Dům na pile

Dům na pile
Rodinný dům postavený na místě bývalé pily je obýván rodinou sochaře. Nahradil jeho původní bohémský příbytek. Nový dům ukazuje, jak lze z nahromaděného zbytkového stavebního materiálu vystavět architekturu novým inovativním způsobem.

Pila ukončila provoz na konci 90. let. Nový dům je výsledkem úzké spolupráce dvou bratrů - stavebníka a architekta. Blízký rodinný vztah se pozitivně projevil jak v návrhu, tak při improvizacích během stavby. Na jedné straně dovednosti architekta a stavitele, ne druhé zkušenosti s materiály a technologiemi bratra sochaře umožnily použít alternativní řešení, která měla dopad na úspornou stránku projektu.

Na stavbu obvodové stěny bylo použito 270 recyklovaných betonových bloků. Každý blok váží zhruba jednu tunu a je vedlejším produktem při výrobě panelů a dalších prefabrikátů v místní továrně. Bloky díky různým texturám betonu vytvářejí zajímavou mozaiku připomínající vrstvy sedimentů zemského povrchu. Velmi podobnou strukturu najdeme i v okolí, v místech zaniklých dolů na zlato.

Velké stínící plochy na střeše a fasádách jsou pohyblivé, takže obyvatelé domu mohou regulovat množství přicházejícího světla do interiéru podle nálady, nebo podle ročního období apod. Velkorysá lodžie navazující na kuchyň s jídelnou a obývací pokoj nabízí výhledy do dalekého okolí i na sousední rybník. Jako připomínka původní pily bylo použito na podlahu a podhledy místní dřevo. Surové betonové bloky byly ponechány v původní podobě. Na nábytku se uplatňuje patinovaný mosazný plech, který bude postupem času krásně stárnout. Velkým přínosem pro tým architektů byla možnost navrhnout a zrealizovat originální nábytek na míru, svítidla a vybavení ruku v ruce s investorem.
9 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Konečně něco pěkného
Petr Skácel
11.04.19 04:38
Rána do srdce
Eva Chrobáková
11.04.19 10:45
Úžasné !
cztodo
11.04.19 04:48
Naprostý souhlas
helenabox
11.04.19 08:03
skvela prace
Novotny
12.04.19 10:09
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Archier