VIA UNA

VIA UNA
Spoluautor:Tomáš Jeníček, Ondřej Herlík, Marián Kolbaský, Iveta Fiedlerová, Tullio Polisi, Ewa Andruszczyszyn, Anna Tyščenko, Javier Navas Fabregat, Hana Vymětalíková, Zuzana Jurová, Alexandru-Aurelian Gîrtan, Lucie Jindrová
Adresa: Na Příkopě 969/33, Staré Město, Praha, Česká republika
Investor:CRI NP33 s.r.o.
Projekt:2017-20
Realizace:2020-22
Užitná plocha:23908 m2


Historie objektu
Objekt byl postaven pro tehdejší Českou eskomptní banku v letech 1930-1937 podle projektu architektů Karla Jaraye, Rudolfa Hildebranta, Alexandra Neumanna, Ernesta von Gotthilf a Josefa Sakaře a od roku 1958 je zapsán jako památkově chráněný objekt pod číslem rejstříku ÚSKP 40906/1-1759.

Objekt původní Eskoptní a úvěrové banky leží na okraji domovního bloku mezi ulicemi Na Příkopě a Celetnou, křížícími se v ostrém úhlu. Parcela tak má tvar trojúhelníka s ostrým úhlem na špici. Zatímco široká a přímá ulice Na Příkopě je jedním z hlavních novodobých velkoměstských bulvárů, Celetná ulice je naopak relativně úzkou a křivolakou ulicí v historické zástavbě města. Před špicí parcely v zakončení Celetné ulice stojí výrazná historická dominanta Prašné brány, před kterou se veřejné prostranství na křížení celkem čtyř ulic rozšiřuje do podoby nevelkého náměstí. Zatímco boční strana parcely při Příkopech je přímá, druhá boční strana při Celetné je zalomená plynulým zaoblením.

Původní koncepce v době vzniku architektonického řešení stavby bankovní centrály musela maximálně zhodnotit potenciál stavební parcely pro splnění zadání optimálního uložení podzemního trezoru požadovaného objemu a odolnosti tak, aby na něm mohla být založena pravidelná skeletová konstrukce nadzemních kancelářských trojtraktů ve třech křídlech po obvodu pozemku a aby ve spodních reprezentativních patrech mohla být celá plocha pozemku včetně vnitřního dvora využita pro zřízení reprezentativních prostor svázaných pevnou a čitelnou architektonickou kompozicí. Projekt rovněž musel vtěsnat do omezeného objemu, daného limitovanou rozlohou a tvarem parcely a výškou, omezenou regulativy tehdy platného regulačního plánu, maximálně dimenzovaný stavební program. Náročnou úlohou bylo nalezení optimálního souladu mezi výše uvedenými požadavky vnitřního provozu a dispozice s požadavky vnějšími, danými urbanistickými vazbami unikátní parcely. Prestižnímu charakteru bohaté bankovní instituce v té době odpovídal konzervativní styl architektonického řešení, který byl sémantickým výrazem nejen jejího bohatství, ale i solidnosti, odolnosti a trvanlivosti, stejně tak ovšem i požadavek na tehdejší nejmodernější vybavení. Těchto cílů bylo dosaženo, třebaže stavba probíhala v době počínající hospodářské krize v úsporném režimu.

Od doby svého vzniku až do nedávné doby tato budova sloužila svému originálnímu účelu, a to jako bankovní dům.

O Projektu
Marani Architects byli pověřeni návrhem a projektovým zpracováním renovace této budovy, aby odpovídala současným nejvyšším standardům. Vrchní patra budou využita jako nejmodernější kancelářské prostory. Podzemní patra a přízemí budou nově využity jako velkorysé obchodní prostory.

Vzhledem k přísné památkové ochraně budovy byla pro náš tým největší výzvou právě kombinace vložení moderních technologií a zachování původního historického vyznění. Bylo nezbytné, aby všechny části budovy, tedy jak administrativní, tak retailové, měli co nejvyšší komfort. Proto byly technologické i páteřní rozvody umístěny nejen do podzemních částí, ale také do podkroví. Toto umožnilo dosažení všech částí budovy tak, aby veškeré instalace a moderní technologie vedli co nejvíce skrytě a nenarušovali tak charakter historické budovy. Doplněno bylo také několik výtahů pro zvýšení přepravní kapacity včetně jednoho evakuačního pro zvýšení bezpečnosti stavby.

Další výzvou bylo vytvoření vhodného moderního designu interiéru do vstupních lobby, všech společných prostor, komunikačních jader a hygienických zařízení. Jak již bylo zmíněno, budova podléhá přísné památkové ochraně, a tedy tyto návrhy a design museli být konzultovány a koordinovány s odborníky na historii a zástupci památkové péče České republiky.

Přes všechny tyto úskalí projekt získal v roce 2020 stavební povolení a v roce 2022 získal povolení k užívání.

Projekt obdržel v roce 2023:
European Property Awards Architecture – 5 Star – Best Mixed Use Architecture Czech Republic - 2022 (1. místo)
Best of Reality 2022, Office, 2. místo
International Property Award – Best Mixed Use Architecture Europe – VIA UNA – 2022-23 (1. místo)
International Property Award – Best International Mixed Use Architecture – VIA UNA – 2022-23 (1. místo)
0 komentářů
přidat komentář