Šrámková vybrala pro svou výstavu 17 nejmilejších staveb

Publisher
ČTK
25.10.2019 22:05
Alena Šrámková

Praha – Alena Šrámková, jedna z nejvýraznějších postav české architektury posledních desetiletí, má výstavu v Muzeu Kampa. Pro expozici, která připomíná její letošní životní jubileum, vybrala 17 prací, jež ve své tvorbě považuje za nejdůležitější. Stavby, projekty, soutěžní návrhy, studie, představují ne přehledné a ucelené soubory plánů, ale především kresby a skici. Výstava potrvá do 12. ledna 2020.


Devadesátiletá Šrámková je známá především realizacemi projektů nové haly pražského Hlavního nádraží a administrativní budovy ČKD na Můstku. Svou tvorbou i svébytnou osobností ovlivnila v architektuře mnoho následovníků. Architektka je řazena mezi představitele takzvané české přísnosti, jak historik architektury Rostislav Švácha charakterizoval skupinu tvůrců, kteří se vyznačují sklonem k minimalistickým tendencím.

Na výstavě Šrámková představuje to, co ukazuje práci architekta při hledání správného výrazu, při hledání celkového pojetí budoucí stavby. Kresby črtané pevnou rukou za použití tužky, pastelu či fixu, jejichž výsledek není vždy přesný, ale spíš naznačující, uvozující budoucí charakter.

Kresby doplňují modely vzniklé pro prezentaci většinou zamýšlených staveb. Samostatně jsou představeny fotografie reálných staveb. Exponáty jsou z majetku ateliéru Ehl-Koumar architekti (dříve Šrámková architekti) a ze Sbírky architektury Národní galerie Praha.

K jejím dalším pracím, ať už realizovaným nebo ve formě návrhu, patří kulturní centrum Lužiny, na kterém spolupracovala s Ladislavem Lábusem, drobná věž pro vědeckého pracovníka na Košíku, meteorologická stanice Šerák, Hypobanka na náměstí Republiky, lávka v Holešovicích či dům s pečovatelskou službou v Horažďovicích.

Když v roce 2008 přebírala Poctu České komory architektů, uvedla, že z projektů, které se neuskutečnily, je jí líto budov, s nimiž se zúčastnila soutěže na banku na náměstí Republiky a na obchodní centrum na Karlově náměstí. "To, co je na náměstí Republiky, patří na sídliště," řekla. Rohovému domu na Karlově náměstí zase podle ní chybí velkorysost.

Z poslední doby k jejím realizovaným pracím patří nový Tyršův most v Přerově, sladovna v Olomouci. Alena Šrámková je také autorkou budovy Fakulty architektury ČVUT v pražských Dejvicích.
0 comments
add comment

Related articles