Cenu za novostavbu v historickém prostředí má divadlo v Čáslavi

Praha - Cenu Klubu za starou Prahu, která vyzdvihuje zdařilé novostavby v historickém prostředí, dostala dostavba Dusíkova divadla v Čáslavi od brněnského ateliéru Burian-Křivinka. Podle pořadatelů ceny se moderní architektura s divadelním zázemím a kavárnou ohleduplně včlenila mezi historické divadelní budovy a středověký hradební pás.

Aleš Burian a Gustav Křivinka se svým týmem dostavěli budovu z 19. století, která stojí v centru města a byla několikrát přestavovaná. "Důležitým kontextem je středověká hradba, která je hned vedle. Na ni stavba výtečně navazuje, neboť se na rozdíl od dalších staveb, které se k ní otáčí zády, obrací přímo k ní," uvedla dnes porota. Dostavba rozšiřuje foyer divadla o nový dvoupodlažní prosklený prostor, v prvním patře je pak nový menší sál divadla.

Porotu zaujalo kromě kultivovaného architektonického výrazu, který vypadá jednoduše, ale je poměrně rafinovaný, řešení fasády s jemným rýhováním, což dodává budově nový nádech.

Mezi šesti nominovanými byl ateliér Burian-Křivinka ještě jednou - s budovou areálu Pálavské galerie vín Venuše v Pavlově. Opakuje se situace z několika posledních ročníků: v Praze se takové příklady citlivého vstupu nové budovy do památkově cenného prostředí už delší dobu neobjevují, konstatovala porota.

"V Praze nad kvalitou vítězí kvantita, na těch nejlepších, nejlukrativnějších a nejlépe umístěných parcelách jako by se dělalo všechno pro to, aby se tam vůbec nedostala kvalitní architektura," řekl ČTK člen poroty ceny klubu Richard Biegel. V Praze podle něj vítězí peníze a představy developerů po co nejvyšším možném zisku z daného místa. Podstatné je také to, že v hlavním městě téměř neexistují architektonické zakázky, které by zadávaly veřejné instituce.

Jednou z těch, která vedla ke zdárnému výsledku, byla soutěž na budovu Národní technické knihovny. "Tu také klub svou cenou odměnil," připomíná Biegel vítěze roku 2009, ateliér Projektil. Kde není objednavatel, nemůže být výběr, natož kvalitní výběr, doplňuje. Jako nejzdařilejší realizace v historickém centru Prahy připomíná hotel Metropol na Národní třídě či dostavbu na Můstku, palác Euro - ten však vznikl ještě v době, kdy cena klubu neexistovala.

Odstrašující příklady novostaveb jsou podle Klubu za starou Prahu Myslbek Na Příkopech, nedaleké Palladium, Quadrio na Národní třídě nebo Florentinum na Poříčí. "Florentinum - to je stavba, která svým měřítkem patří do úplně jiného města, než je Praha, takovými stavbami se naše cena vůbec nezabývá," říká historik architektury a člen poroty ceny Rostislav Švácha.

Naopak všechny letos nominované stavby podle něj povyšují svá místa na novou kvalitativní úroveň. "Přinášejí jim nejen zajímavou architekturu, ale poslouží jim dobře i po funkční stránce a vždy dávají podnět ke zkulturnění svého okolí. Tento bonus patří ke klíčovým hodnotám, jaké porota soutěže od počátku sleduje," říká Švácha.

0 comments
add comment

Related articles