Opava – Městskou část nevzhledného panelového obchodního centra Slezanka v historickém centru Opavy čeká příští rok demolice. Nahradit by ho mělo několik bytových domů a sál s venkovním amfiteátrem. ČTK to dnes řekl mluvčí města Roman Konečný. Budoucnost Slezanky, jejíž část město od soukromého vlastníka koupilo v roce 2008 za 270 milionů korun, je v Opavě téma několika posledních volebních období. Dlouhodobě se nedařilo prostory pronajímat či prodat. Neuskutečnily se ani pokusy o přestavbu.
"Zvažovali jsme několik variant včetně rekonstrukce. Jen zajištění statiky stávající Slezanky by vyšlo na zhruba 20 milionů korun. Její přestavba je proto neekonomická. Rozhodli jsme se v příštím roce městskou část Slezanky zbourat a po archeologickém průzkumu zde vystavět několik bytových domů, které budou inspirovány předválečnou bytovou výstavbou na Horním náměstí," řekl primátor Tomáš Navrátil (ANO).
V prostoru dnešního divadelního klubu bude podle něj malé náměstí se vstupem do nového multifunkčního sálu, který Opavě chybí, potřebným zázemím a venkovním amfiteátrem na menší akce pod širým nebem. Bytové domy budou stavět soukromníci, sál pak město. Dále je v plánu stavba dvoupodlažního podzemního parkování pod novou výstavbou.
Budoucnost Slezanky je v Opavě tématem několika posledních volebních období. Bývalé vedení města nechalo vypracovat studii. Podle ní by budova měla mít multifunkční využití, komerční i volnočasové. Současné vedení radnice Slezanku zařadilo mezi strategické projekty a vznikl projektový tým. Nezávisle na sobě se zabýval jak variantou využití objektu Slezanky městem, tak i jejím prodejem či pronájmem.
Slezanka má podle vlastníků tři části. Část patří městu a ta by se měla bourat. Druhou část město spoluvlastní a s dalšími majiteli nyní jedná o odprodeji. Pak by se bourala i tato část. Třetí část patří soukromým majitelům. Ti mohou zvážit, zda se k projektu nechtějí připojit.
Obchodní centrum Slezanka je panelová budova postavená na místě, kde v 17. století stály starobylé právovárečné domy. Blok se sídlištní podobou navazuje na historickou zástavbu centra a sousedí s gotickým chrámem. Budova je pro magistrát dlouhodobě problémová. Předchozí vedení města objekt na centrálním Horním náměstí koupilo v roce 2008 od soukromého vlastníka. Tehdy zástupci magistrátu vyjádřili ochotu investovat do opravy budovy či jejího zbourání a výstavby nového centra. Na zaplacení kupní ceny si město vzalo úvěr 270 milionů korun.
Obchodní dům pak byl dlouho téměř prázdný a až v roce 2012 se podařilo najít zájemce o jeho provozování. Dlouhodobě se ale nedařilo prostory pronajímat. Město nakonec přistoupilo na prodej developerské firmě. Vzniknout zde mělo nové obchodní centrum. Smlouvu o jeho stavbě předchozí vedení města podepsalo s developerem v roce 2015.
Přípravy se ale vlekly a nakonec zvítězily názory, že obchodní centrum by se stavět nemělo. Změnu ovlivnila i stavba nedalekého obchodního centra Breda & Weinstein. Na ploše přes 25.000 metrů čtverečních nabízí prostory pro víc než 100 obchodů, multikino se šesti sály, restaurace a kavárnu. Po dohodě developer od záměru ustoupil. Od té doby radnice řeší, co se Slezankou dál.