Stará tělocvična (součást městského atletického stadionu v Opavě, nyní Tyršův stadion) z dob normalizačního socialismu, postavená počátkem 60. let v akci Z, byla připravena na demolici. Investor, město Opava, v rámci programu podpory sportu a kultury, přišel se zadáním regenerace této tělocvičny. Práce se ujal ateliér QARTA architektura, jehož nespornou výhodou při realizaci byl fakt, že ateliér místo důvěrně zná, má ve městě pobočku a tvůrci tedy mohli denně dohlížet na realizaci svého návrhu.
„
Budova byla typickou normalizační tělocvičnou, byla sice poplatná své době, ale na její kvalitě se podepsala výstavba v akci Z. +10 / -10 cm nebyla žádná míra a při inspekci původního stavu jsme nalézali velké množství překvapení, jak tepelně izolačních, tak i statických a o programu využitelnosti dispozice raději ani nemluvím“, říká architekt David Wittassek z ateliéru QARTA architektura a pokračuje: „
Audit všech konstrukčních nedostatků a chyb v původní využitelnosti tělocvičny nám dal jasnou linii návrhu nového prostoru pro atlety, zejména pro jejich zimní přípravu“.
Jiří Řezák, architekt a spolumajitel dodává: „
Využitelnost a naplnění aktivitami byl jedním z hlavních cílů rekonstrukce, nicméně důležitá byla také ekonomičnost, tedy provozní náklady budovy a náklady na realizaci. Původní rozpočet jsme nepřekročili ani o korunu. Rovněž díky důvěře investora v naši práci, se nám podařilo realizovat budovu tělocvičny, která svými parametry snese srovnání s projekty podobného rozsahu ve světě.“
Tělocvična obsahuje zajímavosti jako například krytou běžeckou dráhu 60m, doskočiště pro skok daleký, výškově splňuje parametry pro skok o tyči, univerzální povrch, který umožňuje i využitelnost pro míčové hry. Ovšem prioritně je tělocvična určená pro atlety, povrch je tedy v takovém standardu, aby umožňoval běh a chůzi v tretrách. Dalším vybavením je zázemí pro lukostřelbu, posilovna a místnost pro judo s povrchem tatami.
Budova je navržena tak, aby byla přirozenou branou atletů při jejich vstupu na stadion. Při vstupu do tělocvičny jsou atleti intuitivně navedeni do dělených šaten s kompletním zázemím a poté si mohou vybrat mezi tréninkem v tělocvičně, nebo tzv. „
bránou borců“ vstoupí na Tyršův stadión. Ve vstupu na stadión je rovněž umístěna nářaďovna.
Budova je opticky tvořena 3 kvádry, z toho jeden, který je součástí kryté běžecké dráhy, zdánlivě levituje ve vzduchu. Vzdušná ocelová konstrukce, která jej vynáší, připomíná „
hru mikádo“. Fasáda přízemní budovy je zpestřena asymetrickou hrou převážně vertikálních oken. Tyto vertikály jsou dále rozvedeny do vzoru obložení fasády.
„
Atletika je sport který spojuje tělesnou kondici s duševní čistotou,“ říká architekt David Wittassek a spoluautor a kolega Jiří Řezák jej doplňuje: „
Tuto čistotu jsme chtěli promítnout do designu budovy. Navazujeme na modernu 60. let, ale kvalitativně, ekonomicky i funkčně jsme ji posunuli do současnosti. Chceme, aby tato tělocvična, při minimálních nákladech na údržbu, sloužila i dalším generacím sportovců a atletů města Opavy.“