Ó Hory, Ó Hory, Ó Hory - debata a vernisáž výstavy v GJF

Současná architektura v českých a slovenských horách v historickém a krajinném kontextu

Source
Galerie Jaroslava Fragnera v Praze
Publisher
Tisková zpráva
22.03.2018 15:00
Czech Republic

Prague

Old City

23/03/18 - 06/05/18 Výstava Galerie Jaroslava Fragnera
Vernisáž a debata:
22. března 2018, 18:00 a 19:00 hod.
Povinný dress code: lyžařské či turistické oblečení!
Přednáška: fotografa Jiřího Jirouška,12. dubna 19 hod.
Křest publikace: 19. dubna 2018, 19:00 hod.
Site-specific instalace: BIVAK / GOJO collective

Nová výstava v Galerie Jaroslava Fragnera v Praze (23. března - 6. května 2018) následně bude představena i v Design Factory v Bratislavě (květen-červen), která výstavu spolupořádá, a dále ve Vile Flóra ve Starém Smokovci (září-prosinec).
 
GJF po několika inspirativních výstavách věnovaných kvalitním novostavbám i renovacím horských staveb v alpském či norském prostředí představí realizace v českých a slovenských horách a  pohořích. Ačkoliv mají oba státy rozdílná morfologická východiska, spojuje je téměř stoletá společná historie, která zásadně ovlivnila jejich architektonický vývoj. Šest desítek staveb zobrazuje v typologické škále od vyhlídek, environmentálních center přes hotely a relaxační střediska až po rodinné domy především citlivý kontextuální přístup a vzrůstající snahu po udržitelnosti. Právě tento trend, který ruku v ruce s požadavkem zvyšování komfortu a nabídky služeb vede často k realizaci velmi povedených staveb, rovněž otevírá otázku zachování divoké přírody a ochrany před člověkem.
 
Zastoupeny budou téměř všechna pohoří (Šumava, Krkonoše, Krušné hory, Jizerské hory, Orlické hory, Jeseníky, Moravskoslezské Beskydy, Javorníky, Karpaty, Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Západní Tatry, Malé a Velké Fatra a Slovenský Ráj) a realizace současné (tedy stavby z novodobé historie obou republik) doplní také příklady zajímavých realizací a neuskutečněných projektů, jež stály u zrodu zájmu o turismus v daných lokalitách nebo připomínají výrazné počiny architektonických dějin (Dušan Jurkovič, Sial apod.).
 
Výstavu doprovodí i publikace, která nebude pouze katalogem představených projektů, ale zároveň poslouží návštěvníkům při turistických a lyžařských výletech v obou republikách jako alternativní průvodce horskou architekturou.
 
Site-specific instalace BIVAK / GOJO collective. Forma Bivaku poukazuje na snahu propojení člověka opouštějícího vše poskytující civilizaci s primárními pudy nutnosti a schopnosti tvorby úkrytu v nehostinném prostředí. Doplňuje ji použitý materiál, který svou průsvitností odkazuje na niterní ideál člověka odchovaného civilizací co možná nejvíce se přiblížit přírodě, ale zároveň si ponechat maximum komfortu, na který přivykl.

spolupořadatelé: Galerie Jaroslava Fragnera, Design Factory Bratislava
ve spolupráci: Tatranská galéria Poprad, Časopis Arch
kurátoři: Dan Merta, Tomáš Bujna
spolupráce: Matúš Dulla, Ján Krcho, Petr Kratochvíl, Klára Pučerová, Henrieta Moravčíková, Jakub Potůček
grafický design publikace: Lukáš Kijonka
panoramatické fotografie: Jiří Jiroušek

Více informací >
0 comments
add comment

Related articles