Obchodní dům Solpol I ve Vratislavi

Dom towarowy Solpol I we Wrocławiu

Obchodní dům Solpol I ve Vratislavi
Address: ul. Świdnicka 21/23, Wrocław, Poland
Investor:Zygmunt Solorz-Żak
Project:1992
Completion:1993
Area:3738 m2
Built Up Space:21654 m3


Spolupráce: Paweł Spychała, Leopold Chyczewski
Návrh interiéru: Elżbieta Chyczewska, Leopold Chyczewski
Autor modelu: Agnieszka Szmat
Foto modelu: Marcin Czechowicz

Postmoderní budovu obchodního domu Solpol I navrhl arch. tým pod vedením navrhl Wojciecha Jarząbka. Vzhledem k velmi krátké době, kterou měl klient k dispozici, vznikl celý projekt během pouhého jednoho týdne. V roce 1999 dokončil Jarząbek na protější straně ulice obchodní dům Solpol II.
„Jednotlivé části stavby odrážejí charakteristické prvky sousedních budov, které se historicky i tvarově velmi liší. Výrazné detaily na nové budově obchodního domu jsou projevem potřeby jiného, tvůrčího přístupu k utváření architektury v novém svobodném Polsku.“
Wojciech Jarząbek

Obchodní dům Solpol I se nachází v nejstarší části města na jedné z hlavních ulic v polské Vratislavi vedoucí z historického centra jižně k nádraží. Jedná se o nejlepší polský příklad postmodernismu, který v 80. letech minulého století inicioval americký architekt Michael Graves a teoreticky zpracoval Charles Jencks. Tato obchodní stavba je plná ironie a hravosti. Svou formou se odkazuje jak na přilehlý gotický kostel svaté Doroty, tak na novobarokní hotel Monopol (Karl Grosser, 1892).
Solpol I byl při otevření na Vánoční svátky v roce 1993 nejmodernějším obchodním domem ve Vratislavi. Návštěvníci mohli využívat eskalátory i výtahy a všechny prostory v pětipodlažní budově byly plně klimatizované. Solpol I se zároveň stal důležitým svědkem doby a tehdejší debaty mezi zastánci kontextuálního odkazu a těmi, kteří věřili, že je třeba navrhovat v souladu s duchem doby. Přestože architekti zvolil druhý přístup, současně do své stavby zakomponovali mnoho odkazů na okolní památky: skleněná věž byla inspirována apsidou kostela svaté Doroty, trojúhelníkové ocelové prvky jsou odkazem na gotické opěrák a nárožní vstup se odkazuje na podobné řešení u hotelu Monopol. Již v průběhu výstavby se budova stala poutním místem architektů, kteří hledali nestandardní řešení a použití materiálů, které se dosud vyskytovaly jen zřídka. Barevné okenní otvory neobvyklých tvarů, barevné keramické fasádní obklady zavěšené na hliníkovém rastru nebo skleněné nástavby na ocelových konstrukcích jsou prvky, které se díky domu Solpol I staly na dlouhou dobu součástí polské architektury.
Na konci července vydala městská rada povolení k demolici a v srpnu 2022 majitel budovu zboural, neboť nevyhovovala požadavkům současných nájemníků. Na pozemku by měla firma Noho Investment postavit bytový dům s obchody v parteru.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
postmoderna
robert
07.11.22 08:34
show all comments