Špetka Asie na Žižkově

Špetka Asie na Žižkově
Architect: Iva Hájková
Completion:2019
Area:68 m2


Atmosféra rekonstruovaného typického prvorepublikového bytu se na přání majitelky měla nést v duchu etno a boho stylu dohromady. V novém interiéru se nakonec česká elegance začátku 19. století prolnula s trochou Asie a vznikl moderní, nadčasový a neokázalý luxusní byt v pastelových tónech v kombinaci s luxusními materiály.

Špetka exotiky
Exotický interiér v nově rekonstruovaném prvorepublikovém domě by mohl být velkým oříškem. Bytová designérka Iva Hájková si se zadáním hravě poradila a vytvořila tu správnou atmosféru. Interiér bytu zvítězil v kategorii Cena novinářů v soutěži Interiér roku.

Zdánlivě neslučitelné propojila bytová designérka Iva Hájková v prvorepublikovém bytě na pražském Žižkově. Velkým přáním investorky byl interiér ve stylu etno a boho, který se díky vzájemné důvěře a naslouchání povedlo do starší budovy citelně umístit. Vznikl byt, kde se kořeny české prvorepublikové elegance prolínají se špetnou Asie a vytváří moderní, nadčasový a neokázale luxusní byt. Byt, kde jemné pastelové barvy v kombinaci s luxusními materiály působí harmonicky a stylově i v odvážně zvolené minimalistické scéně.

Byt je dispozičně řešen jako 3+kk. Od hlavního obytného prostoru je možné skleněnou stěnou oddělit pracovnu, kde se nachází sklopná postel. V okamžiku je možné vytvořit intimní ložnici. Obývací pokoj je pojat jako zenové místo k poslechu hudby, povídání a relaxaci. Další součástí bytu je šatna, dětský pokoj a koupelna s oddělenou toaletou.

Klidná atmosféra
Klidnou a exotickou atmosféru bytu vykreslují i ty nejmenší detaily. Příkladem je unikátní stůl, který představuje vodní hladinu. Stačí si představit, že večeříte u oblíbeného jezera a za zády vám šumí rákos a nad hlavou zapadá slunce. Stůl je vyřezán do organického tvaru a je vyroben z několika vrstev překližky, která má na sobě drobné vlnky evokující vodu na jezeře. Díky skleněným nohám stůl jakoby levituje nad zemí.

Ke stolu přidala Iva Hájková židle z přírodního lýka odkazující na rákosí. Na stěně je použit kus mramorovaného kamene Statuarieto, který do interiéru přináší luxus a vyjadřuje skálu u jezera. Nad stolem svítí prvorepublikový mosazný lustr evokující slunce. Místo obvyklého křišťálu jsou na něm zavěšeny miniaturní skleněné korálky, které reprezentující zapadající slunce nad obzorem. Tato kompozice je stěžejní myšlenkou celého bytu.

Atypické detaily
Kromě promyšlených a až poetických detailů je byt velmi nenáročný na údržbu. Většinu věcí designérka Iva Hájková ukryla ve vestavbách a skryté šatně. Převážná část vybavení bytu je řešena jako atyp. Na míru jsou vyrobené i nejmenší detaily - úchytky, nožičky, kování, ale i kuchyňská skříňka na digestoř, skrytá nika za mramorovým obkladem stěny či panty. Vše bylo vyrobena z broušené mosazi, která působí moderním dojmem, a přesto materiálově odkazuje na doby dávno minulé.

Perlou interiéru je i podlaha – terazzová dlažba o tloušťce 3 cm byla dovezena přímo z Itálie. Barvy kamínků v podlaze se opakují barevně v celém interiéru. Jelikož se jedná o skutečné terazzo, tloušťka dlažby umožňuje pro budoucí generace probudit její krásu pouhým vybroušením. Tato dlažba byla použita i namísto klasických parapetů.

Iva Hájková do interiéru zvolila bezrámové dveře, které ponechávají v chodbě nerušenou atmosféru. Za zrcadlem se chytře schovává elektrické zázemí. Byt byl doplněn reprosoustavou českého výrobce, která ladně doplní nejen zvukovou složku, ale také materiálovou a barevnou skladbu bytu.

Spolupráce probíhala v průběhu celého projektu velmi inspirativně a kreativně, a to pro obě strany. Na začátku bylo nadšení z myšlenky a hlavního konceptu a poté vznikl velký prostor na kreativu a vymýšlení, již bez omezení ze strany investorky. Vzhledem k absolutní důvěře mezi investorem a designerem prošly i věci, které se zpočátku zdály jako bláznivé. Právě díky důvěře tak vznikl byt s atmosférou prvorepublikové elegance s drobnými prvky odkazující daleko na východ od nás, které objevíte až na druhý pohled.
0 comments
add comment

more buildings from Iva Hájková