Nový objev u Stonehenge posiluje verzi dávného pohřebiště

Publisher
ČTK
06.10.2009 20:25
United Kingdom

London

Londýn - Nedávný objev druhého kamenného kruhu poblíž britského prehistorického památníku Stonehenge možná potvrzuje teorii, že tato slavná památka byla součástí velkého pohřebního areálu u řeky Avon. Řekli to dnes vědci, které citovala agentura AP.
    Nově objevený kruh, menší než Stonehenge a pojmenovaný Bluehenge, je asi dva kilometry od Stonehenge. Jeho nález může pomoci dokázat, že řeka Avon spojovala "panství mrtvých", které tvořily oba kruhy, s "panstvím živých", ležícím proti proudu. V tomto "panství živých", známém dnes jako Durrington Wells, byly nalezeny četné známky někdejších hostin a dalších lidských činností, řekl Julian Thomas, jeden z  ředitelů instituce Stonehenge Riverside Project.
    Nově nalezená památka byla pojmenována Bluehenge podle modré (anglicky blue) barvy kamenů, které byly na její vybudování použity.
    Podle dalšího badatele Mikea Parkera Pearsona z téže instituce je možné, že Bluehenge byl výchozím bodem procesí, která začínala u řeky a končila ve Stonehenge, kde bylo velké prehistorické pohřebiště.
    "Málokdo ví, že Stonehenge bylo ve své době největší pohřebiště v Británii. Možná byli lidé v kruhu z modrých kamenů spalováni a pak byl jejich popel pohřbíván v samotném Stonehenge," řekl Pearson.
    Badatelé poukázali na to, že kolem Stonehenge a Bluehenge bylo jen velmi málo známek lidského života, což by mohlo posilovat domněnku, že obě lokality byly používány jako pohřební místo, zvlášť když jsou známky toho, že tam bylo mnoho lidí spáleno.
    Stáří Stonehenge je odhadováno na nejméně 4500 let. Vědci se domnívají, že Bluehenge je ze stejné doby.

Rekonstrukce pohřebního procesí otištěná v internetovém deníku dailymail.co.uk
0 comments
add comment

Related articles