Dlouhý dům v Trenthamu

Dlouhý dům v Trenthamu
Realizace:2016
Zastavěná plocha:259 m2


Fotografie: Anthony Basheer
Architektonická forma nového domu vychází z archetypu místní zemědělské usedlosti, kde se pod jednou sedlovou střechou nacházely různé provozy včetně garáže, průjezdu, hlavního obydlí apod. Jednoduchý elegantní dům ctí i tradiční dispoziční uspořádání společenské zóny kolem centrálního krbu. Materiálová paleta novostavby reflektuje místní stavební technologie a spoléhá na přirozené opotřebení použitých materiálů.

Střídmý architektonický koncept odráží venkovský low-tech životní styl majitelů domu. Ti jsou vyznavači ekologické udržitelnosti s důrazem na tradiční formu rodiny. Dům je ve velké míře soběstačný, náklady na vytápění jsou nízké a v budoucnosti v něm může pohodlně bydlet opravdu velká rodina.

Poloopuštěné zlatokopecké městečko Trentham je dnes vyhledávaným tichým místem pro únik z velkoměstského ruchu Melbourne. Čerstvý vzduch a velké pozemky umožňují luxusní propojení domu s krajinou a exkluzivní výhledy do okolí. Dlouhý dům se vymezuje svou formou vůči příjezdové komunikaci a definuje tím na pozemku chráněnou soukromou zónu.

Při navrhování bylo dbáno na to, aby dům nabízel za co nejmenší náklady co největší užitnou plochu. Proto byly zvoleny místní obvyklé konstrukce a materiály. Velkou roli ve snižování nákladů na stavbu hrálo i povolání syna majitelů, který má stavební firmu. Dům musí být pohodlný jak pro bydlení staršího páru, tak současně pro jejich velkou rodinu, která v domě často pobývá. A to ve všech ročních obdobích.

Projektový tým tvořili klient, architekt a stavitel - syn stavebníků Mike, který je zkušený a vyhledávaný stavitel domů v Melbourne a okolí. Mike měl jasnou představu, jak by měl nový dům vypadat. Předchozí dům rodiny postavili také Mike s otcem a byli tím pádem velmi zkušení, avšak naslouchali i představám a doporučením architektů.

I přesto, že je dům vzdálený zhruba hodinu jízdy z centra Melbourne, nachází se již ve výšce 700 metrů nad mořem. Zimy jsou zde znatelně chladnější a v zimě zde občas sněží. Dům má energeticky příznivý tvar, je dobře zaizolovaný a nevyžaduje náročnou údržbu. Materiály a povrchové úpravy vycházejí z nízkého rozpočtu, jsou však trvanlivé a kvalitní. Nadstandardem je světlá výška centrální společenské místnosti a břidlicová podlaha.

Dům má podélnou východo-západní orientaci. Otvory na jih, a to i navzdory kvalitnímu výhledu, nejsou velké. Z důvodu letního přehřívání jsou velkorysá okna na severní fasádě chráněna posuvnými okenicemi. Monolitická podlaha s nášlapnou kamennou dlažbou akumuluje v zimě teplo a v létě chlad a pomáhá tím udržovat vyvážený tepelný komfort. Jako podpůrné vytápění v zimě je používán krb na dřevo. Veškerá dešťová voda ze střechy je zachytávána a uložena ve velkých retenčních nádržích. Používá se při provozu domu a současně pro zavlažování zahrady.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Tleskám
19.03.19 12:11
zobrazit všechny komentáře