Nejnovější dům polského architektonického studia Mobius Architekci, který se nachází nedaleko Varšavy, je rezidencí otevírající se přírodním krásám. Její skloněná silueta se jako harfa rozprostírá nad svahem a sahá po nejzazších vyhlídkách klikatící se řeky.
Zdejší krajinu utváří malebný výhled z kopce na mohutnou řeku Narev, zelené louky a okolní lesy, což ve výsledku rozhodlo o výběru pozemku. Soukromý investor se zde rozhodl uskutečnit svůj sen o prostorném a moderním domě.
Autorem projektu je Przemek Olczyk z ateliéru Mobius Architekci, který působí v Polsku od roku 2006. Architekt vložil stavbu do svahu a linii domu měkce vykreslil podél řeky. Hmota domu o rozloze více než 1 500 metrů čtverečních na sebe vzala podobu záhybu vepsaného do úbočí svahu a připomínajícího dunu na pobřeží. Proto stavba dostala jméno – Duna.
Význam pojmenování je však mnohem hlubší a sahá k fascinaci architekta projekty působivých rezidencí. Dům zachycuje světlo, ale zároveň poskytuje úkryt před pálícím sluncem a umožňuje pobyt uvnitř i venku bez jasných bariér a rozdělení. Stejné rysy budují charakter vily umístěné na kopci nad řekou Narev.
Z příjezdové cesty není dům vidět. Jde o postup, který Przemek Olczyk běžný používá. Jeho domy jsou stavěny s ohledem na jejich uživatele a svou architekturu odhalují pouze jim, čímž vytvářejí tajemství pro nezúčastněné. Zajištění dostatečné intimity členů domácnosti a zároveň otevřenost je častým rysem projektů Przemka Olczyka.
Autor konceptu opakovaně prokázal, že se cítí dobře při navrhování velkých forem. „Dávají mi svobodu při tvorbě a umožňují mi zrychlit“ zdůrazňuje Przemek Olczyk. To je i případ Duny, jejíž architektura ho evidentně bavila a dávala investorům možnost těšit se každý den z výsledné podoby.
Rozsáhlý objekt, který plynule vystupuje ze svahu, následně uvnitř organicky utvářeného objemu prochází defragmentací. Kubistické formy, ostré linie, vykrajují polootevřené atrium, zajišťují intimitu a vpouštějí světlo do menších místností.
Konkávně zaoblený kvádru, který je opakováním ohybu řeky, na němž celá rezidence spočívá, získal terasu o rozloze několik stovek čtverečních metrů, která je krytá po celé délce a otevírá se do širé krajiny. To je patrné zejména na snímcích z dronu.
Duna evokuje futuristické představy, ačkoli se vrací k minimalismu, který Mobius používá už dlouhá léta. Budova při pohledu od řeky působí jako monolit. Vyvážený a ucelený prostor je také efektem použitých materiálů. Bílé omítky a kamenná dlažba dodávají budově nadčasovou eleganci. Minimalismus detailů se drží myšlenky "méně znamená více".
Při pohledu na dům od řeky umístil architekt do jeho pravé části ložnice, uprostřed je obývací pokoj s kuchyní a vlevo je odpočinková zóna. Zcela vpravo se nachází kancelář. Podle přání investora se odtud nabízí nejlepší pohled na dům sahající až k horizontu klikatící se řeky Narev.
Za pozornost stojí také prosklený kubus s ložnicemi umístěnými na střeše domu. Podobně jako periskop umožňuje pohledy nad koruny okolních stromů.
Dům také disponuje dvěma bazény, z toho jeden je krytý, a dvojicí přistávacích ploch pro vrtulníky, 300 metrů dlouhou běžeckou dráhu a pohyblivou plošinu jezdící po svahu. Mnoho prvků domu je automatizováno, což má ve spojení s inovativními technologickými řešeními přímý vliv na celkový komfort bydlení.
Mobius Architekci