Kaštanový dům se nachází ve vesnici Vale Flor na severu Portugalska. Pro tuto oblast jsou typické kaštany a duby, které rostou i na jihovýchodně se svažujícím pozemku s výhledem na pohoří Serra da Marofa.
Při první prohlídce pozemku jsme objevili vzrostlý kaštan, který se následně stal naší hlavní inspirací při projektování domu. Pod tímto kaštanem byl navržen "úkryt": Kaštanový dům.
Usilovali jsme o to, aby byl výsledný návrh co nejméně rušivý. Chtěli jsme zachovat původní charakter pozemku. Místo zůstalo prakticky nedotčené. Objekt ani nemá žádný vliv na strom, kolem něhož je posazen. Dům se přizpůsobuje původní morfologii a splývá s okolní krajinou.
Stavba z lehké dřevěné konstrukce svým tvarem i zvoleným materiálem co nejharmoničtěji navazuje na přilehlý terén, aniž by se však dotýkala kořenů kaštanu. Návrh odpovídá zásadám trvalé udržitelnosti a nízkoenergetickým řešením minimalizujícím dopad stavby na životní prostředí.
Celá konstrukce je vyrobena z certifikovaného dřeva, obložena OSB deskami a korkovými panely s výbornými tepelnými a akustickými vlastnostmi. Fasády, střecha i obě terasy jsou pokryty opracovaným černě natřeným dřevem. Tento materiál zachovává přirozené vlastnosti dřeva, zaručuje jeho trvanlivost a rozměrovou stálost. Obklad vnitřních stěn a stropu je stejně jako nábytek vyroben z březové překližky, která dodává interiéru teplou a příjemnou atmosféru.
Ideální tvar dvou spojených krychlí (o délce strany 4,1 metru) narušuje kmen stromu a jeho větve. Výsledný objekt se obrací ke koruně stromu a posiluje vztah s krajinou.
Ve fasádách jsou navrženy malé i velké okenní otvory, které buď souvisí s orientací slunce nebo s výhledem do krajiny. Velké otvory propojují dům s přírodou, zatímco menší otvory zaručují v interéiru dostatek soukromí.
Vnitřní uspořádání bylo navrženo tak, aby se minimalizoval objem a současně zaručilo funkční využití všech vnitřních prostorů. Dům obsahuje kuchyni, obývací část a prostor pro spaní s možností umístění přistýlky v mezipatře.
Obytný prostor je těsně propojen s venkovní terasou prostřednictvím velkého okna, čímž se rozšiřila obytná plocha a také rozmělila hranice mezi interiérem a exteriérem. Obývací pokoj se rozprostírá pod celou korunou vzrostlého kaštanu.
Kaštanový dům se mění v závislosti na ročním období nebo aktuálním počasí - je barometrem ukazujícím proměny přírody. Na rozdíl od idylického vnímání krajiny bere tento návrh v úvahu také nestálost a nepředvídatelnost přírody a snaží se vytvořit těsnou symbiózu architektury s okolní krajinou.
João Mendes Ribeiro