Výchozí myšlenkyProsvětlená místnost s vysokými stropy a střešním světlíkem původně sloužila jako výtvarný ateliér FAVU. Velkorysý prostor umožnil vertikální práci s prostorem a díky dřevěným vestavbám tak autorka vytvořila dostatek samostatně oddělených prostor pro práci na jednotlivých technologiích (laserové řezačce, 3D tiskárnách, programovatelný vyšívací stroj, řezací plotter) i oddělenou dílnu pro úpravu výrobků ze dřeva.
Centrální část místnosti nabízí díky posuvným i skládacím stolům variabilitu využití pro přednášky, vzdělávací aktivity i komunitní akce. Současné využívání prostor tak navazuje na vzdělávací tradici a je z velké části věnováno pořádání workshopů a vzdělávacích kurzů v digitálních technologiích pro veřejnost.
Průvodním prvkem návrhu jsou zahýbané trubky a jejich různé aplikace. Červené trubky pro vedení elektro rozvodů do patra bez nutnosti sekání do zdí, zábradlí až po detaily jako dveřní klika nebo úchytky na dvířka. Bílé pak pro nohy stolů a židlí. Červená barva opakující se v interiéru jednak doplňuje světlou dřevěnou konstrukci vestavby a zároveň svou barevností zapadá do vizuální identity FabLabu Brno.
Návrh zachovává odkaz na historii místnosti a harmonicky spojuje nové dřevěné konstrukce, moderní prvky a technologie s betonovou, barvami potřísněnou, podlahou, dveřmi i pár drobnými vzkazy psanými na zdi. S odkazem na vzdělávací instituci ladí i revitalizované školní židle.
V návrhu architektky figurují i detaily napojení elektroinstalačních prvků, kotvení zábradlí či skryté uchycení polykarbonátových výplní. Originálním prvkem interiéru je jednoduchý systém zavěšených prodlužovacích kabelů ze stropu, které je možné díky jednoduchému systému kladek snadno spustit nebo vytáhnout nahoru podle aktuálních potřeb prostoru.
FabLab made in FabPři realizaci návrhu autorka využila technologie, které jsou součástí digitální dílny (zejména 3D tisk), což umožnilo velkou svobodu v řešení detailů. 3D tištěná jsou všechna kolínka červených trubek na elektro rozvody, stejně jako průstupy do žlabů či připojených zařízení. Pomocí 3D tisku vznikly i úchytky na trubky i na světla, které se nevyrábí v požadovaných odstínech nebo neumožňovaly zavěšení pod strop, a také detaily uchycení podnoží ke stolům, ukončení ventilace, příchytky na vedení prodlužovacích kabelů po stropu až pro dveřní zarážky.
Díky řemeslnému vybavení dílny pak autorka návrhu spolu s pomocníky vytvořila pracovní desky včetně výstavby celého ponku, stoly, lavici na sezení v okně, parapety s napojením na police pro 3D tiskárny a další úložné prostory.
VýsledekArchitektka se ocitla v unikátní pozici, kdy měla možnost nejen zpracovat návrh a dohlížet na postup realizace konstrukcí, ale zároveň mohla využít svých zkušeností s technologiemi a řemeslnou tvorbou a zabývat se na místě výrobou větších interiérových prvků i jednotlivých detailů. Samotná realizace projektu tak koresponduje s hlavní funkcí FabLabů - podporovat schopnost lidí přetvářet jejich nápady v realitu díky moderním technologiím.
AD Crafts