Hranice chtějí postavit na náměstí sochu Masaryka, vypsaly soutěž

Source
Alena Horáková
Publisher
ČTK
05.02.2019 19:40
Czech Republic

Hranice

Hranice - Jedno z náměstí v Hranicích na Přerovsku by měla v nejbližší době zdobit socha Tomáše Garrigua Masaryka. Radnice tento týden vypsala architektonicko - výtvarnou soutěž, cenu díla odhaduje až na 3,5 milionu korun. Masaryk navštívil město dvakrát, o obnovení jeho památníku se město pokouší od 90. let, informoval ČTK mluvčí radnice Petr Bakovský. Socha by měla stát v městské památkové zóně před základní uměleckou školou na Školním náměstí.


"Dílo je chápáno jako pocta T. G. Masarykovi, československému státníku, filozofu, pedagogovi a prvnímu prezidentovi Československé republiky," stojí v podmínkách soutěže. Umělecké dílo by podle představ města mělo odolat času, pojetí a kompoziční začlenění nechává radnice na autorech, stejně jako možnost, zda dílo bude ve figurativním či v abstraktním pojetí. Specifikována není ani jeho velikost. Město připravilo soutěž ve spolupráci s Českou komorou architektů, nezávislými členy poroty jsou děkan brněnské fakulty výtvarných umění Milan Houser, architekt Petr Janda a ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.

"Historie pokusů o stabilní připomínku osobnosti prvního československého prezidenta v Hranicích je poměrně bohatá. Tomáš Garrigue Masaryk město Hranice navštívil dvakrát, z toho jednou jako prezident v roce 1924," uvedl mluvčí radnice.

Po Masarykově smrti bylo na říjen 1938, k 20. výročí vzniku Československa, naplánováno odhalení jeho sochy právě na Školním náměstí. Socha byla zhotovena podle společného návrhu olomouckého sochaře Karla Lenharta a hranického výtvarníka Ladislava Vlodka. "Vzhledem k politickým událostem během podzimu 1938 však k instalaci nedošlo a socha byla za války zničena," uvedl Bakovský. Masarykův pomník pak byl na Školním náměstí odhalen o deset let později, 9. května 1948. Vytvořila jej už v roce 1927 sochařka Jelena Mandičová pro zakarpatský Užhorod. Socha stála na Školním náměstí do roku 1963 a znovu od května 1968 do října 1974, kdy byla definitivně odstraněna a zničena.

Město se pomník pokoušelo v 90. letech několikrát obnovit, což se nepodařilo. Kompromisem se nakonec stala Masarykova busta, která byla na popud Vojenského sdružení rehabilitovaných instalována v roce 2001 v prostorách Staré radnice. Podnětem k obnovení myšlenky stálého Masarykova pomníku ve městě bylo loňské sté výročí republiky a oprava ZUŠ Hranice, doplnil Bakovský.

Návrhy na podobu Masarykovy sochy mohou architekti a výtvarníci podávat do poloviny dubna. Po vyhlášení výsledků budou soutěžní návrhy představeny na výstavě. Termín postavení bude závislý na charakteru vybraného díla, dodali zástupci radnice.
0 comments
add comment

Related articles