Budova ministerstva průmyslu a obchodu v Praze se stala kulturní památkou

Praha – Budova ministerstva průmyslu a obchodu v Praze, kterou navrhl architekt Josef Fanta, se stala kulturní památkou. Na svém webu to dnes uvedlo ministerstvo kultury. Konstatovalo, že jde o vysoce kvalitní reprezentativní architekturu ve stylu moderního klasicismu a představuje hodnot- ný doklad historizující architektury s velkým důrazem na řešení detailů.


Návrh na prohlášení budovy za památku vznikl při vyhodnocení významných, dosud neprohlá- šených ministerských a jiných veřejných budov v Praze, vytipovaných v souvislosti se 100. výročím vzniku ČSR. Rozhodnutí o prohlášení památkou nabylo právní moci v květnu.

Rozsáhlý objekt na vltavském nábřeží vznikl pro jedno z ministerstev nové republiky. Budova byla záměrně navržena v archaickém architektonickém stylu novoklasicismu v letech 1925 až 1932. Pojetí stavby i umělecké a uměleckořemeslné vybavení pochází z kvalitních materiálů v duchu takzvaného gesamtkunstwerku, tedy že veškeré zabudované prvky jako okna, dveře, schodiště a zábradlí, kování, dlažba, kamenné a dřevěné obklady, nástěnná i stropní svítidla, popelníky, částečně původní mobiliář, krby, zrcadla či vitráže jsou součástí stavby.

Výrazná a dominantní na stavbě je kupole včetně členění, detailů a plastické výzdoby. Pozoruhodná jsou podle odborníků i řešení východního průčelí s hmotou nárožního rondelu s portikem i původní architektonické a dekorativní řešení dvorních fasád obou částí objektu.

Budova prošla stavebními úpravami v letech 1949, 1952, 1961, 1974 a 1986. Částečně se opravovala také po povodních v roce 2002, kdy byly sanovány sklepní prostory. V letech 2003 až 2006 byly přestavěny půdní prostory na kanceláře a archivy, do exteriéru se tyto úpravy projevily střešními okny. V roce 2007 bylo zastřešeno vnitřní atrium v západní části budovy. Další stavební úpravy byly v roce 2012 po uvolnění prostor v suterénu po odchodu České pošty. I přes tyto stavební úpravy je budova jako celek podle ministerstva dochována ve vysoké míře autenticity většiny interiérového zařízení a původního mobiliáře reprezentačních prostor.

Architekt Josef Fanta (1856 až 1954) je autor řady staveb či úprav domů v Praze, především v secesním, ale často i historizujícím slohu. Patří k nim třeba jeho vlastní nájemní dům v dnešní Husitské ulici na Žižkově, úpravy Průmyslového paláce v Holešovicích, budova Hlavního nádraží v Praze, studentská nadační kolej v Jenštejnské ulici na Novém Městě či obnova kostela sv. Václava na Zderaze.
0 comments
add comment