Architect: Emil Přikryl
Address: Dr. Edvarda Beneše 2662, Česká Lípa, Czech Republic
Project:1975-78
Completion:1980-83


back to article
36 comments
Dík
Jiří Schmidt
| 23.05.11 04:41
za dobrou a dobře načasovanou prezentaci.
zabuda
vlado
| 23.05.11 08:31
skoda ze niekedy taketo stavby zbytocne unikaju pozornosti verejnosti. stacilo by trochu chciet a vsetky tie napisy, tabule a neviem co este by sa dali umiestnit na jeden centralny pilon a uzasna forma tejto stavby by bola uplne niekde inde. hadam sa to casom zmeni...
Kriticky
Vích
| 23.05.11 10:47
Já ať si Emila Přikryla považuji sebevíc, tak vytlouct centrum města a umístit tam nákupní středisko s parkovištěm, je přesně to, co ho dokáže zabít. To sory.
RE: Kriticky
Lukáš Beran
| 24.05.11 11:38
EP nic nevytloukl, s původní zástavbou tam počítal. Vytloukli ji jiní a EP s Jiřím Suchomelem se to snažili napravit, jak vidno na posledním obrázku. Proč si o tom nejdřív něco nepřečtete?
taky kriticky
krteczek
| 24.05.11 11:51
Víchu, víte snad něco o tom, že ty baráky, co tam snad stály před tou sámoškou zboural investor proto, že ARCHITEKT URČIL, že je má zbourat? Možná to i doporučil a co - je to jen o momentálním názoru na jejich smysluplnost. Stejně mi neni jasný, proč (nejen tady) by zrovna tahle odpovědnost měla být jen na architektovi. Architektura je jenom služba! Když někdo vlastní parcelu s barákem (třeba starým nebo ne - to je fuk) a rozhodne se, že z nějakýho důvodu (asi peníze, že jo) má pro něj smysl to znourat a postavit tam něco jinýho, architekt má maximálně tak možnost mu doporučit aby to z toho a toho důvodu nedělal, možná mu nabídnout alternativu se zachováním stávajících struktur a vysvětlení, proč to má smysl, pokud si sám myslí, že to smysl má. Co víc asi? Může tak akorát říct - pche, bourat to je blbost, to neudělám. Ok, tvoje volba - udělá to někdo jinej - projektantů je mrak. Spíš si myslím, že když se architekt dostane do takové situace, měl by ji rozhodně přijmout a popasovat se s ní! To je přeci KONTEXT!!! Chtěl bych docela vidět, jak byste v takové situaci obstál Vy, Víchu. Akorát tady na fóru plácáte a plivete kolem sebe na ty, kteří tu svou kůži na trh dávno přinesli a v konkrétní chvíli se nějak prostě rozhodli podle nějakých kriterií. Taky se mi leccos momentálně nelíbí ale jedinou provdu pravdovatou o tom co je jediný krásný a nejúžasnější teď, tenkrát i potom to teda se vsadím, že nemám šanci vůbec poznat...
To Vích
Jeník
| 24.05.11 11:38
"Projekt nákupního střediska Uran v České Lípě (1975, 1980) původně navazoval na blok zchátralých starých domů ve svém severním sousedství. Než se však přistoupilo k realizaci, blok byl zbourán a Přikrylovo dílo tak přišlo o veškeré vnější urbanistické vztahy."
O Sialu v České Lípě
Petr Šmídek
| 24.05.11 03:23
plánujeme uvést celý obsažný článek, kde bude doloženo, jak EP se Suchomelem reagovali na původní zástavbu a posléze po jejím zbourání přišli v roce 1985 s vlastní urbanistickou vizí podobné IBA v Berlíně.
re
Vích
| 24.05.11 04:15
Jsem tušil, že si tu trochu naběhnu... Už jsem se o Uranu před časem i s Emilem Přikrylem bavil, není to pro mne nové téma. Kdo ten dům zná, tak ví, že je akontextuální ať s původní zástavbou nebo bez ní, i s novou. Přesně v duchu sedumdesátých. Ale je to obecné téma, proto jsem to sem dal. Když to neudělá dobrý architekt, udělá to špatný... Je to podobná situace jako OD Ještěd v Liberci, Máj, nebo hůř Pragerova banka na Smíchově nebo Palladium na Náměstí republiky v Praze. Nebo na sídlišti Lužiny nákupní středisko Šrámková, Lábus, nebo Hubáček v Teplicích. Zatímco Rajniš a Šrámková, co vím, se od těchto svých realizací zpětně distancují, jiní je hájí jako dobovou nutnost. Všech zmíněných autorů, vyjma Pragera, si fakt vážím, jen to pro mne není bariéra k diskuzi, naopak Jestli jsem se snad někoho dotkl, tak se omlouvám, ale jde mi především o tu reflexi, než se do někoho tento, žejo.
budoucnost
brouklev
| 25.05.11 08:22
Zmíněný Liberecky OD Ještěd je v tomto případě fatálně trefný příměr, protože podle některých informací se už pro Uran zřejmě chystá stejný osud.....
budoucnost
Lukáš Beran
| 25.05.11 11:02
... a páně Víchovo plácání bude jistě vítaným argumentem.
Ad architekt Vích
Lerch
| 25.05.11 12:43
Prohlížím si návrh pana architekta Vícha na Novou scénu http://www.aavich.cz/index.php?node=139&image=265 a nejsem si jist, zda pan architekt rozumí pojmu kontext.
re budoucnost
Vích
| 25.05.11 04:01
Všimněte si, zatímco Švácha píše: "Než se však přistoupilo k realizaci, blok byl zbourán a Přikrylovo dílo tak přišlo o veškeré vnější urbanistické vztahy." tak Pavel Nasadil v dopise za záchranu Uranu píše: "Dílo ... má také důležitý význam pro urbanismus města Česká Lípa, kde tvoří nedílnou součást regulační zástavby bývalého hradebního okruhu města." Tohle odborné ptydepe té věci škodí daleko víc. Zatímco Švácha přesně popisuje skutečnost, dopis ji zkresluje, pokud ji de facto nepopírá. Když už je to téma otevřené, s tim plácáním páně Víchovo bych si to s dovolením vyprosil. Pište k věci a nezastrašujte. Uran, ať se nám to líbí nebo ne, je bohužel typická desurbanizující stavba, což nevylučuje možnost, že současní developeři tam nepostaví ještě něco horšího, co to místo dodělá úplně. Že Emil Přikryl je mistr v komplexní euklidovské geometrii svých fasád, bych na druhou stranu z fleku podepsal a má zato můj respekt.
Obchodní středisko Uran
JL
| 25.05.11 05:47
Jen ho zbourejte,je ale otázkou zda tam bude něco lepšího.
budoucnost v neplacani?
Jan Sommer
| 25.05.11 06:41
Nakonec budou za památky provolány i mnohé Jednoty ve vsích, kulturáky a bývalé partajní výbory v okresních i jiných městech. Teď to třeba vidíme v Plzni (protože paradoxně přes všechny podnikatelské svobody to nové vypadá ještě ((píp))). Je to tak dobře. Mně je sympatický jiný druh památek (jakési středověké vesnické výbory tehdejší ideologie), a nevyhovovala mi nedávná doba, kdy to už už vypadalo, že jej budou vyhledávat skorem všichni. Čili rád budu spolunavrhovat další pozoruhodnosti (benzínové pumpy - ve světě je to již roky hit, autobusové zastávky, novinové kiosky, elektrická zařízení...). Nikomu tím neublížím, protože jako doklad lidského činění je to pozoruhodné úplně všechno. Čili se jistě najde i někdo, kdo seriózně popíše památkové hodnoty. A každé téma si najde své vyznavače.
Anebo je plácání říkat o někom, že plácá?
... předchozí
ondrejcisler
| 26.05.11 12:40
tady ale přece nejde o provolávání vesnických Jednot památkami. Těžko srovnávat Inwest v Plzni a Uran. Tímto se pan Sommer opět odhalil jako zcela neschopný znalého soudu na poli architektury pracovně po roce 1960. To je tedy symptomatické pro ono prvotně zmiňované plácání, není-liž pravda?
Stejně tak nejde v případě Víchova odsudku o stavbu desurbanizující, ale o torzo naopak nosné, stále platné, hluboce promýšlené regulační myšlenky. Přičemž obdobně předchozímu platí, že Víchovo dílo ani jeho publikační činnost neprobouzejí dostatečnou důvěru v kvalitu úsudku autora. Tedy i zde legitimní podezření z plácání, lituji....
Ad Jan Sommer
Lerch
| 26.05.11 10:15
Zastáváte roli veřejného institutu památkové ochrany, který je aktuálně často diskutovaný. Možná je chyba na mé straně, ale používáte nesrozumitelnou formu vyjadřování, což je velká škoda. Proto bych vás chtěl poprosit, abyste se pokusil formulovat vaše názory srozumitelněji. Děkuji.
Neni Jednota jako Jednota
Jan Sommer
| 26.05.11 10:29
Dosti pravděpodobně se ukáže, že některé Jednoty projektovali vynikající žáci vynikajících učitelů apod. Ale už zase plácám. Neplísněte mě, odcházím na známé místo.
Ondřeji,
Vích
| 26.05.11 10:03
pronášíte silácký slova, jako správný kohout. Já se snažím o setrvání ve věcné poloze, zvažování pro a proti. Říkáte, že Uran je torzo nosné, stále platné, hluboce promýšlené regulační myšlenky. Je to někde k vidění, nebo máte na mysli ten poslední postmoderní obrázek? nebo jen pokračujete v ptydepe a zastrašování? Na tu regulaci jsem upřímně zvědav, třeba pak bude o čem. Byl jste někdy v České Lípě?
Je to monumentální,
robert
| 26.05.11 12:03
neboural bych to. Ten obklad bych sundal. Zateplovák a lepší okna a jede se dál.
Česká Lípa / česká lípa.
gallina-scripsit
| 27.05.11 01:06
Námět pro kurátora. Ale abych neplácal:
Česká Lípa z náklaďáku super! A na podzim bude obchvat, takže z náklaďáku ještě víc super, protože žádná Česká Lípa.
Pěšky je to utrpení těla i duše. Nemusí ani pršet, mrznout, pražit.
Ten poslední obrázek, na který poukazuje pan Vích, je dokladem, jak blbé jsou koncepce, které plánují dobro pomocí různých Uranů. (Omlouvám se cenzuře za slovo blbé, chtěl jsem napsat, že je to chiméra, ale chiméře nemohu provést takovou podlost, že bych ji uvrhnul někam doprostřed parkoviště.) http://treasuresofitaly.files.wordpress.com/2009/04/chimera_ of_arezzo.jpg
Tedy: Opodstatněním Uranu za komoušů bylo, že tam "něco mohli mít" (mohlo tam být nějaké zboží). Kvůli tomu si našinec třeba i rád přivstal, anebo zdrhnul z práce, aby "to něco" v kabele odvlík přes půl města domů. Bylo-li náledí, anebo větrná smršť, nárokoval pak večer při prezentaci úlovku smečce další plusbody. Dnes podobný obchodní dům musí mít parkoviště. Nemůžou tam být ty roztomilé skoro vilky, které se špičatí z axonometrie. To, že obchodní dům, do kterého se jezdí autem je nesmysl v centru České Lípy, vědí nejlépe všem nám drahé obchodní řetězce. Ty mají na obvodu města (jen 2-3 km od centra) již dávno postaveno. Takže dobrá, auta pryč a sem se špičatými skoro vilkami a sem se službami a drahocennostmi, pro které se autem jezdit nemusí. Ale sednul bych si na pivo pod slunečník před Uran? Vedle hrubé hnědé nedozírné plochy bez měřítka? A nefoukalo a neprášilo by se tam?
Ale architektura to špatná není. Jak už jsem napsal: Z náklaďáku super!
ČKA iniciovala zapsání OD Uran na seznam památek
Markéta Pražanová, ČKA
| 31.05.11 09:40
Česká komora architektů zaslala 26. 5. 2011 na Ministerstvo kultury ČR návrh na prohlášení objektu stavby obchodního domu Banco / Uran v České Lípě kulturní památkou. Svou žádost podložila odborným posudkem zpracovaným prof. Rostislavem Šváchou.
Památkářství jako "last ditch option"...
šakal
| 31.05.11 12:41
...Tak co bych k tomu tak ještě chytrýho řek...

Koukám na to... fasády dobrý, i z půdorysu je znát, že to nedělal žádnej pytlík... Akorát urbanismus, za který údajně nemůže architekt, je úplně v hajzlu. Takže argumentace ve prospěch zpamátnění pomocí formulace "důležitý význam pro urbanismus města" vyhlíží úplně srandovně. Snaha prohlásit tuto stavbu za památku je tu zjevně motivována obavami, že po zbourání obchodního domu Ještěd v Liberci - jehož urbanismus byl mimochodem také úplně děsný(!) - dojde časem i na tuhle stavbu. Posuzován čistě jako výtvarný artefakt a svědectví o snažení české architektury té doby měl by ten dům zůstat na svém místě. Navíc mě, podobně, jako kdekoho v této diskusi, jímá malinko děs při představě, co by mohlo vzniknout náhradou za něj.

Ale to jsme zas u toho, že se ve zmatcích dnešní doby stále častěji institutu památkové ochrany užívá tak trochu po způsobu preventivní sebeobrany a na věci, které by daleko spíš měl řešit přirozený cit a spontánní řád než osvícená ruka úřadu nebo nějaké sociální inženýrství... Zbytnělá tendence památkově chránit některé domy - někdy i zjevně vadnými argumenty - tak není často dána jejich nezpochybnitelnou skvělostí, nýbrž je spíš projevem strachu lidí zahnaných do kouta, kteří v děsu z toho, čeho už byli svědky, užívají památkové ochranu jako pudovou střelbu všude okolo.

Přečasto je to dáno naším pozdním špatným svědomím nebo otřesenou myslí v důsledku omylů, které už vlastně ani napravit nijak nejde.

Památkově chránit se rozhodně měla spíš původní urbanistická situace (k nahlédnutí zde):

http://jdem.cz/p3t86

... Teď, když se ta asfaltová pustina jen ozdobila celkem hezky architektonizovanou bednou Přikrylova nákupního střediska, je už pozdě.

Památkově chránit se měly poslední zoufalé zbytky Starých Vršovic s tichým meandrem Botiče, do jehož zeleného klína hodlá Praha 10 vybagrovat kapacitní podzemní garáže! Chránit se měla osada Rybáře v Troji, jejíž šindelové mansardy hrozí každým rokem odnést podzimní povětří. Ale už není čas...

Hrůza, která se nad tím pomyšlením člověku rozlije v duši, se pak paradoxně projeví tím, že hodláme chránit o třicet let později to, co bylo postaveno na onom rumišti, v děsu nad tím, že by snad budoucnost mohla být ještě daleko horší. Je to sice úplně pochopitelné ale současně dokonale nesmyslné.

Á propos, ten rozbagrovaný kus České lípy okolo dotyčného nákupního střediska dost nepěkně souzní s tehdejší dobou - seriál "Muž na radnici" je datem svého vzniku z roku 1976 s tímhle ztraceným koutem tamní městské krajiny trapně současný...

...Tož tak (7:- /)
"Last ditch option"
gallina-scripsit
| 31.05.11 05:23
Přesně tak. Památková péče tím však devalvuje. Ale v "last ditch" situaci to tak chodí. Do lodi zle teče. Zacpěte to proboha. Čímkoliv.
Bývaly doby, kdy trpaslíci stáli na ramenou obrů. (A dodávalo se, že díky tomu dohlédnou dál.) My nejspíš na obrech nestojíme. Ale proč? Co nám zabránilo vylézt na jejich ramena?
do lodi teče?
Vích
| 01.06.11 10:16
já myslím, že už je pár desetiletí pod hladinou, teď trpaslíci bydlí na parkovišti. K matematice, jako dítě olympionik milující matematiku jsem měl oblíbený citát, že matematika se zaobírá věcmi, které sice neexistují, za to umožňuje se o nich dovědět nepopiratelnou pravdu.
památkář
obchoďáky socíku-kdo je vyhodnotí?
| 01.06.11 11:15
Velkým problémem této země je neznalost zákonů- vůbec není nutné všechno prohlašovat za památku - ale začít konečně naplňovat Úmluvu o ochraně architektonického dědictví, která se např. na mladší stavby i víc hodí - viz
http://www.npu.cz/pro-odborniky/pamatky-a-pamatkova-pece/zak ony-mezinarodni-dokumenty/mezinarodni-dokumenty/umluva-archi tektonicke-dedictvi/ a zejména její
Článek 11: Při respektování architektonického a historického charakteru dědictví se každá Strana zavazuje podporovat
- využívání chráněných statků s ohledem na potřeby současného života, a
- adaptaci starých budov pro nové účely, je-li to vhodné.
V ČR to ale neumí aplikovat ani resort kultury, ale ani např. ČKA, která se nyní bude snažit obchoďák, který se skutečně neblaze zapsal do doby zrůdného boření České Lípy, za kulturní památku, stejně jako bylo asi zbytečné spoléhat na zápis obchoďáku Ještěd, který v Liberci souvisel s likvidací části města v předpolí historického jádra. Pokud by MK vyhlásilo Uran jako citlivý přínos k urbanismu České Lípy, tak by to byl opravdu výborný vtip.Proč neumí architektonická veřejnost hájit stavby žijících architektů?? Památkáři se přece jen přednostně zastávají produkce autorů nežijících a to v tom jim politická reprezentace hází klacky pod nohy.
Uran je zase ad hoc akce mimo kontext, vždyť není vůbec jasné, zda je v produkci socíku výjimečný. Zde je nutno se pana Sommera zastat.
A co na to občan
Jirka K.
| 02.06.11 07:42
S velkým zaujetím jsem si přečetl článek a následnou diskusi, převážně odborného charakteru. Předesílám, nejsem architekt, pouze obyčejný "buran" z České Lípy s názorem víceméně kopírující většinový názor denodeně okolochodících obyvatel města Česká Lípa. Stavba je opravdu brutální, což vyniklo zejména po vybourání okolní staré zástavby (zde souhlasím, že URAN tím ztratil okolní kontext) a ještě v kombinaci s vedle stojícím ještě větším monolitem tato kombinace připomíná spíše pohraniční opevnění vojenského štábu chránící centrum města z jihu. Ovšem plamenná diskuse v odborných kruzích mne nutí se nad problémem hlouběji zamyslet. Také je tu nutné položit si otázku, pro koho architekti vlastně tvoří. Pro své kolegy a následovníky, nebo pro blaho a potěchu široké vrstvy obyvatel. Po zodpovězení mi vychází jediné řešení: URAN zachovat odstěhováním na jiné místo, neboť umístění je fakt ne příliš ideální. Bohužel utopie... Předdemoliční urbanismus toho místa lze také shlédnout zde: http://www.bohmischleipa.cz/index.php?option=com_content&vie w=article&id=149&Itemid=149
re
Vích
| 04.06.11 02:38
Jirko, díky za autentickou reakci, návrat proměstského uvažování do měst je přesně to, o čem je tento diskurz.
>> Jirka K. ( Milí diskutující, odkaz od Jirky je skvělý! )
gallina-scripsit
| 04.06.11 09:52
Děkuji Vám za odkaz. Klobouk dolů před spoustami (Vaší?) práce s webem. Co se týče buranství, kladl bych si za čest mít díl toho Vašeho.
za uran
michal šiška
| 06.06.11 10:33
Ano, historicky rostlé město je lepší než obchoďák. Stejně tak se dá i stavba od SIALU zbourat. Jenže jde o to, co tam má být místo Uranu a proč. Celé to vlastní společnost www.mppalfa.cz, která na základě své dosavadní práce příliš důvěry nebudí, stejně tak jako město Česká Lípa, které dalo od Uranu tiše ruce pryč (s odkazem na to, že prý není účastníkem řízení!), aniž by mělo představu, co jej nahradí (nebo snad ano?). Kéž by byla hodnota náhrady větší než hodnota ztráty - což asi nebude, že. Protože mě tenhle způsob zacházení s městem štve, a protože neumím obchoďák navrhnout líp než Emil Přikryl, podepsal jsem otevřený dopis. mš.

Výsledky hlasování a nový projekt OD v České Lípě
Petr Šmídek
| 20.03.12 03:20
www.mncl.cz/tema/banco-nebo-nova-nakupni-galerie
...Víte,...
šakal
| 20.03.12 11:58
...já vám něco řeknu,... ať si tady následně děláte kolečko na čelo, kdo chcete:

Ten nový návrh (možná to dělá ta vizualizace) působí mnohem lidštěji, vlídněji a snesitelněji, než stávající bedna na nakupování, která vyhlíží přesně jako to, čím doopravdy je - jednotkový obchodní dům z doby reálného socialismu potažený hnusnou provinční reklamní grafilkou z nalepovacích fólií.

Já vím, že obchoďák těch oken zas tak moc nepotřebuje, takže to svádí k tomu uplatnit v rámci dané typologie něco jako "českou přísnost"... ale stejně! Už jen kvůli lidem, aby neměli pocit, že chodí nakupovat do objektu postaveného Ředitelstvím opevňovacích prací, stojí za to zbavit se přezíravosti všech minimalistů přesvědčených o tom, že lidi je třeba vychovat, proto se jim musí dávat méně...

...Já tvrdím, že lidem je nutno dávat co možno nejvíc!

Jó, je mi jasné, že to sice nedopadne tak optimisticky, jak to celé vyhlíží na těch vymazlených vizualizacích. Kdyby kvůli ničemu jinému, tak jen kvůli tomu, že novostavba nemá - bez ohledu na jakékoliv případné architektonické kvality - žádnou možnost zapojit se do zcela rozvráceného urbanismu toho místa. Ale přeci jen to bude maličký... ikdyž možná zcela marný... krůček směrem k polidštění té postapokalyptické městské krajiny, kterou v České Lípě zanechal bolševický plánovač.
...
ondrejcisler
| 21.03.12 02:59
šakalova verze kritického myšlení růžovými brýlemi: konfekční vizošky místo chleba a her.
Ten Uran má ale pěknou figuru.
robert
| 21.03.12 08:19
Líbí se mi ten jeho středověký pevnostní charakter. Na druhou stranu si člověk uvědomí jak se ten svět za 25 let názorově změnil. Tady to odnese pozoruhodná stavba, přičemž socialistické zásahy do širšího urbanismu jsou stejně nevratné.
...
Bohdan_Spacek
| 21.03.12 10:15
Uranos - Kronos - Zeus ............. každý jednou skončí a zbyde po něm přinejlepším mýtus

Asi by bylo lepší zdokumentovat historii i současnost domu a pak s náležitými poctami odzvonit, protože dříve nebo později přijde Kronos se srpem z pazourku a bude to bez poct ...
A po Uranovi následuje Afrodíté
robert
| 21.03.12 12:16
budoucí manželka Hefaista, jak jsem nedávno pro sebe objevil.
Architektura coby zrcadlo své doby
Dr.Lusciniol
| 26.03.12 02:48

Pochybuji že to strakaté obložení bylo v plánu pana profesora. Holt architekt byl vždy závislý na zručnosti a ochotě řemeslníků (dnes spíše stavařů). Když byl zastara jedním z nich a tím nejlepším, tak to zvládl hravě ale a v pokročilém rozpadu reálného socialismu to už musel býti doslova malér. Z fotek je ale vidno, že na několika místech dlaždice již opadávají (o 60 let starší Penzijňák to holt není) což může ještě vyznít jako zlepšení vnějšího výrazu.

Takže provedením je to zmetek. Návrh je ale asi o šedesát let opožděný a tak i zcela očekávaně, bez jakékoliv vztahovosti k svému místu. Nevidím jak to, že někdo něco v okolí také zboural, by na tom mohlo něco změnit. Primární barvy vložených prvků napovídají, že pod tou opadávající keramickou oblohou se skrývá jakási velryba tzv. "Mezinárodního stylu", další to z řady architektových teskných vzpomínek na tvůrce všehomíra minulého století. Ten např. navrhoval úplné vyhlazení středu Paříže. V Paříži jej nevzali na vědomí, zde došlo k vyhlazení části středu České Lípy.

Vyhrůžky s památkovou ochranou beru vážně. Za určitý čas to již samo přežije, jako velmi vydařený obraz doby svého vzniku: Rozpolcení záměru (snahy estetického návratu do "hrdinských" let moderního hnutí) a provedení (svévolnost dodavatelského molocha) nesouladně vyznívající v naprosté "normalizaci" (vymazání paměti) původního místa.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

more buildings from Emil Přikryl