Debata z cyklu Otevřeně o Praze nabídne různé pohledy na otázku přístupnosti ve městě

Pořadatel
Open House Praha

Místo konání
Hybernská 998/4, 110 00 Praha-Nové Město

Začátek
čt 16.5.2024 18:00

Odkaz
https://www ...
Diskuse



Vložil
Michaela Pánková
Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 13. do 19. května 2024. V průběhu festivalového týdne se ve čtvrtek 16. května od 18 hodin v Kampusu Hybernská uskuteční i debata, která se pokusí najít odpovědi na otázku, jak usilovat o to, aby hlavní město bylo otevřené a přístupné pro všechny. 

Město je živý a dynamický ekosystém, jehož komplexita se zvětšuje spolu s počtem obyvatel. Živelný růst měst však často nezohledňuje potřeby všech obyvatel, což se nejvýrazněji projevuje při pohybu po městě, orientaci v prostoru nebo při úvahách o možnostech trávení volného času. Nejvíce o tom ví nevidomí, neslyšící, lidé na vozíku, rodiče s dětmi či senioři. Nějakým omezením si v průběhu života může projít každý. Debata Otevřeně o Praze: Město přístupné všem se pokusí upozornit na různorodé bariéry v našem městě a představit návrhy řešení a příklady dobré praxe.

V panelu zasednou Blanka Klimešová z organizace Pěšky městem, která se věnuje komplexním souvislostem dopravního chování, včetně vlivu podoby dopravní infrastruktury na její uživatele. V rámci projektů Bezpečné cesty do školy a Pěšky do školy spolupracuje s dětmi, učiteli, projektanty, architekty, městskými úředníky i policisty s cílem zklidnit dopravní situaci v okolí škol. Karolína Klímová z Odboru dopravy Magistrátu hl. m. Prahy se stará o rozvoj pěší dopravy a odstraňování bariér ve veřejném prostoru.

Vystudovala fyzickou geografii se zaměřením na krajinnou ekologii a vedle svého zaměstnání se jako lektorka a metodička věnuje ekologické výchově. Další panelistkou bude Kateřina Pešková, která aktuálně působí jako metodička přístupnosti pro neslyšící v agentuře Deaf Friendly. Debatovat přijde i sociální geografka Michaela Pixová působící na univerzitě BOKU ve Vídni a na Katedře sociologie FSV UK. Mezi její výzkumné a aktivistické zájmy patří na příklad sociálně-ekologická transformace se zaměřením na kritickou urbánní teorii, klimatická politika, studium občanské společnosti a nerovností. Posledním panelistou bude Petr Vysuček, lektor českého znakového jazyka, překladatel, tlumočník a leader komunity neslyšících z Deaf Friendly. Ten se už dvacet let zabývá tématem rovného přístupu k informacím ve veřejném prostoru a ve vzdělávání. 

Debatu bude moderovat lektor celoročních akcí Open House Praha Michal Šedivý. Debata bude tlumočená do českého znakového jazyka a současně bude na místě zajištěn její simultánní přepis. Na akci doporučují organizátoři zaregistrovat předem na GoOut.net. Debata se uskuteční v bezbariérových prostorách sálu v budově A Kampusu Hybernská. Mediálním partnerem je Estav.cz.

Myšlenka otevřeného a přístupného města pro všechny je i hlavním tématem letošního festivalu a prolíná se celým programem. „Organizujeme víkendové speciální prohlídky pro děti, osoby se zrakovým a sluchovým hendikepem a snažíme se upozorňovat na bariéry, se kterými se návštěvníci*ice mohou setkat v otevřených objektech. Ve spolupráci s partnery jsme do programu zařadili nově také interaktivní městskou hru Open Senses, workshop fyzické přístupnosti budov nebo mezinárodní uměleckou výzvu Vizuální příběhy,“ dodává ředitelka festivalu Klára Veselá.
0 komentářů
přidat komentář