WOS 8

Warmte Overdracht Station nr. 8

WOS 8
Adresa: Rijksstraatweg 12a, Utrecht, Nizozemí
Investor:Centrales Utrecht + UNA N.V.
Projekt:01.1997
Realizace:11.1998


NULOVÉ EMISE. WOS 8 je tepelná přenosová stanice (Warmte Overdracht Station) pro nově rostoucí část Utrechtu, městskou část Leidische Rijn (největší tzv. Vinex “Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra“ v Holandsku, což je pojem označující masivní bytovou výstavbu na okrajích měst).
 Voda ochlazující turbíny velké elektrárny společnosti UNA vzdálené přibližně kilometr obsahuje dostatečné množství energie, aby mohla vytápět všechna nová obydlí teplem a zásobovat teplou vodou. Předtím byla tato energie vypuštěna jako odpadové teplo do vodního kanálu Amsterdam-Rijnkanaal. Nyní se teplo vrátí do oběhu a bude znovu využívané; program nulových emisí. WOS 8 je uzlovým bodem, kde se z elektrárny převádí teplo k několika dalším okruhům sloužícím pro budoucí obytné oblasti. Celkově bude WOS 8 obsluhovat 11.000 obydlí. Použitou technologii tvoří centrální topná soustava v měřítku celého města. WOS 8 je v provozu od listopadu 1998.

OBAL. Předtím, než se rozhodlo o přesném umístění WOS 8, tak se v místech přísného zónování a jasně daných hranic pozemků vedla složitá jednávání mezi klientem, městem Utrecht, několika vlastníky půdy a teplovodní distribuční společností. Minimální půdorysná stopa stavby se zároveň rovná velikosti pozemku, který byl k dispozici. Velikost WOS 8 je definován minimálními funkčními rozměry potrubního systému uvnitř stavy a ekonomických tlacích udržet stavu co nejmenší. Architektura byla redukována na řešení obvodového pláště. Kvůli vnitřnímu uspořádání nebyla na jižní straně vyžadována plná světlá výška, a proto zde byla představitelná úprava stavební hmoty.

ZOOM 2005. V průběhu doby se WOS 8 musel vypořádat se dvěma naprosto odlišnými situacemi. Prvních několik let WOS 8 leželo na dvoře hospodářského stavení v malebném prostředí typické holandské pásové zástavby s farmami, loukami, krávami a stromy. Později, když se město rozrostlo až k této zemědělské půdě, bylo WOS 8 situováno uprostřed idyly nové suburbie s veřejnou příjezdovou cestou přiléhající hned k východnímu průčelí stavby. Od té doby se WOS 8 stalo hmatatelnou součástí veřejného prostoru.

LEHKÉ PÍRKO (EZ ON). Náš klient, energetická společnost UNA, nás jednoduše oslovila, abychom navrhli obvodový plášť. My jsme k úkolu přistoupili se vší vážností. Až dosud byla většina architektury výhradně definována zastřešením, průčelím a základy. Různé materiály plní různé funkce: tašky na střechu, cihly na fasádu, beton do stěn a podlah atd. Ne však v tomto případě: nyní jsou dostupné nové druhy opláštění. Polyuretanová membrána architektuře umožňuje, aby se stala bezesparou. Tento materiál byl původně vyvinutý pro střešní parkoviště: odolný, pružný, vodotěsný, trvanlivý, atraktivní a chemicky inertní (neznečišťuje zemi ani podzemní vody). Je snadno aplikovatelný pomocí stříkací pistole nebo malířským válečkem. Jednotlivé části stavby jako například dveře, které by mohly odkazovat na měřítko a velikost stavby, jednoduše zmizí.

NÁMĚSTÍ. Do WOS 8 se vstupuje pouze třikrát za den. Každých osm hodin musí někdo zkontrolovat měřící přístroje a těsnění. Tento druh bezobslužných užitkových staveb je snadným cílem pro vandalismus. Tyto komplexy jsou pro urbanisty obvykle bolavým místem. Ne však v tomto případě. Rients Dijkstra z Max 1 a projekční kancelář Leidsche Rijn starající se o projektování nového města ('stínový klient') si přáli vyvinout neobvykle velké množství kreativní energie pro návrh těchto staveb. Fasáda je naprogramovaná několika aktivitami, které mají v úmyslu, vytvořit stavbu atraktivnější; WOS 8 je veřejné náměstí zabalené okolo krabice. WOS 8 má v úmyslu stát se součástí mládežnické kultury, která je obvykle největší hrozbou pro tento druh staveb. Použitím nerozbitné transparentní odrazné desky pro basketbalový koš jako jediného zdroje denního světla, se z okna stává místo, kam byste měli házet míč. Věřte nebo ne od té doby se horolezectví stalo v Holandsku národním sportem. Pod polyuretanový povlak je vložena řada lezeckých chytů. Tyto chyty za použití Brailova písma hláskují nápis: 'Slepá fasáda'. Tzv. 'Doorscope' (velké dveřní kukátko) je na hlavních dveřích umístěno obráceně. Běžně se používá k tomu, abychom viděli, kdo nám přináší pizzu, ale teď malá plocha kukátka odhaluje celý vnitřek. Toto zařízení opticky zaměňuje levou stranu za pravou a poněvadž je kukátko umístěno excentricky, tak se větší část vnitřních prostorů jeví, jako by byla až za venkovní zdí. Do východní fasády byly zamontovány běžně vyráběné, ale přesto neuvěřitelně krásné silniční reflektory. Některé z fasády vystupuji a společně hláskují jméno stavby: WOS 8.

VLHKÝ VZHLED. Nebeská voda zní božsky. Nicméně každý, kdo byl zaskočen přívalovým deštěm, proklíná své neštěstí. V Holandsku máme v průměru za rok 134 deštivých dní. Když se WOS 8 podařilo zbavit tradičního členění stavby, tak možná by se podařilo také proměnit tento okolní mokrý zážitek v příjemný tím, že se nechá déšť , aby si se stavbou pohrával. WOS 8 znova objevuje bohatou architektonickou tradici vodních chrličů a rezervoárů, která v posledních letech, zdá se, vyschla.

RORÝSI A SÝKORKY. WOS 8 obsahuje také budky pro několik druhů ptáků. Dutiny v teplé jižní fasádě poskytují ideální biotop pro netopýry. Ideální výška pro hnízdění Apus apus (latinsky rorýs obecný), druh rorýse, je překvapivě již od šesti metrů výše, což se přesně shoduje s výškou stavby: okřídlená římsa.
NL Architects
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
WOS 8
Matěj Žaloudek
28.07.10 05:02
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od NL Architects