Serpentine Gallery Pavilion 2013

Serpentine Gallery Pavilion 2013
foto: Jan Kratochvíl, 2013
Od roku 2002 jsou oslovování významní světoví architekti, aby před domovskou stavbou Serpentine navrhli na několik málo měsíců objekt, který bude hostit společenské události a stane se cílem letních výletů. V loňském roce se švýcarští architekti Herzog & de Meuron svým 'archeologickým projektem' ohlíželi za desetiletou tradicí letních pavilonů. Jednoznačně nejčastěji oslovovaní tvůrci pocházeli z Japonska. Před jedenácti byl do Londýna přizván Toyo Ito, v roce 2009 to byl ateliér SANAA a letos byl prestižním úkolem pověřen další tokijský architekt Sou Fujimoto, který je ve svých 41 letech zároveň nejmladším ze všech dosavadních tvůrců.
Výsledkem je filigránská mřížová konstrukce z bíle lakovaných ocelových čtvercových trubek o hraně 20mm. Nehmotně působící neurčitá forma složená z nespočtu krychlí zaujímá plochu o rozměrech 142 m². Uprostřed dispozice se nachází kavárna složená ze stejných prvků jako zbytek stavby (střecha, stěny, schody). Na místo schodů a míst k posezení jsou na čtvercové kostky posazeny skleněné desky s protismykovou úpravou. Zábradlí je omezeno na naprosté minimum. Proti častým dešťovým přeháňkách jsou v horní části konstrukce vloženy téměř neviditelné kruhové plastové destičky.
Letní pavilon Serpentine Gallery 2013 je dalším zdokonalením Fujimotovy dlouholeté snahy o smazání hranice mezi exteriérem a interiérem. Fujimoto se stejně tak pokouší stírat rozdíly klasického dělení konstrukcí na podlahy, stěny a stropy. Výsledkem Fujimotových návrhů je intenzivnější spojení člověka s přírodou. Fujimoto svojí mřížovitou skulpturou vytváří „architektonickou krajinu představovanou transparentním terénem, který budou návštěvníci moci prozkoumávat a reagovat.“ Fujimotův bílý oblak se bude nad londýnským trávníkem vznášet až do 20. října.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Sou Fujimoto