Archeopark Pavlov získal prestižní titul Stavba roku

Archeopark Pavlov získal titul Stavba roku. Titul udělila odborná porota Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Jedná se o nejprestižnější ocenění od profesionálů v oboru.

"Úspěch v tak prestižní soutěži jako je Stavba roku je pro nás obrovským zadostiučiněním. Aby mohlo muzeum v této podobě vzniknout, muselo udělat mnoho lidí obrovský kus práce. A těší mě, že výsledek této spolupráce oceňují nejen tuzemští a zahraniční odborníci, ale zejména ti, pro koho je projekt určen - návštěvníci. Jejich zájem předčil naše očekávání - jen za letošní zkrácenou sezónu jich do expozice zavítalo přes 30 tisíc," zhodnotil ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín.   

Netradiční muzeum vystavené čtyři metry pod zemí v místě, které vydalo jedny z nejcennějších paleolitických nálezů na světě, bylo otevřeno letos na konci května. Archeopark Pavlov vznikl ve spolupráci Archeologického ústavu AV ČR Brno, Regionálního muzea v Mikulově a architekty Radko Květem a Pavlem Pijáčkem.

"Výsledkem je expozice, která návštěvníka vtáhne do života prvních moderních Evropanů působivými architektonickými i multimediálními prvky. Velmi si vážím toho, jak se dokázali mezi sebou domluvit všichni zainteresovaní experti. Potvrdilo se tak, že na tomto projektu pracovaly světové špičky - archeologové, architekti i stavbaři respektující vzácnou lokalitu,"
doplnil ředitel Kubín.

Expozice je pět metrů pod zemí

Architektonické řešení bylo určeno několika hledisky. Budova je součástí území národní kulturní památky a výstavba objektu kromě expozice in situ byla povolena pouze na ploše, která už byla archeologicky prozkoumaná. Autoři vycházeli z předpokladu, že se archeologické nálezy vyskytují až pět metrů pod terénem.
Do exteriéru vystupují prosvětlovací věže, nálevkovitě tvarovaný vstup a výhledy na hrad Děvičky a Mušovské jezero.
"Pokud se jedná o materiály, rozhodli jsme se pro monolitický reliéfní beton, dubové dřevo a sklo. Vstupní prostor vymezují gabionové zdi." říká architekt Radko Květ.

Stěhování stavby kvůli skládce mamutů

Výzvou nejen pro architekty bylo také odhalení mamutí "skládky" kostí, na kterou narazili stavbaři při zahájení stavby v roce 2014. Kvůli tomuto nálezu musel Radko Květ a Pavel Pijáček návrh přepracovat a staveniště přeorientovat. Výsledkem je zakomponování třicet tisíc let staré "skládky" do prostor expozice. Návštěvníci tak budou mít možnost sledovat archeology při práci a odhalovat s nimi další poklady.
0 comments
add comment