Budova Expo 58 se stala sídlem aukční síně

Publisher
ČTK
07.11.2021 17:55
Czech Republic

Prague

Letná


Praha - Tři obrazy malířky Toyen či práce Františka Kupky patří mezi díla, která bude 27. listopadu dražit společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Aukce se bude konat v novém sídle aukční síně v bývalé budově Expo 58 v Letenských sadech. Ta se nyní otevřela po několikaměsíční rekonstrukci. Aukční síň to uvedla na svém webu. Předaukční výstava trvá do 26. listopadu.


"Naším finálním cílem je znovuoživení této světově proslulé kulturní památky. Usilujeme o to, aby se Expo 58 opět vrátilo do povědomí veřejnosti a bylo volně přístupné," uvádí společnost na webu. Budova Expo 58, která byla původně restaurací, je jednou z nejviditelnějších vzpomínek na světovou výstavu v Bruselu v roce 1958, kde Československo slavilo velké úspěchy. Budova byla po výstavě převezena do Prahy.

První aukce v novém místě nabídne přes stovku děl od autorů z 19. století, klasické moderny i současných tvůrců. První dílo Toyen Serenáda pochází z let 1924 a 1925, odborníci ho někdy označují jako naivistické a podle aukční síně jde o dílo, které bylo doposud veřejnosti neznámé. Vyvolávací cena obrazu je deset milionů korun.

Druhým dílem Toyen je plátno Dýchání spánku z roku 1958. Dílo podle aukční síně pochází ze sbírky surrealistické malířky, sochařky, návrhářky a básnířky Meret Oppenheimové. Vyvolávací cena obrazu je osm milionů korun. Třetím dílem Toyen erotická kresba z roku 1932, která byla původně vytvořena pro Erotickou Revue, jíž vedl malíř Jindřich Štyrský. Vyvolávací cena je 1,25 milionu korun.

Dražit se bude olej Františka Kupky Na břehu Marny z roku 1895. Obraz je ukázkou toho, jak vypadala Kupkova raná díla. Do aukce jde s vyvolávací cenou 3,8 milionu korun. Aukční katalog nabízí několik děl Josefa Šímy, obrazy Antonína Chittussiho, Bedřicha Havránka, Josefa Navrátila či Antonína Slavíčka. Aukce nabídne práce od Jiřího Koláře a Běly Kolářové, pocházející přímo ze sbírky Běly a Jiřího Kolářových.

Aukční síň se přidává k trendu dražeb digitálního umění. Dílo Jana Gemrota Maják naděje se bude dražit přes mezinárodní marketplace pro NFT – OpenSea, kde je možné platit pouze kryptoměnou Ethereum. Vyvolávací cena je tak 0,74 ETH (50.000 korun).

V roce 1958 získala budova Expo 58 architektů Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného na světové výstavě v Bruselu dvě ceny za inovativní mix moderních technologií, architektonického designu a funkčnosti, ale obdržela i nejvyšší ocenění, Zlatou hvězdu.

Bývalý restaurant byl převezen do Prahy do hojně navštěvovaných Letenských sadů. V roce 1964 bylo Expo 58 prohlášeno za kulturní památku. Druhá část expozice, samotný výstavní pavilon, byla znovu postavena na pražském Výstavišti, kde sloužila až do tragického požáru na začátku 90. let.

Rušná restaurace svůj druhý život nežila příliš dlouho, v 90. letech byla vydražena v privatizaci a poté několikrát změnila majitele a chátrala. Od počátku nového tisíciletí byla sídlem reklamní agentury, její část i dnes obývá firma zabývající se start-upy.
0 comments
add comment

Related articles