Stará kamenná stodola, jež byla součástí selského statku, sloužila a dodnes slouží k uschovávání mnohých věcí. Na místě dříve určeném pro obilnou slámu, je dnes „uložen“ obytný dům. Tvoří jej dva vzájemně propojené útvary. Těleso spočívající nad úrovní terénu, jehož dřevěnou konstrukci vyplňuje izolace ze slaměných balíků oboustranně omítnutých hliněnou omítkou. Prosklená část kvádru vyčnívá z jižní fasády stodoly. Druhý útvar ledvinovitého půdorysu vyrůstá vzhůru ze země. Je inspirován organickými prvky rostlinné říše. Cihlové jádro obaluje konopná koudel, sláma a dřevo. Dům vytápí jedna kamna, vyzděná na finský způsob. Stěny interiéru pokrývají barevné hliněné štuky – autorské obrazy několika nedalekých geologicky zajímavých lokalit, ze kterých lze získat hlínu.
Dům je postaven s ohledem na možnost jeho budoucí recyklace. Použití jedovatých látek a nátěrů bylo omezeno na minimum. Do procesu stavby se zapojilo i mnoho dobrovolníků z řad zájemců o alternativní stavitelství.
Samotná stodola zůstala kromě statického zabezpečení beze změn. Její plocha mimo vestavbu je ponechána volná, jako pobytová, krytá zóna odpočinku a relaxace, ale i práce – majitel zde má sochařskou dílnu.
Zastavěná plocha stodola: 372 m² vestavba: 59 m² |
Užitná plocha stodola: 310 m² vestavba: 70 m² |
Obestavěný prostor stodola: 2450 m³ vestavba: 350 m³ |
>
Dům v krajině, krajina v domě - rozhovor s Lukášem Gavlovským a Oliverem Kálnássym