Dům na okraji města je realizací polské architektonické kanceláře 77 Studio. Tato luxusní vila, která je součástí exkluzivní komunity nedaleko Varšavy, pokorně ustupuje přírodním krásám svého okolí a svou architekturou se nenápadně zanořuje do hustého lesa.
Dům se nachází na rozlehlém pozemku v těsné blízkosti lesa, na okraji rezidenční čtvrti v malém městečku s výhledem na řeku Vislu v centrální části Polska. Hlavním cílem návrhu bylo začlenit stavbu do dvou odlišných estetických prostorů. "O tomto domě jsme uvažovali jako o styčném bodu mezi zástavbou a lesem, který vytváří urbanistický a stylový most mezi dvěma řády s odlišnými charaktery. Z toho vzešla myšlenka 'Domu na okraji'," vysvětluje architekt Paweł Naduk, lídr architektonické kanceláře 77 Studio.
V oblasti, kde převažují mohutné dvoupodlažní vily, se architekt snažil dosáhnout efektu postupného mizení zástavby v lese. Navrhl snížit výšku budovy a použít přírodní materiály, které ladí s okolním prostředím. Výsledkem těchto zásad je jednopodlažní, dřevem obložený dům v podobě rozlehlého pavilonu. Vyznačuje se jednoduchostí a obdivuhodnou střídmostí ve výrazu, zejména při pohledu ze sousedství. Minimalistická dřevěná fasáda plynule splývá s lesní scenérií, zatímco detaily a kvalitní materiály svědčí o luxusním a jedinečném charakteru stavby.
"Od počátku byl dům navzdory svému luxusu zamýšlen jako skromný a nenáročný," říká architekt Paweł Naduk. "Nakonec vzniklo luxusní sídlo v podobě jednoduchých kvádrů ze zvětralého, neošetřeného dřeva, doplněné o rafinované detaily. V naší zemi je akceptování takového způsobu uvažování o luxusních domech stále pozoruhodně vzácné," poznamenává architekt.
Budova je komponována jako shluk místností zasazených mezi stromy. Tato forma umožňuje řízenou hru světla v interiérech a vytvoření mnoha intimních zahradních zákoutí, přičemž respektuje stávající vzrostlé stromy.
Od vstupu se jednolitý objem budovy redukuje na dvě stěny odpovídající zástavbě v sousedství. Strana domu obrácená do ulice ve skutečnosti nemá oplocení, a to, co se zpočátku může jevit jako dřevěný plot, je samotná fasáda budovy. Ta diskrétně skrývá hlavní vchod, přičemž garážová vrata jsou rozpoznatelná pouze tehdy, když se automatická křídla otevřou a vystoupí z monolitické hmoty.
Na straně obrácené k lesu, kde je prostředí intimnější, je hranice mezi interiérem a exteriérem rozostřena skleněnými panely. Souhra stejných povrchových materiálů uvnitř a vně umocňuje toto prolínání prostorů. Podlahy navíc vybíhají před fasádu domu, a také v opačném směru, do interiéru proniká vegetace, která zasahuje na terasy a polopatra a objevuje se za skleněnými stěnami v hale, obývacím pokoji a koupelně. To vše vytváří pocit bydlení v lese a zároveň zajišťuje dostatek přirozeného světla v interiéru.
Dokonale hladké povrchy stěn a podlah z velkých formátů umělého kamene v jednotné světlé barevnosti se stávají jevištěm pro hru světla: paprsky dopadající ze střešních oken, stíny vrhané okolními stromy a světelné obrazce vytvářené mřížovými pergolami na terasách.
Projekty architektonického ateliéru 77 Studio se často vyznačují výjimečnou koexistencí s krajinářskou architekturou v bezprostředním okolí budovy. Tentokrát byl do zahrady vložen přechodový meziprostor, který odděluje divokou, zalesněnou houštinu se staletými duby od precizně vybraných domácích rostlin. Meziprostor vyplnily menší stromy a lesní keře, blíže k domu pak kapradiny a lesní podrost. Tímto přístupem bylo dosaženo efektu prosvětlené lesní mýtiny. V nejslunnější části zahrady, vedle bazénu a terasy, byl vyčleněn prostor pro pobytový trávník.
Dům o rozloze 560 m² obsahuje nejnovější technologická zařízení a vybavení, která jsou dnes synonymem luxusu. Uvnitř se nachází bazén se zatahovacími stínícími zástěnami pro letní dny, wellness centrum, místnost pro cvičení a venkovní vířivku. Je vybaven inteligentním systémem pro ovládání osvětlení, klimatizace, vytápění, pohyb závěsů a hudby.