V Rize vyrůstá budova lotyšské Národní knihovny podle návrhu klasika litevské a světové moderní architektury Gunnara Birkertse z roku 1991. V českém pozorovateli vyvolává asociace s pražskou chobotnicí Jana Kaplického. Ty jsou posíleny nejen tvarovou příbuzností, ale i shodným posláním obou budov. Že by se snad rýsoval nový trend ve stavbě národních knihoven?
Jiří Suchomel
|
Vizualizace soutěžního návrhu |
Projekt Lotyšské národní knihovny v Rize pochází z roku 1991, kdy tato pobaltská země získala společně s Litvou a Estonskem po více než půlstoletí nezávislost na Sovětském svazu. V soutěži tehdy zvítězil litevský rodák Gunnar Birkerts působící od konce 50. let minulého století v Americe. Dlouhá léta se kvůli obtížím s financování nedařilo začít projekt realizovat. Stavební práce na knihovně v hlavním lotyšském městě započaly téměř po dvou desetiletích na sklonku roku 2010 přestože tehdy celé Pobaltí hluboce zasáhla hospodářská krize. Malým zázrakem je rovněž fakt, že zůstal zachován původní vzhled stavby, přestože vnitřní dispozice prošly dramatickou proměnou.
Birkerts se při navrhování asymetrické "skleněné hory" nechal inspirovat lotyšskou pohádkou o třech mužích zdolávajících na hřbetu koně skleněnou horu, aby zachránili uvězněnou princeznu. Všeobecné známý příběh i Birkertsův návrh má blízko k lotyšské cestě za nezávislostí. Projekt pokonale odráží situaci raných 90. let, kde se země vymanila ze sovětského područí. K projektu "skleněné hory" na břehu řeky Daugavy byla později přizvána konstruktivistická legenda lotyšské architektury 70. let Modris Ģelzis. Rozsáhlé prosklené plochy fasád jsou kombinované střechami z nerezové oceli. Do třináctiposchoďové knihovny, které dominuje převýšené centrální atrium, se vejde šest milionu svazků. Původní termín dokončení se musel o dva roky posunout a celkový účet za stavbu s rozpočtem 215 milionů euro se upřesní po slavnostním otevření naplánovaném na konec letošních prázdnin.
Knihovna na protějším břehu historického centra Rigy má položit základ nového vládního centra, jehož součástí bude také univerzitní areál a koncertní sál. Tímto činem se Riga s pomocí UNESCO snaží držet novou výstavbu mimo historické jádro. Brzy devadesátiletý Birkerts v současnosti pracuje na další prestižní zakázce rozšíření Muzea okupace Lotyšska v Rize.
čerpáno z textu Davida Cohna pro časopis Architectural Record, říjen 2010, s.30