Ve čtvrtek 3. listopadu byla v bratislavských Tranzit dielnach předána Cena ARCH za nejlepší slovenskou architektonickou realizaci. Letošní cenu získal mladý ateliér 00 [zerozero] z Prešova za realizaci Nájemných bytových domů CMYK v Prešově.
Na vlastní kůži jsem zažil jak letošní předávání českých Grand Prix OA, tak slovenského ARCHu. Z obou akcí mám naprosto rozdílné pocity. Zatímco GP je neosobní a nabubřelou show vycházející z předávání filmových či hudebních cen, ceny ARCH jsou příjemnou podvečerní sešlostí architektonické obce s naprosto uvolněnou a přátelskou atmosférou.
Cena ARCH má odlišný model než česká sestřička GP. Své dílo nemůže přihlásit kdokoliv, nýbrž musí být nominován. Tímto se řeší česká slabina, kdy některé zajímavé stavby nejsou vůbec v posuzování, poněvadž je autoři nepřihlásili. Stavby nejsou selektovány do kategorií a celá soutěž je mnohem přehlednější a jasná. Nemůže se stát, že by například v některé kategorii nebyla udělena cena po několik let, jako je tomu u nás. Je tedy možné říci, že již samotná nominace (letos bylo celkem 7 nominovaných) je oceněním a poklonou architektům. Z těchto nominovaných porota vybere jednoho vítěze.
Slavnostní večer zahájil správce Tranzit dielní Boris Ondreička, který všechny uvítal a představil prostorovou instalaci nestora slovenského avantgardního umění Stana Filky (*1937), v jejímž prostoru se slavnost odehrávala. Následně se slova ujal bývalý vydavatel archu - Martin Mašek, který shrnul desetiletou historii časopisu ARCH, zavzpomínal, poděkoval a informoval o změně vydavatele časopisu. Podle informací bude ARCH vydáván ve své podobě i nadále, stejně jako bude probíhat udělování Ceny ARCH.
Celým večerem provázela šéfredaktorka ARCHu - Henrieta Moravčíková. Během jejího vystupování jsem pochopil, jak je důležitá osoba moderátora večera. Její charisma učinilo z večera příjemnou událost a zachovalo si odbornou vážnost. Zatímco českou GP pořádá umělecká agentura, která se architekturou zabývá okrajově a její moderátorka nedokáže vyslovit jména porotců a předvádí další faux pass, na Slovensku je Cena ARCH srdeční záležitostí a je tak i o ni pečováno. Pořadatelé ji chápou jako své milované dítě a ne jako nástroj businessu.
Henrieta Moravčíková poukázala na živelnost slovenské architektury ve srovnání s českou. Větší odvaha riskovat a inspirovat se aktuálním děním, stejně jako opouštění ideí jsou v protiváze české strnulosti a přísnému zodpovědnému svazujícímu přístupu. Tuto hypotézu podložila oceněnými realizacemi v ceně ARCH. Na smutném příkladě Stupavského skleněného domu se dotkla problému osvíceného investora a také uvažování porotců.
Velmi příjemným bylo představování staveb jejich vlastními autory. Opět se nevyhnu srovnání s českou GP, kde byly odměněné stavby představovány prostřednictvím psychedelického filmového snímečku. V Bratislavě každý z autorů své dílo představil sám za doprovodu fotografií a výkresů a musím přiznat, že tento způsob byl velmi výživný. Musím uznat, že architekt Palčo je rozený performer a celý sál rozehřál. Obzvláště vydařená sešlost!
Nominované stavby: Nájemné bytové domy CMYK, Prešov, 2005 - ateliér zerozero Národná banka Slovenska, expozitúra Žilina, 2003 - architekti Fajčík-Likovčan-Toman Obytný komplex Platan, Bratislava, 2005 - architekt Polyák Polyfunkčný objekt Ingsteel, Bratislava, 2005 - architekt Závodný Predajno-servisné centrum Jaguar, Bratislava, 2004 - Egyed-Palčo Rezidenčné vily, Bratislava, 2004 - architekt Polyák Unger loft, Bratislava, 2003 - architekt Fečík
Henrieta představila letošní porotu a činila tak velmi zaujatě a erudovaně. Cenu předal jeden z porotců - maďarský architekt Zsolt Gunther, který v anglickém vstupu přiblížil své dojmy z práce poroty. Odměnění získali mimo jiné dvě tabulky, které budou umístěny na oceněném domě respektive v ateliéru.
Závěrečný raut a neformální diskusní kroužky byly příjemnou tečkou za celou slavností. Jsem rád, že jsem se předávání zúčastnil a děkuji pořadatelům za nabití se pozitivní energií. Slovenská architektura je zajímavá a našim předsevzetím je představit ji prostřednictvím archiwebu světu. K tomuto pocitu přispěla i prohlídka Bratislavy - děkujeme Jurajovi a jeho příteli !!! V Bratislavě není nuda.
Vítězové z minulých let: 1998 - Dom Kráter, Bratislava, 1998 - architekt Hájek 1999 - Rekreačná chata, Senec, 1998 - ksa. 2000 - Rímskokatolické pastoračné centrum, Bratislava, 1999 - ateliér ZÁVODNÝ AA 2001 - Rodinný dom, Stupava, 2000 - ksa. 2002 - Národná banka Slovenska, Bratislava, 2001 - Kusý-Paňák 2003 - Areál Montex, Rovinka, 2002 - architekt Žitňanský 2004 - Dom nábytku Atrium, Bratislava, 2004 - ateliér ZÁVODNÝ AA