jeho dva spoluobviněné obžaloba vinila z trestných činů zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku se škodou přes 26 milionů korun. Srbu, bývalého šéfa společnosti Hotel Český dům Stanislava Breie a tehdejšího hlavního účetního moskevského komplexu Miroslava Karla pražský městský soud dvakrát nepravomocně osvobodil. Odvolací senát však verdikty pokaždé zrušil a případ vrátil k projednání. Konečného verdiktu se ale nedočkali, na kauzu se totiž vztahovala amnestie prezidenta Václava Klause z ledna 2013.
— Nyní se o Českém domě začalo mluvit poté, co vedení Prahy v pondělí 19. dubna vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Magistrát chce, aby se rozloha ruské ambasády vrátila do stavu před 21. srpnem 1968. Vedení Prahy chce také snížit počet parkovacích míst vyhrazených pro velvyslanectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání vlády poznamenal, že pokud Praha dodá podklady, předá je ministerstvu zahraničí. Ruská diplomacie poté podle agentury Interfax v souvislosti s požadavky Prahy připomněla Praze českou nemovitost v centru Moskvy v oblasti Tverské ulice, kde se nachází právě Český dům.