108 komentářů
hmmm
eXp10it
| 28.05.06 10:30
Dům jsem měl možnost osdobně vidět a mám z něj opravdu nepříjemný pocit. Moc pěkně to vystihl sám autor v popisu: "Prostory obslužné jsou ze severní strany osvětleny pouze malými otvory, jejichž kompozice se inspiruje pevnostní architekturou ze 2. světové války..." . Z přiložených fotek jde vidět i vojenskou koupelnu a hodně sterilní zbytek interieru... Opravdu ostře ale musím komentovat tvrzení že "dům je prakticky bez kontextu..." - tento dům totiž vybočuje z kontextu okolní zástavby i rázu krajiny v rozsahu několika desítek kilometrů stejně jako výše jmenované pevnosti, které ale rozhodně nejsou určeny k obývání a dnes mají za úkol pouze připomínat jednu velkou tragédii! Jako studii bych tento pokus byl schopen akceptovat, jako realizaci - experiment na lidech - je tento dům nepřijatelný.
exp10ite,
Ondřej Císler
| 29.05.06 10:51
Ty jseš nějakej chytrej, poslyš.
Rodinný dům ve Vřesině
Bellatrix
| 29.05.06 11:03
"Rodinný dům ve Vřesině " jsem měla možnost zhlídnou, můj názor je naprosto jednoznačný - souhlasím s eXplo10item.....typická vesnická architektura!!!
Daniel Kočica aka eXp10it
eXp10it
| 29.05.06 11:54
Omlouvám se že jsem dům nazval "Experimentem na lidi", autor mne informoval "že se majiteli tento typ domu přesně líbí a žije se jim v něm skvěle" což je u RD nejdůležitější. Za zbytkem svého textu si stojím a dum se mi libi, ale ne jako zalezitost urcena pro obyvani. Hmotove meritko bylo trefeno presne (i kdyz 50procent katalogovych domu by hmotove odpovidalo okolni venkovske zastavbe). Zajimal by me spise nazor cloveka bez nejake hlubsi znalosti architektonickych disciplin, cloveka ktery projizdi uz nekolik kilometru po mistni komunikaci a vidi stovky starych i novych venkovskych staveb nebo aspon nekoho z mistnich obyvatel...treba se tu nekdo casem ukaze...
Ó, jaká krása!
Kočkatra
| 29.05.06 11:10
Neuvěřitelně svěží a neotřelý koncept, něco podobného se jen tak v našich vískách nevidí. Jaký smysl pro detail i jemnou komunikaci s okolím! Jako by tam ten dům stál od nepaměti. V interiérech pak vládne vlídná a domácká atmosféra...nebyla by světnička k pronájmu?
cho cho,
Ondřej Císler
| 29.05.06 01:32
závidíš, co?
dost dobré
Karel Janča
| 29.05.06 03:34
Ale nerozumím, chcete-li nevěřím této informaci ..náklady: 2 500 000 CZK
náklady
Jan Kratochvíl
| 29.05.06 05:58
Já tomu údaji věřím.
dost špatné
Richard Zatloukal
| 29.05.06 07:07
Hmmm. Hned mě napadlo, vypadá to jako bunkr. A do okolí jako pěst na oko
Když se to někomu líbí, prosím. Ale mě ne.
náklady
Radim Václavík
| 29.05.06 08:56
Já té ceně také věřím. Dobrý koncept - levný koncept. (né vždy se to podaří)
Marek Kowalczyk aka Ufnukanek
Ufnukanek
| 30.05.06 10:03
Musím souhlasit s panem Kočicou - nejde ani tak o to jak tato stavba vypadá (musím uznat že celkem ujde) ale jde o to kde ta stavba stojí!!! To byl snad úlet roku. Představte si severomoravskou vesničku kde vládne poklidný styl 70. let a najednou vedle toho - BAC - bunkr alá druhá světová. Architektura přece není jen o tom jak stavby vypadá ale také jestli je schopna korespondovat s okolím. Věřím, že máte doma shovaných ještě pár dobrých nápadů, které v budoucnu využijete, ale už je prosím osaďte do prostředí do kterého se to hodí.
pan ufnukanek
Marek Kopeć
| 31.05.06 07:48
Jak prosím vypadá dům který koresponduje s poklidným stylem 70.let?
pan kopeč
Ufnukanek
| 06.06.06 09:15
O tom jaké stavby korespondují s okolím by jsme mohli vést dlouhé debaty s najasným koncem, protože každý jedinec má na tuto problematiku jiný názor. Mám pocit že tato otázka už byla směřována přímo na mou osobu a tudíž jste mohl využít odkaz na mou emailovou adresu. O mé představě poklidného stylu 70. let si můžeme v klidu pohovořit a nemusíme tím zatěžovat diskusi která souvisí s rodinným domem ve Vřesině.
uvnitř
jih
| 10.06.06 08:36
Měl jsem to štěstí a mohl si dům projít v klidu s klientem. Velkými okny dopadalo polední slunce. Silně jsem vnímal rozdělení objektu na severní a jižní trakt i "vytesanou vrstevnici".
Smekám.

Klient byl hrdý na dům, který postavil. Opravdu nepůsobil jako člověk, který má za sebou „experiment na lidech“

A okolí? To jak dům působí na každého, bude vždy subjektivní. V obci se ujalo označení trafačka. Osobně mě překvapilo jak je dům v reálu maličký. Fotky jsou většinou z podhledu. Myslím, že svou velikostí komunikuje s okolím daleko lépe než vyzkypělý exportní soused. Nakonec co si představit pod pojmem okolí? Vřesina nejsou Holašovice. A navíc dům má komín, okna i zeď – pevně ukotvenou do slezské krajiny.
Dobrý dům a krajobraz Hlučínska
Martin Strakoš
| 01.07.06 10:55
Obsah některých výše uvedených příspěvků mě dovedl k rozhodnutí reagovat tímto textem. Dům jsem měl příležitost v dubnu t. r. s autorem projektu navštívit. Ještě nedodělaný vstup do domu se otevírá chodbou ke kuchyňské části. Z té jse vstupuje do dvoupodlažní obytné haly s krbem, prosvětlené velkými tabulemi oken. Ze spojovací chodby lze velmi kvalitně provedeným schodištěm vyjít do otevřeného patra. S ohledem na prostor haly je střední část patra vymezena transparentním skleněným zábradlím, čímž splývá s volnou ústřední částí domu. Velká okna objekt otevírají směrem do vesnice v údolí, do polí na opačné straně jsou průniky do světa za humny provedeny v podobě různě komponovaných štěrbin. Asi právě ty některým připomínají střílny bunkrů. Pevnůstky z meziválečné éry jsou mimochodem v okolí nedaleké Opavy i Hlučína docela běžnou součástí krajiny (viz muzeálně upravený areál pevnůstek v Hlučíně - Darkovičkách). Těmto kritikům bych namítl, že když je něco pravoúhlé a šedé, nemusí jít o bunkr. Navíc domek včetně okolí ještě není, jak je na první pohled zřejmé, dokončen. Myslím si proto, že v případě vřesinského domu je ttohle přirovnání mírně vedle. Ale nechť. I z takového příměru totiž vyplývá pozitivum, protože "betony" mají svou krásu a kdo si nikdy neudělal jako kluk dobrodružnou výpravu za tajemstvím moderních pevností, těžko pochopí, o čem píšu. Takže pro někoho hanlivé označení má v sobě kus poezie. A těm, které jsem nepřesvědčil vůbec a jimž se domek opravdu ale moc moc nelíbí, bych doporučil, aby si zajeli na místo samo a pokochali se dvěma pro mne obludnými "polystyrenovými" vila - hrady v přímém sousedství. Paradoxně tyhle naboptnalé kýčovité boudy s rizality, akrýři, vikýři, portiky a terasami z laciných i drahých materiálů asi nikomu ve slezské krajině nevadí. Ani stavebnímu úřadu, ani obyvatelům obce Vřesina u Hlučína, ani pisatelům. Přiitom právě ony představují extrakt nekultivovanosti, neschopnosti dobrat se míry a necitlivosti k okolí. Zatímco představený domek je architektonicky současný a kvalitně řešený příklad individuálního bydlení, sousední dva monstrpaláce jsou jeho pravým opakem. Ještě po čase jsem se divil, že tyhle paskvily nikoho nenadzvihly. U mne tomu bylo naopak. Ale když jsem si uvědomil, jaké břízolitové domohrady zvláště z normalizační doby jsou typické pro tak zvanou Prajzskou, jak se Hlučínsku také říká, divit jsem se přestal.
B u n k r
Tomáš Jung
| 03.07.06 01:04
Zajímalo by mne, kdo z těch, jimž se zdá že dům působí v okolí nepatřičně tento dům na vlastní oči viděl.. Já jej míjím takřka denně a líbí se mi čím dál více. Pravda, v oné severomoravské vesničce je sice brizolit ze 70tek velmi často k vidění, ale pestrobarevné katalogové domky ves rychle obkličují. Mé oko je vždy potěšeno, že může spočinout na lapidární bílé elegantní hmotě tohoto domu poté, co trpí při pohledu na všechny ty pestrobarevné zateplovací systémy a pseudobarokní pičičandy na domech okolo.. A bunkrovitá zadní fasáda se mi líbí ještě víc a dle mého názoru rozhodně nepůsobí na okolí nikterak rušivě. V krajině v okolí obce lze narazit na betonové pevnosti a pevnůstky již dávno vrostlé do krajiny. Staly se její samozřejmou součástí. A nikomu tu nevadí, a cyklisté u nich často zastavují a jelikož je zřejmě za nic ohyzdného nepovažují tak si je prohlížejí, nebo se u nich třeba fotí .... Tak proč se neinspirovat při návrhu domu něčím co je pro danou krajinu tak typické?
Ten dům je víc než dobrý.
Tomáš Příhoda
| 03.07.06 08:38
Nepodepsaných s vlastním názorem je tu dost.
Ad1 - kontext - pevnosti v pohraničí, proč by měla být vzorem a pojítkem architektura tvůrců "udělej si sám".
Ad2 - vesnická architektura, kterou myslíte? Jihočeskou? Hanáckou? Slezskou? Valašskou? Skanzeny?
Ad3 - když jedu Slezskem a zvláště vesnicí kýčů je tam dost, zmiňovaný dům jím rozhodně není.
Ad4 - viděl někdo z fňukajících areál na Babě když se budoval, holá louka a kopce, až bude mít dům kolem upravené okolí a stromy, bude o něm zajisté ještě řeč (určitě ne ve zlém)
popořadě (a také pro redakci)
_karel_
| 04.07.06 01:49
Osobně si netroufám říct jestli je to jednoznačně dobrý dům nebo naopak. Na vlastní oči jsem ho neviděl ani zvenku ani zevnitř (nemluvě o okolí) a podle několika fotek, co tu jsou, se nikterak objektivně hodnotit nedá.. a to také i proto, že celá stavba je ještě NEDOKONČENÁ, jak ex- tak interiér... absence zmiňované "mohutné zdi" a několika dalších objektů na pracele (nehledě na zeleň ap.) je myslím dostatečný důvod pro označení stavby nálepkou "nedokončená" a POČKAT s hodnocením až na VÝSLEDEK. Možná právě už tady v tomto bych viděl jeden "problém" - toto totiž není první stavba RD na stránkách archiwebu prezentována ještě před svým dokončením.. a já se tak ptám PROČ? Nevím zda je to projekt toliko důležitý, že se nedá počkat na jeho (alespoň semi-) finální fázi a vyhnout se tak možná některým negativním reakcím výše v diskusi.. (neříkám že o ně tu běží, ale vůbec onu prezentaci v této fázi nevdím jakožto nějaký velký přínos..)

můj soukromý názor na dům je takový, že bych osobně preferoval něco jiného a tím se dobrovolně zbavuji objektvnosti ho hodnotit. Čelní fasáda mi příjde pávě až násilně jednoduchá a strohá, jakožto celá hmota (dosud postaveného - !!! - viz výše).. jinak ale s jednoduchostí problém namám, naopak... prvoplánovitě dům neodsuzuji, i když je z těch, k jejichž estetice spíše musím hledat cestu...

ale ještě mi to nedá abych se nezmínil k oněm okolním "podnikatelským" vila-hradům a vůbec i "katalogovým" domům. Celkem známo je to, že tak jako v laicích vyvolává vesměs nesouhlas většina jakkoli "moderně" pojatých domů, tak prakticky obdobný odpor vyvolává mezi "moderními" architekty domy "podnikatelského" typu, přičemž tyto "obyčejným" lidem zas až tak příliš nevadí... myslím, že ale oběma skupinami je (co se té ultra-hlasité kritiky týče) přehlížen jiný "typ" výstavby posledních let, který mě naopak osobně zvedá ze židle daleko více než nějaké žabomší války zda je lepší či přirozenější králíkárna na výšku nebo na šířku (typu amerických nebo spíš už i pražských přeměstí) a který si dle mého zaslouží MNOHEM VĚTŠÍ pozornost... mám na mysli ty nechutné a po všech stránkách odporné krabice mega-výrobních hal, průmyslových zón, hyper-super-giga-marketů, maxiskladů, logistických megacenter a překladišť atd. (nejlépe s fasádou z vlitého plechu) jenž jako jedny z mála SKUTEČNĚ příšerným způsobem hyzdí krajinu dnes snad již každého města...
nemůžu si pomoct a prostě se ztotožnit s myšlenoku, že to je jediná možná alternativa výstavby v těchto "odvětvích", že prostě masivní nákupní centrum na současném okraji města jako takové se nedá obkolpit ničím jiným než pravoúhlou šedou krabicí, pouze proto že je to nejlevnější a oficiálně nemá nikdo nic proti...
pak právě a přímo zde bych pak hledal onen povšechný a spíše záporný vztah "normálních" lidí k obdobným pravoúhlým koncepcím čehokoli... a možná právě proto jsou a budou kýče vzniklé rukou tzv. podnikatelského baroka vnímány (vícemeně jen o chlup) lépe než tento dům, protože prostě stejně vždycky mají nejakou tu obdobu sedlové střechy, na ní červený tašky, normální okna a dveře a plot okolo tak jako každej normální barák ve kterým žijou normální lidi v každé normální vesnici....

omlouvám se za tu délku
tak tak
Drak Drak
| 04.07.06 05:38
Kájo máš recht. Asi to tam šoupli dřív než se dům ztratí uprostřed satelitní vesničky.
au
madamerosa
| 18.09.06 12:03
Moc mě to mrzí, že tolik lidí z Vašeho oboru holduje této dietní architektuře. Snad se jedná o jakousi terapii pro tvůrce těchto objektů. Čím míň detailů, tím stoupenci tohoto minimalismu víc poplácávají po zádech... a to asi dělá dobře na duši /totiž vlastně spíš na libidu.../ Ovšem zdá se, že i tento dům byl tvořen ve dvou plánech. Dominantní ovšem byl ten, který plánoval, jak se objekt bude vyjímat na fotografiích v časopisech a na archiwebuu. Jak jinak si vysvětlit orientaci domu delší stranou ke komunikaci? Bohužel kolmo k oněm zmiňovaným přívalům vody z přilehlého pole... Nic nepomůže, že dům je posunut k hornímu okraji parcely, voda z kopce poteče dál... Stačí se podívat na letecký snímek oné lokality /výstavba tohoto objektu při severním okraji obce právě začíná.../ a hned je jasné, komu byl onen přírodní zákon o vodě, která teče z kopce dolů jasný, a komu nee. Na tomhle poli již žádná původní parcelace není patrná a nikdy tady žádná výstavba nebyla. Dům je tu opravdu první. Bohužel se arogantně rozkročil opačným směrem... No ale dejme tomu, třeba se ten úzký prostor s orientací okenních otvorů k jihu nebude tolik přehřívat a voda ho neodnese, takže poskytne přístřeší příbuzným architekta. Co mě ale opravdu vedlo k této reakci, je ta snaha zapudit všechny detaily, jako jsou sokly, madla atd. Jsem už dáma v letech, o docela bych se bála do tohoto interiéru vkročit, natož pokračovat v návštěvě do patra. Upřimně mne děsí to skleněné jakozábradlí. Je to interiér selektivní, jen pro otrlé. Lituji babičky a dědečky, kteří budou navštěvovat svá vnoučata v tomto domě... Věřím, že dům a jeho vymýšlení dal tvůrcům mnoho práce, nicméně bych doporučovala zamyslet se napříště také nad každodenním užíváním, nikoli jen nad kompozicí a jak tato bude se vyjímati v tzv. odborných časopisech
S úctou Růžena
.předchozí
ondrejcisler
| 19.09.06 12:37
.........to je zoufalství. já bych radši tu debatu zrušil. To fakt nemá žádný smysl.
Re: Ondřej Císler
kuzemenský
| 19.09.06 02:52
Ba ne Ondřeji, má to smysl. Když nic jinýho, donutí mne každá diskuse přemejšlet nad svým postojem v tý věci - myslím směrem ke svojí práci. Není dobrý dělat věci automaticky. Rád permanentně zpochybňuju svůj názor.

Třeba u tohodle domu ve Vřesině. Líbí se mi. Kdysi jsem dumával o tom, kde končí svět lidí bydlících řekněme - pracovně - v bunkru a světem Růženy, která kolem bunkru denně chodí. Otázka kdysi zněla: kde je ta hranice.
Teď otázka zní: existuje taková hranice ?
Debatu nerušit
Jan Kratochvíl
| 19.09.06 03:56
Kromě otázek kontextu a genia loci si pak člověk může přehodnotit i soudobý manýrismus v detailech a zavzpomínat na stavby Alvaro Sizy, který lišty, madla, kliky a panty běžně používá a přesto jsou jeho stavby krásné.
Ale k té hranici: u rodinných domů je to podle mě čitelné - exteriér je součástí komunity, interiér jednotlivce. Záleží na toleranci stavebníka vůči okolí a komunity vůči stavebníkovi. Dnes se ale spíše než podle obsahu hodnotí věci podle formy. Pokud je něco jiné, je to zpravidla špatné a pro komunitu nepřínosné. Takže architekti, kdo chce klid, nevybočovat!!!
manýra
robert
| 19.09.06 04:50
Podle mne je většina neofunkcionalistických staveb vlastně manýrismem, kde původní silná myšlenka, vzniklá v určité době je na současných stavbách již rozředěna tu novodobými detaily, támhle formálním tvarováním a umisťováním okenních otvorů, nebo formálním členěním fasády povrchy z různých materiálů, ale třeba to tak není.
Růžence
Pavel Nasadil
| 19.09.06 04:45
Vlastně máte, Růženko, pravdu v tom, že je to architektura selektivní. Nemyslím si ale, že jde o něco špatného. Vznikla pro lidi, kteří mají stejně jako architekt svébytný pohled na životní styl. Ne každý by takto mohl bydlet, pravda. Majitelé jsou spokojeni, děti dům milují pro svou otevřenost (viz fotografie, kterou Vám posílám emailem), babička a dědeček si zvykli, druhá babička odmítá přespávat pro nepřítomnost záclon (momentálně se montují vnější žaluzie, které problém odstraní).
Vaše mrzké poznámky o aroganci, libidu a prvoplánovitosti beru s úsměvem. Zřejmě v sobě sama moc tolerance nenosíte. Nevím o jaké aroganci mluvíte, to co stojí vedle se Vám zdá být v pořádku? A nevím, kde je psáno, že dům musí být u cesty kratší stranou.
Nebojte se, dům Vás bude strašit dál, voda ho neodnese-drenáž vše jistí. Dvoupodlažní prostor se taky nepřehřívá, jižní stěna funguje spolehlivě jako akumulační a dům je v létě uvnitř příjemně chladný-fakticky se sem v letošních vedrech stáhla celá rodina.
A každodenní užívání? Vězte, moje příbuzná je ten nejpraktičtější člověk na světě a navrhování procházelo přes tvrdé síto, včetně skleněného zábradlí, které řeší bezpečnost dětí dokonale.
Věřím v různorodost názorů na architekturu, hranice mezi "bunkrem" ve Vřesině a světem Růženy buď neexistuje, nebo je značně rozmazaná. Lidé jako Růžena tu hranici mají jasně danou a "automaticky" ji nezpochybňují.
troška do mlýna
Johanka
| 19.09.06 06:32
Pavle Nasadile, všiml jste si, jak jsou "řazeny" domy na vesnicích? Krátkou stranou k silnici a delší do dvora, aby dům (a jeho obyvatelé) měl větší soukromí. A mně osobně to připadá přirozenější, logičtější. A drenáž? Ta je jen pojistkou.

Roberte, myslím, že mluvit o neofunkcionalismu je zavádějící, protože jak píšete: On to žádný neofunkcionalismus není, protože "funkce" je to poslední, co řeší (právě pro ty "manýry). Spíš bych řekla, že pánům autorům jde o prestiž, o svou reklamu, o to, prezentovat své manýry, výjimečnosti a výdobytky moderní techniky co nejefektněji, a samozřejmě také o prebendy. (O ty možná jde především.. ale pšššt, mohli by se zlobit)

Pane Kuzemenský, aby vůbec mohla vzniknout nějaká hranice, musí existovat něco(svět), co tuto hranici vytvoří, tzn. že žijeme v odlišných světech. My zde máme dva světy, svět lidí z bunkru a svět paní Růženy. Hranice může vzniknout. A vzniká v momentě, kdy se tyto dva světy potkají. Tehdy a pouze tehdy můžete mluvit o nějaké hranici, ovšem za předpokladu, že žijeme každý v odlišném světě, nebo-li "máme svůj svět". Otázka by pak zněla takto: Jak může vypadat takové potkání se paní Růženy a lidí z bunkru?
Vesnice horského typu
Jan Kratochvíl
| 19.09.06 07:51
Pocházím z vesnice vzdálené asi 70 km od Vřesiny a u nás domy nejsou řazeny kratší stranou k ulici, nýbrž jsou roztroušeny soliterně po obci a mají přibližně čtvercový půdorys. Jedinou výjimkou je prostor náměstí, kde tvoří domy kompaktní zástavbu. Když se dívám na letecký snímek Vřesiny, tak je to úplně stejné s tím rozdílem, že ve Vřesině náměstí nemají. Tudíž argument s kratší stranou domu k ulici historicky pokulhává.
Johance
Pavel Nasadil
| 19.09.06 07:38
Fakt mě štvete Johanko, ve Vřesině neexistuje vesnická zástavba-většina je post 45. Všimla jste si ?
Pavlovi N.
Johanka
| 20.09.06 12:52
Já jsem nemluvila o obci Vřesina. Mluvila jsem o tom, že ve většině obcí najdete domy uzší stranou do silnice.
Johance
robert
| 20.09.06 09:26
Někoho mi moc připomínáte, dávno z chmelu, ale to by byla hrozná náhoda.
Víc takovýchto staveb
roox
| 20.09.06 10:31
Nemám vzdělání v obotu, jako většina místních respondentů... nicméně architektura, umění a vůbec krásné věci mne velice zajímají. Proto jsem si slíbil, že jednou (jednou!) až bude čas, budu "osvíceným" investorem. A nechám si postavit ne katalogový, ale dům navržený architektem. A třeba bude vypadat jako tento diskutovaný. Proto tvůrce stavby CHVÁLÍM za dobře odvedenou práci.
*) Mimochodem... rád bych viděl nějaké snímky zabydleného domu i okolí.. bohužel nemám možnost jej omrknout osobně

J o h a n c e :
bych rád vzkázal, že ve vesnicích úrodné Hané, kde bydlí většina mého příbuzenstva, jsou domy situovány delší stranou do ulice. A pokud mají tvar L, ta kratší strana míří dovnitř pozemku a většinou to byl "hospodářský trakt" s prádelnou, tech. místnostmi a chlívky. Dál je dvorek s hnojistěm, zahrada, pole...

Typ stavby, o niz hovoříte (kratší stranou do ulice) se většinou nachází v chudých podhúřích s náročnějšími klimatickými podmínkami (sníh, deště, větry), kde měla tato směrová situace obydlí své opodstatnění (chudoba, stavební materiál, klimat. podmínky).
>> Tedy jak poznamenal Jan Kratochvíl, s jehož názorem se ztotožňuji.
Michalovi K.
ondrejcisler
| 20.09.06 01:03
Je pravda, že zpochybnění a úvahy o této hranici jsou pro architekty důležité, nezbytné. Obávám se ale, že Růženka tuto hranici dávno překročila, že její postoj je prostě netolerantní, agresivní, a tedy pro dialog nepoužitelný. Samozřejmě nemá cenu debatu rušit, ale mám technickou - nechme libido svých oponentů být.
johanko...
kuzemenský
| 20.09.06 03:33
...mířil jsem zhruba tímto směrem:

různé světy myslím neexistují.

Když se potká paní Růžena s obyvateli Domu, poměrně rychle se dohodnou na nejnižším možném jmenovateli sdílení jednoho světa: například, že si za sebe stoupnou ve frontě v samoobsluze. Nejnižší možný jmenovatel sdílení může být, že se prostě rozhodnou nepotkat.

Architektura je "věc" s velmi vysokým společným jmenovatelem sdílení. Jak je vidět (m.j. z reakcí na architekturu) cítí se být obyvatelem jednoho domu každý člověk jdoucí okolo. Považuji to za legitimní samozřejmost.

Problém je, že každý máme svoji kulturní referenci. Odlišnou.

Architektura je paradox. Nelze se dohodnout.

Sebevíc si lze myslet, že architektura na určitém místě existuje ještě předtím, než se tam někdo rozhodl zakotvit a postavit si dům. Sebevíc si lze myslet, že úkolem architekta je pouze hledání neviditelného otisku této existence, výsledek je vždy podmíněn architektovou interpretací. Jeho kulturní referencí. (a referencí MAJITELE MÍSTA za prvé, samozřejmě)

Architektura je paradox. Nelze se dohodnout.
....
Johanka
| 20.09.06 03:41
Pane Císlere, Vy jste se vším hned hotov. Zrovna tak bych o Vás, dle svých měřítek(pokud nějaké vůbec existují) říct, že Váš postoj je netolerantní, agresivní a pro dialog nepoužitelný. Je to asi věc názoru, který se dá ale dost rychle změnit, právě při onom "potkání se" (ať už toto potkání se se děje pres internet nebo in person).
Pane Císlere, vysvětlil byste mi prosím, o jakou hranici se jedná? Protože ze zmínky, kterou pan Kuzemenský uvedl, nejsem schopna si vyvodit a odvodit jakékoliv souvisloti. Připadá mi to jako autistický výrok, nebo obecná otázka, na kterou se dá odpovědět tisíce způsoby, aniž by odpovídající tušil, na co se tázající ptá. Ale Vy tomu zřejmě rozumíte, mohu se tedy na Vás obrátit? (To co jsem napsala k potkávání světů, byla jen taková hovadinka, protože otázka, kterou pan Kuzemenský nastolil, se mi zdá neúplná. Chtělo by to trošku dovysvětlit, rozvést atd. atd.)

Robertovi.... náhody se někdy dějí, ale asi Vás musím zklamat, na chmelu jsem nikdy nebyla. Sice jsem mohla jet, ale nejak jsem se z toho vyvlíkla. Nevím už proč, asi pro moje maldistvé neduhy :-D
Re:Johanka
kuzemenský
| 20.09.06 04:51
Milá Johanko, to co jsem napsal není autistický výrok.
Máte pravdu, lze na to odpovědět tisíci způsoby.
Právě přesně to jsem Vám chtěl sdělit.

bunkr za 2,5???
koxs
| 20.09.06 05:51
........ mam to chapat tak, ze to co vidim na fotkach je za 2,5mil ???? pridavam se na stranu nevericich - doufam, ze jsem neprehlid nejakej osvetlujici komentar k ty SUPR cenovce.
Líbí, nelíbí
Daniel John
| 20.09.06 11:28
U takovýchto domů je vždy těžké hodnotit. Jsou stavěny pro konkrétní uživatele a co nevyhovuje mně, může být naopak z jejich pohledu velkou předností. Mohu tedy pouze subjektivně napsat, že na exteriéru mně něco pořád vadí. Přiznávám, ač nerad, že stále nemohu přijít na to co. Je to ten případ, kdy je vše v nejlepším pořádku a přitom s tím mám problém. Musel bych vidět v reálu, takhle na vysvětlení asi nikdy nepřijdu. K interiéru naopak žádné výhrady nemám. Je velmi dobře prostorově i materiálově řešený, vzhledem k nákladům až zázračně. Rozhodně se jedná o pozoruhodné dílo a nelze než všem zůčastněným pogratulovat.
panu Kuzemenskému
Johanka
| 24.09.06 02:43
"Milá Johanko, to co jsem napsal není autistický výrok. Máte pravdu, lze na to odpovědět tisíci způsoby. Právě přesně to jsem Vám chtěl sdělit."

Na nesmyslnou otázku, nesmyslná odpověd, aneb z nesmyslu další nesmysl a takhle si můžeme povídat celé hodiny, aniž bychom k čemukoliv došli, aniž bychom rozuměli.
Chmel
Jan Kratochvíl
| 24.09.06 03:26
Ta otázka rozhodně nesmyslná nebyla, díky za ni (!!!). Mrzí mne, že právě zástupkyně ženské poloviny světa, jejíž vnímání je odlišné od postoje mužského, nevnesla do přemýšlení o hranici světa "uživatelů" a "pozorovatelů" konstruktivnější podněty.
svět paní Růženky
madamerosa
| 26.09.06 11:50
Tak Vás zase všechny zdravím , přátelé dobré architektury. Docela mne překvapilo, že jsem stvořila svět paní Růženky. Děkuji Vám, pane Nasadile, za fotku zabydleného interiéru. Je to požehnání, mít kolem sebe tolik drobotiny, ne každý to dnes přijme, tento úkol, starat se o děti atd. Doufám, že nebude jen budovat kariéru, a pomýšlíte na založení vlastní rodiny. Přijměte také mou omluvu za ta slova o aroganci a uspokojování si vlastního libida. Možná se Vám zdají moc tvrdá a netolerantní, ale měla Vás vést k zamyšlení. Což se stalo. Stavějte dál jak je libo... Docela mě ale vadí, některé reakce /viz. pan Císler/, je opravdu hned se vším hotov a dokonce by i zakázal takovéto příspěvky. Mimo jiné potvrdil jakousi uzavřenost Vaší komunity . K čemu by ale byla tahle diskuse naplněná pouze těmy navzájem si přizvukujícími příspěvky, jak je to vše skvělé, víc takových staveb apod. Dala jsem k dispozici názor z jiné strany. Neupírám Vám autorům právo na tyto počiny, vzniklé po po vnitřním zápase a tvučím procesu. Myslím ale, že to tvrdé síto, kterým pan Nasadil prosíval své nápady se svou praktickou švagrovou, mělo jisté trhliny. Myslím, že to ukáže čas. Ještě k tomu zábradlí. Nevím proč věc, jako je zábradlí, která má něčemu bránit, dodat pocit bezpečí /na galerii/, se s tak velkou oblibou u mnoha tvůrců tváří, jako že tam ani není. Nevadí mě sklo, jako materiál, ale jeho použití bez dalšího detailu, který, by ho v jeho funkci zvýraznil, např. drobné pískování, zmíněné madlo apod. Vadí mě, že máte vše za vyřešené pomocí těchto tzv. minimálních prostředků, použití materiálů v jejich surovém stavu. Vytrácí se tu jakékoli řemeslo a detail.
Docela mne pobavila ta diskuse nad urbanistickým problémem tohoto domu a nepřesné interpretace toho, co jsem psala. Nikde není napsáno, že dům musí mít orientovánu kratší stranu do ulice. Je to dáno místem stavby. Přišlo mě, že opačná orientace vzhledem k zmíněným okolnostem by byla vhodnější. Intimní prostředí v zahradě jistě vznikne, pakliže se na něj nezapomnělo a zahrada je také naplánována. Je tady ovšem problém s tím, že jsou zde prezentovány domy nedostavěné, bez provozu atd. Nejsou patrny všechny souvislosti apod. Chápu, že je to pro tento okruh lidí, kteří tomuto stavění holdují to nejlepší. Totiž nafotit stavbu ihned po realizaci, pokud možnno bez zařízeného interiéru, protože to teď prostě letí. Ale Vážení, život je opravdu jinde, ne na těchto vyprázdněných fotkách... No tak se loučím a budu sledovat, jak se všichni vyvíjíte, pokud mě to zdraví dovolí. Mimochodem, byla jsem v létě v Brně na kraví hoře, zaplavat si v oné velebené a oceněné novostavbě. No nevím.... Pár zajímavých detailů, ale opět spousta absentujících věcí, vymoženosti jako poličky ve sprchách na odložení brýlí, šampónů apod., zřejmě pánům architektům nic neříkají..., ale o tom až příště
Pěkné
Jan R.
| 26.12.06 10:37
Je to dům mého bratra, ted studuji na SPŠ Stavební v Opave a musím říct, že se mi osobně ted dům líbí. Když je vybavený a ma ted´ žaluzie tak vypada fakt dost dobře.
hrůza
Mirka
| 27.12.06 01:25
já ve Vřesině bydlím a větší hrůzu jsem neviděla. Beru, že interiér je pěkně a účelně navržený ale pohled z venku je odstrašující.....
...
Viktor Vlach
| 27.12.06 07:00
Mirko, nebuďte tak úzkoprsá a prostě si přiznejte, že je to pro Vás jenom nezvyklé a nikoliv odstrašující- tím, že to ve Vřesině ještě nebylo... uvidíte, že ten domek budete mít za rok ráda a za dva s už bez něj neobejdete
xx
fiala
| 28.12.06 08:32
To je skvělé. Debata o jedné chalupě přes půl roku znamená, že ten barák má smysl. Neviděl jsem ho zblízka, ale je to čisté a jistě účelné. Chápu, že na vsi jsou z toho divocí - ale to by bylo na každé vsi a je to u každé jen trochu odlišné stavby. A nejen stavby Jak říká VV, je to o zvyku.
A co praktičnost?
Popelka
| 04.01.07 07:34
Nejsem pro ani proti, když vidím něco nového - zajímavě řešeného - musí to splňovat nějakou funkci, když to něčím usnadňuje život těm co v tom bydlí a tak nějaké vychytávky pro ně nějaký komfort, co ty králíkárny nemají atd.
Dům vidím denně a donedávna než si majitel pořídil žaluzie,to se dalo přirovnat k bydlení ve vitríně obchodního domu, každý kdo prošel po ulici viděl i soukromí, jelikož všechna okna jsou směřována do ulice. Pamatujete se na Vyvolené to bylo na tento dům trefné přirovnání.
Já bych směřovala okna na přírodu, vždyť hned za domem je les a pole výhled jako z pohádky, kostel ani ostatní výhled totiž nestojí za nic. Jedině, že by před domem vyrostl les to by pak bylo něco jiného. Momentálně je tam křižovatka.
Dům je navíc postavený na kopečku, i já mám dvě děti a autem zajedu až ke dveřím, což u nich možné není, a s nákupními taškami se i tak nadřu.
A co ta okna a malé děti, uvnitř ještě pro zábavu skleněné zábradlí - to je snad pomsta pane architekte? To sluníčko opírajíce se do těch obrovských vitrín poťapaných dětskýma ručkama může být docela romantika, ale pro mě by to byl jen stres.
Já postrádám praktické věcy kolem domu i v něm - o útulnosti a teplu domova ani nemluvě. Ať je to krychle nebo ovál - postrádá to kouzlo - je to jen prostor - , možná se to někomu líbí, my ostatní si jen zvyknem.
Popelce
Pavel Nasadil
| 05.01.07 08:18
Popelko, pošlete mi email a já vám na všechno odpovím. Nechtěl bych se bavit o soukromí klientů veřejně. Díky. PN
to PN
Jan Sommer
| 05.01.07 11:11
Mě by odpověď také zajímala, protože stanoviska paní Popelky považuji za logická (skoro bych si myslel, že se takové věci učí na školách architektury). Tím spíše bych se rád poučil o tom, v čem jsem pomýlen!
Pro PN
Popelka
| 05.01.07 06:08
Zasílám email, i když jsem poznámky směřovala všem k zamyšlení a vidím, že pan J.Sommer je důkazem, že o tom nepřemýšlím jen já.
Ještě jedna otázka, byl tento dům postaven ve Vřesině jen kvůli levnému pořizení pozemku na kterém stojí, nebo má majitel - či vy nějaký vztah k vesnici?
popelka8@seznam.cz
Popelka
| 05.01.07 08:30
Kdyby chtel jestě někdo kontaktovat mou osobu.
bylo sucho, ořechy letos nebyly. Dobře Vám tak.
ondrejcisler
| 05.01.07 11:11
Popelko, Popelko, pláčete na špatném hrobě.
Kam nosí majitelé přemětného domu nákup, jestli jim nějaký šmírák kouká do oken která jsou či nejsou zapatlaná od dětí opravdu není podstatné . Tedy určitě ne v momentě, kdy si nestěžují oni sami. (mimochodem moje malé děti zašpiní dokonale během několika vteřin okna s "klasickým" parapetem, a nikdo si doteď nestěžoval). Někteří lidé prostě "věcy" nepotřebují. Nepotřebují ani Vaší osobní, pouze Vám vlastní, protože pouze Vámi přesně viděnou "intimitu". Neznamená to, že by za to měli být sankcionováni , ostrakizováni či převychováváni. Co se týče Vašeho stresu, soucítím s Vámi, doporučoval bych Vám vlažné koupele, dostatek spánku a časté vycházky do přírody.
Pan Sommer tvrdí, že by se "rád poučil", ale jde zjevně o chabý sarkasmus. Poučovat chce především on. Jeho stanoviska a stanoviska Popelky jsou architektům platná jako ptákům ornitologie, a studijní programy má na starosti naštěstí někdo jiný.
Podtrženo, sečteno: celá oponentura zcela selhává - nepřinesla jediný podstatný argument, jediný podnět, který by byl konstruktivní. Ale co - oponenti se v drtivé většině stejně nedokáží ani podepsat vlastním jménem, nebo napsat svůj e-mail.
Vážení, na tomto polí nesaháte Pavlu Nasadilovi ani po kotníky.
ke stresu a domu
| 08.01.07 11:39
Na vlažnou koupel, procházky v přírodě a spánek se zaměřím také. Chybí mi u prezentovaného domu půdorys 1.NP. Jedná se o konstrukční i provozní dvojtrakt, kde se soustřeďují komunikační plochy až příliš při středové zdi uprostřed dispozice i díky vstupním otvorům ve středové zdi do velkorysého halového obytného prostoru v 1.NP. Docela by mě zajímalo jak je dořešen přístup od vstupu do objektu(zřejmě ve východní fasádě) ke schodišti do 2.NP. Z fotografií mi vychází výškově nepřístupné okno v jižní fasádě naproti galerii v 2.NP.
Ořechů máme dost a na sucha si v záplavové oblasti
Popelka
| 08.01.07 06:47
určitě nestěžujeme,

vlažnou koupel neberu, to bych musela v tom domě bydlet, abych se musela z toho stresu léčit nemyslíte?Vaše doporučení by měli spíše dostat ti co v něm bydlí, ale věřím, že když se jim něco takového líbí, jistě jsou spokojeni a nic takového jako já neřeší. A to je dobře.

Vchod do domu, je opravdu řešený mírně řečeno divně, když v domě jsou luxusní schody a venku při vstupu, aby jste chodili do nedávna po paletách?
Vždyť vchod by měl být vizitkou - prvním dojmem? Já jsem jen laik, nechci poučovat, jen prostě hledám nějaké odpovědi, nemusím je ovšem za každou cenu najít.
Zodpovězení některých otázek z pohledu majitele 1.část
Emil Raschka - obyvatel tohoto RD
| 05.02.07 01:15
V poslední době přibylo pár zajímavých otázek ohledně bydlení v tomto domě a já se pokusím postupně na odpovědět.

1. Výběr místa.
S manželkou jsme měli představu bydlení mezi Opavou a Ostravou. Na doporučení strýce jsme se jeli podívat do Vřesiny (bylo to první místo, kde jsme jeli) a zde nás starosta p. Hluchník provedl. Místo se nám líbilo díky lesům kolem, školce, škole, možnosti koupání. Vybrali jsme si pozemek a domluvili se s majitelem pozemku.

2. Projekt RD.
Od Pavla Nasadila (mimochodem je to bratranec manželky) jsme viděli velice pěknou realizaci u Olomouce. Vzali jsme ho na náš pozemek, řekli jsme mu představu o pokojích, tzn. kolik pokojů a k jakému účelu mají sloužit a zbytek jsme nechali na něm. Tady bych dal za pravdu architektům, ať každý dělá svou práci. Manželka jako daňař a já jako strojař těžko vymyslíme dům se všemi aspekty k okolí apod. Projekt vznikal téměř 2 roky a je takový, jaký jsme chtěli. Jen málokdo asi procházel po galerii v Lounech a zkoušel, jak je příjemná podlahy s kletovaným betonem na dotek s bosou nohou.

3. Nedokončená stavba
Někteří přispěvatelé k této diskusi poukazují na palety u vchodu apod. Zde je zapotřebí říct, že stavba opravdu není dokončená. Ovšem, než udělám venkovní schody do budovy, tak musím udělat terénní úpravy. Jen poznámka, letos ještě platí 5% daň na úpravy v interiérech, tak je lepší investovat zde, než venku.


Zamyšlení k Vašim otázkám k těmto třem tématům:
K místu máme osobní vztah, vždyť kdyby se nám zde nelíbilo, tak si ve Vřesině místo nevybereme.

Orientace domu: dům je orientován vzhledem ke světovým stranám, takže nám do domu celý den svítí slunce. Téměř každý mi dá za pravdu, že pokud svítí slunce, tak je vždy veseleji. Takže nám se žije velice dobře. K velkým oknům a ochraně soukromí. Soukromí v současné době kryjí venkovní žaluzie (my vidíme ven, ale k nám vidět nejde). Později přibude plot u cesty (část je již postavena z důvodu energobloku). Samozřejmě nemůžeme zabránit, aby se nikdo na nás nekoukal, ale mě učili, že není slušné koukat jiným do oken. A upřímně – po bydlení v přízemí paneláku je mi to jedno.

Náš dům versus vesnická stavení: musím se přiznat, že klasické vesnické stavení s bránou do velkého dvora se mi nesmírně líbí. Podle mě mají však nevýhodu v malých oknech. Dříve lidé trávili většinu času venku na polích, ale v dnešní době tomu tak není. Orientace těchto domů směrem k ulici je jasná, ovšem vesnice s těmito domy měli většinou jen jednu ulici a za domy měli lidé svá pole, sady apod. Proto si myslím (a Pavel Nasadil na to správně poukázal), že důležitější je orientace k světovým stranám. Mimochodem, v obci je téměř polovina postavených domů s rovnou střechou.

Poloha domu: náš dům, je cca 35 m od cesty. Nevýhodou je samozřejmě vynášení nákupů, kočáru apod. Na druhé straně mi nesmrdí výfuky pod oknem, neměl jsem při průtržích vyplavený dům jako opodál stojící domy a až nebudu moc, tak si třeba pořídím vozík. Navíc, výhled z patra na střechy vesnice, na severu na pole a lesy se srnkami a východ slunce pozorovaný z gauče u ranní kávy stojí za těch pár kroků navíc.

Příště něco k interiéru…

Baba
jitka jirásková
| 28.05.07 03:59
Pane Příhoda nezapomínejte prosím, kde se Baba nachází! Nemůžete porovnávat vilovou čtvrť v praze s vensnickou zástavbou. A pro pana architekta: odvolávat se na ploché střechy ve vesnici je dost smutné. Plochá střecha na vesnici NEPATŘÍ!!!
???
chitektar
| 28.05.07 04:54
Madame Jirásková.... a na to jste přišla jak? Vaše tvrzení je stejně pitomé jako parafráze: "Jitka Jirásková na vesnici NEPATŘÍ!!!" Hajhou.
to jj
Martin Franěk
| 28.05.07 05:32
Plochá střecha na vesnici nepatří tehdy, pokud by ji vzhledově škodila. Rozhodně neplatí nějaké univerzální tvrzení a je nutné posuzovat případ od případu. Dovolím si tvrdit, že mnohdy jiná střecha naopak prostředí obohatí a výrazově mu pomůže.
P.S.: Hlavně si nezapomeňte pověsit na barák kolo od vozu, na venkově je to in
??
Pol
| 28.05.07 05:13
Copak už vás nebaví Letná a Kaplický ?
chitektarovi
jitka
| 29.05.07 01:07
chitektarovi: Až uvídím dům s plochou střechou, který nebude narušovat panorama vesnice, jako můžeme vidět na fotce RD ve Vřesině nebo genia loci sídla a pokud stavba nebude drze převyšovat okolní zástavbu, možná toto přestanu tvrdit.
to MF
jitka jirásková
| 29.05.07 02:53
no raději kolo od vozu než betonové pohledové tvárnice ....
Rovné střechy ny vsi
Šárka
| 13.08.07 06:07
Pardon, že se vám do toho pletu, ale i podle mě plochá střecha na vesnici nepatří. Určitě ne z historického pohledu. Ve vesnici, kde bydlím, není ani jedna (!) rovná střecha, neb to osvícený starosta nikdá nedovolil, a to byste viděli, jak je u nás hezky! A navíc u nás v předloňský zimě nespadla ani jedna střecha, ač tu bylo hodně přes metr sněhu! A jak se tu líbilo i evropské komisi, plné architeků a urbanistů...
Na druhou stranu v článku popisovanou vesnici neznám a podle toho popisu bych tam ani bydlet nechtěla...
... ach, Šárko
chitektar
| 13.08.07 10:47
je to jako v pohádce ... bukolika, romantika, osedlané hřebenáče ... a jestli komise v haldách sněhu neumrzla, jihne z té idyly ještě dnes ...
... ach, Šárko 2
tomasgunis
| 14.08.07 10:07
"z historického pohledu" na dedinu nepatrí ani šikmá strecha. "z historického pohledu" by sme mali žiť v jaskyni...... Ako ďaleko chcete ísť do histórie?
panové, pánové
Šárka
| 14.08.07 01:18
Já nevím, co máte proti romantice, já v ní žiju ráda. Rozhodně radši než v břízolitu. No a? Myslíte si, že romantika znamená hned kolo vod žebřiňáku na chalupě? Ujišťuji vás, že nikoliv. Vyjeďte někdy do světa, projeďte si třeba vesnice v Bretaň,i Normandii, Dánsku, Skotsku nebo Irsku- uvidíte tu hrůzu- lidi respektujou pro danou oblast typickou (třeba i lidovou- brrrrr) architekturu a v novejch stavbách z ní vycházej nebo na ni navazujou. Prostě hrůza!
Co vás žere, že musíte hned zesměšňovat?
Na druhý příspěvek nereaguju, to je demagogie, na kterou reagovat je ztráta času.

Toto je divné společenství, které samo sebe ujišťuje, že to pravé ořechové dokáže stvořit a (obdivně) ohodnotit jenom samo sobě navzájem. Jak mohu pozorovat, každý jiný názor je ihned nemilostrděn odstřelen, nejlépe ironickým a povýšeným šlehem.
re:Šárka
chitektar
| 14.08.07 02:39
ad klanové posilování sebevědomí poklepáváním po ramenou a souhlasným mručení.. asi jak u koho ...

jinak pardon, ale vaše kategorické prohlášení, že něco je bez debat správně přímo vybízelo k ironii ... většina českých vesnic dávno ztratila "lidovkovou" neposkvrněnost a tvarovou uniformitu a není cesty zpět, prostá aplikace sedlové střechy ničemu nepomůže viz. nové satelity i katalogové domy vedle hloubkově orientovaných protáhlých vesnických stavení ...

nakonec, pokud je mi známo, reálný život na vesnici byl a je zpravidla prost jakékoliv romantiky (ta sídlila vedle , v zámku a parku kosmopolitní vrchnosti), nicméně Vivat Rousseau!...návrat k přorozenému prostému životu v souladu s přírodou
pánové pánové 2
sengge
| 14.08.07 03:51
Myslela jsem, že arogance a potřeba urážet a zesměšňovat nositele jiného názoru je na internetu vlastní pouze komunitě pubertální mládeže v jejich diskuzích a blozích (nebo blogech ?). S hrůzou vidím, že je vlastní i komunitě militantních architektů a z místní diskuse mám pocit, že pro ně každý, kdo zrovna neobdivuje pohledový beton v obýváku, musí být zákonitě staromilným obdivovatelem podnikatelského baroka či rožnovského skanzenu. Já sama se nepočítám ani k jedněm.
Mám tu čest už nějakou dobu občas nažívat v jedné z předních současných minimalistických staveb. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že oslnění efektním vzhledem za krátkou dobu vyprchá a zůstanou provozní problémy nevlídného objektu.
Závidím stavitelům podobných objektů jejich odvahu s takových objektech žít.
P.S. Zdravím vás, Šárko, a jestli jste to vy co myslím, těším se, až se zase do vaší krásné nekýčovité vesnice podívám
re:sengge
chitektar
| 14.08.07 03:18
Můžete vložit odkaz na vámi nažívaný dům a připojit pár postřehů? Díky.
re:
sengge
| 14.08.07 04:35
To bohužel nemůžu z ryze subjektivních důvodů.
Tahle moje poznámka neměla padnout, omlouvám se za ni - chápu, že bez konkrétního příkladu to je jen plácnutí do vody.
ad. Šárka
palmexman
| 14.08.07 04:24
Vzhledem k tomu, že jsem v bretani mimojiné zpracovával podklady pro územní plány, tak jsem se s tímto krajem docela dobře seznámil. Pokud jsou tam vesnice zachovalé, tak jsou vylidněné. Ten zbytek jsou malá původní centra obklopené náletem typových chýší. Ty chýše tam vyrůstají mnohem déle než u nás, a proto máte možná pocit, že je to původní architektura. Rozhodně není. Pokud máte zájem, klidně vám mohu poslat pár katastrálek z bretaně, kde je krásně vidět, jak nový nálet převálcoval staré, aniž by se kdokoliv na cokoliv ohlížel.
Tolik objektivní fakta. Normandii, Dánsko, Skotsko a Irsko mohu soudit jen subjektivně.
rovné střechy na vsi
Šárka
| 14.08.07 05:47
Pardon, ale já svůj názor o rovných střechách na vsi uvedla slovy :"podle mě", což snad není nic kategorického, co by vybízelo k ironii. Kategoricky jsem ale tvrdila, že v naší vesnici je krásně, což je pravda, a vy na mě hned s bukolikou.

Souhlasím s tím, že většina vesnic ztratila "lidovkovou" neposkvrněnost- jedním z důvodů je ovšem i práce architektů za posledních 50-60 let. Kdysi každej švec bez vzdělání postavil chalupu a dá se na ni koukat dodnes. Po válce se začalo na vesnici stavět "moderně" (viz komunistické heslo: přiblížíme vesnici městu!) To jsou ty šumperáky atd... po roce 1989 vyrůstají i kolem vesnic satelity s jejich příšernou architekturou... to je jedna část architektury. Ta druhá, se kterou se setkávám tady na archiwebu, mě ale taky nijak neoslňuje. Většinou jsou to podivné krabicoidní objekty, které jsou doprovázeny průvodními vysvětlivkami autorů a většinou obdivnými ohlasy architektonického chóru. Baráků, které by se na český venkov hodily, rozvíjejíce typickou českou vesnickou architekturu, jako šafránu. Pardon- opět můj názor nearchitekta.

A ještě reakce na váš poslední odstavec- život na vsi je, pane, různý. I romantický, ač se vám to zdá nemožné.
rovné střechy na vsi
Šárka
| 14.08.07 07:33
To Sengge: zdravím vás! Chápu Vaše důvody, že zde nemůžete konkretizovat objekt, o kterém jste se zmínila. Je to škoda, protože to by rozvinulo určitě přezajímavou diskuzi o současné české prvoligové architektuře a o jejím využití v každodenním životě
To Palmexman- já jsem nemyslila, že v těch zemích je jenom původní architektura. Asi jsem se vyjádřila nejasně, omlouvám se. Jenom jsem chtěla uvést na příkladech, že lze držet nějaké základní normy, které vycházejí z typické architektury pro danou oblast. Rozvíjení těchto prvků a navazování na ně se nijak nebráním, nejsem určitě příznivcem historismu. Ale přiznám se, že třeba v té Bretani (ale i v Dánsku, Holandsku atd.) jsem na venkově (!) fakt neobjevila barák, který by mě nějak šokoval absolutní ignorancí okolí (ať už hmotou, materiálem či třeba barevností). Myslím nějaký totální "úlet"- nemluvím o barácích, které prostě jenom nejsou mým šálkem kávy, ale které si dokážu rozumově vysvětlit.
Rozhodně to jsou pouze moje subjektivní názory, protože o těch tato diskuze (snad) je.
střechy střechy
chitektar
| 14.08.07 09:43
... možná vám vadí ta nestejnorodost? ... dřív ploché střechy nedělali, neb to byl technologický ořech neřešitelný, dnes je to staticky i hydroizolačně poměrně jednoduše zvládnutelné ... prostor domu je lépe využitelný, takže se nám naskýtá otázka, zda časem typ jednoduchá krabička neovládne krajinu vezdejší, jako ovládl středomoří ...
... to,že se rozvrátila ucelenost vesnic těžko svádět pouze na architekty, trojdílná okna si do těch skvělých temných lidovek osazovali majitelé z vlastní iniciativy, obří vícegenerační břízolitem omítnuté domy stavěli opět titíž vesničané ze své vlastní vůle...
... je-li teď v mnoha vesnicích poměr plochých a sedlových střech srovnatelný, co má být vodítkem pro sjednocení?... romantická vidina idylické minulosti, kdy každý švec byl architektem? ... nebo jednotící vize architekta demiurga?
...asi bych to nechal být... laissez faire ... můj subjektivní názor
švec...
Martin Franěk
| 15.08.07 12:35
Souhlasím s tím, že dříve kdejaký švec na venkově postavil chalupu a dá se naní koukat dodnes...
Jenže to byl člověk, který věděl co chce, byl sžitý se svým prosředím, rozumněl mu a respektoval ho...
Dnes?? Každý si díky pořadům typu Receptář myslí, že všechno zvládne sám, včetně nakreslení projektu. Nedejbože si ho nechat udělat od architekta. Katalog to přeci jistí a na stavbě se to stejně udělá jinak.Sám sobě architektem, stavařem,deignérem atd.
Dokud nebude v obecném povědomí, co je to kvalitní architektura, design, umění obecně, pak tu může vzdychat jak tvrdé jádro architektů, tak romantičtí snílci typu Šárky. Oba tábory naprosto zbytečně.
V zemi, kde je většina lidí bez vkusu (nemám jim to za zlé), tepaná zhovadilostmi v televizi a časopisech se není čemu divit.
Porovnávat Čechy s Holandskem, Švýcarskem atd. je zcela zcestné. Neměli totalitu a jejich kulturní myšlení je o 50 let dál.
odbihani od tematu
Jan Sommer (hlas z hnojiste)
| 15.08.07 08:28
Je možné, že již např. názory paní Šárky odvádějí debatu od příslušného stavení. Na druhé straně pánové, kteří její výroky komentují, mluví jak táboroví řečníci. Prakticky kompletně souhlasím s vyjádřeními paní Šárky. Do většiny plochých střech dříve (to spíše) nebo později teče. To nevadí třeba ve Středomoří, ale v našem klimatu ano, i když třeba jde zprvu jen o pár kapek. Záplava trojdílných oken zejména od 60. let 20. století nebyla výsledkem "poptávky" na "trhu"! Produkce břízolitu rovněž ne. Když by to člověk "chitektar" "asi nechal být", tak ať to jenom neříká, ale učiní tak. Nebo je to dvojsmysl, skrývající radu? Problém Receptáře považuji za miniaturní proti úrovni architektonické produkce (hlavně pro nadšení architektů kolem staveb, které zejména z hlediska vztahu k prostředí skutečně zaslouží vzdychání a smutek) a přístupu k urbanistickým úpravám a záměrům. V dané souvislosti snad není možné říkat, že "většina lidí bez vkusu" si má dělat, co se jí zamane, aniž by to např. nebylo možné kritizovat. Samozřejmě neberu lidem právo na vlastní rozhodnutí, ale vždyť oni se vždy pohybují v nějakých mezích. Přeci nelze říci, že jediným oprávněným příspěvkem do diskuse je něco postavit. Např. je nyní prakticky jisté, že nikdo nepostaví dvestěmetrový mrakodrap na Staroměstském náměstí v Praze, o když by mu třeba pan Franěk neměl za zlé. Nebo někdo jiný než pan Franěk. Ale z toho nepochybně neplyne, že s tím třeba já mám souhlasit. Samozřejmě řeknete, že je to příklad přitažený za vlasy. Ale v jiných případech jsou prostě jen jiné proporce. Odpůrci škatulí nemusejí být jen romantičtí snílci, ale také třeba lidé, kteří mají svůj názor – nikoliv jen takový, který je dovedl na školu architektury a k jejímu absolvování. Jistě je třeba rozlišovat, jestli jde o názory nějak kvalifikované, byť třeba amatérské či laické, nebo jen o kydání hnoje, který má někdo v hlavě…
ševci a investoři
Šárka
| 15.08.07 08:51
To chitektar: nestejnorodost jako taková mi nevadí, ignorance okolí ano. Mimochodem, podkroví (otevřené) má přece taky své kouzlo... Ta zmiňovaná trojdílná okna si přece lidi nevyráběli sami, ta byla někým vymyšlena, nakreslena a prosazena do výroby. No, a byly to takové časy, že nic jiného na trhu nebylo. Totéž v podstatě platí o břízolitových barácích, ty taky vycházely z nějakých typizovaných mustrů, ne? A stavěl je tehdy ten typ lidí, který dneska šáhne po tom katalogu. Protože lidi jsou lidi... Co to je architekt demiurg, na to jsem se musela podívat do slovníku, neb jsem tehdy ve škole chyběla Mnoho architektů, nesoucích "božský princip", sice neznám, ale je pravda, že za "tvůrce světa" se považuje každý třetí

To Martin Franěk- souhlasím, bohužel, se vším... jenže ony v těch katalogách ty baráky nenavrhovali ševci, ale projektanti (váhám se užít slova architekt). Na druhé straně ovšem stojí domy, které sice prozrazují individuální přístup architekta, ale (soudě aspoň podle projektů, publikovaných zde) stojí pevně rozkročeny jaksi "proti všem". A vůbec autorům nevadí, že v blízkosti se už třeba vyskytuje ta mizerná katalogová zástavba (nebo že se tam z logiky věci zanedlouho vyskytovat bude).
Výsledkem ale většinou není fascinující individuální objekt, ale pustá urbanistická bramboračka. Omlouvám se ironikům, jde opět pouze o můj laický názor, nikoliv o kategorické tvrzení
Tomuto domu lidé z vesnice prý říkají "trafačka". Je to možná drsné a můžeme si myslet, že to je jen projev všeobecně pokleslého vkusu, ale mě tedy ten termín napadl taky, a to mám jakési výtvarné vzdělání.
ad. Šárka/Sommer
chitektar
| 15.08.07 11:16
... do ploché střechy jednou začne téct, to je pravda a taky je pravda, že téct jednou začne do jakékoliv střechy, každá vyžaduje údržbu a doba životnosti ani tak neodvisí od formy ale od kvality materiálů a provedení
... trojdílná okna poskytují více světla a mají lepší izolační vlastnosti než původní špaleťáky, to byl jeden z hlavních důvodů jejich rozšíření (slyšel jsem od několika vesnických praktiků...) nedostatek alternativného sortimentu nehraje roli pokud lze původní kus renovovat, což ve většině případů šlo ... stejně skončila na skládce
... ty "břízoliťáky" zdaleka nevznikaly pouze na rýsovacích prknech architektů, velká část je dílem průmyslováků a stavebních inženýrů... forma a dispozice tomu odpovídají - jinak opět nikdo vesničany nenutil stavět právě toto, stále zde často byla alternativa adaptovat původní stavení... jinak vesnice měla odjakživa tendenci přenášet a kopírovat prvky městké a zámecké architektury, začasté dost bizarně
... obloukem zpět k výše uvedenému domu, ta ves je spíš takové městečko, dům je umístěn na okraji v heterogenní zástavbě, je kompaktní=zastavěná plocha minimální a až okolo bude vzrostlá zeleň ani si ho nevšimnete o pěsti na oko nemůže být řeč
... pokud bych měl měřit tvarovou vzdálenost formy tohoto domu od klasické lidovky pak počet transformačních kroků bude podstatně menší než u vedle stojícího rozbředlého domu s přehršlí valeb, hřebenů a vikýřů .. (prostě by stačilo zdvihnout hřeben, rozčlenit okna a zvolit "teplejší"barvu

jojo, demiurgem jsem měl na mysli tvůrce světa - též ironicky - nějak mi tahle poloha sedí
no nic, už tady píšu litanie, takže to nechám bejt, zdravíčko pane Sommer
"ignorace okolí vadí"
Jan Kratochvíl
| 15.08.07 12:15
Okolím nevnímají architekti jen stavební a přírodní strukturu, nýbrž i společenskou atmosféru. Proto možná nemalují sedlové střechy a nerespektují historickou stopu, která již dnes nemá logické opodstatnění.
Když lidé vyhledávají bydlení v loftech - bývalých továrnách, proč by nemohli volit bydlení v trafostanici... Form fucks function.
historická stopa atakdál
Šárka
| 15.08.07 01:40
To chitektar- nejsme v rozporu, pochopitelně se dalo rekonstruovat, byť rekonstrukce byla vždy o mnoho dražší, takže to od stavebníka předpokládalo určité oběti. Z vlastní zkušenosti vím, o čem mluvím.
Zpět k uvedenému domu- nevím, zda jsem argument, že až dům zaroste, tak si ho ani nevšimneme, pochopila správně, a jestli to je plus, nebo minus
Kolik kroků od klasické lidovky k této formě domu vede, to nedovedu odhadnout, to je na mě dost složitá úvaha.

Možná by ale bylo dobré zde na archiwebu neprezentovat baráky těsně po dokončení, i když chápu nedočkavost autorů už už seznámit veřejnost s vlastním dílem. Mohu si představovat kolem vzrostlou zeleň, ale na těch fotkách bohužel chybí a člověk zaujímá postoj k tomu, co je mu předkládáno. Navíc předpokládám, že prezentovány jsou pouze ty fotky, které objektu fandí, takže by někdo nezaujatý ty domy mohl třeba nafotit v mnohem méně příznivém pohledu....

To Jan Kratochvíl: Proti bydlení v loftech nic nemám, většinou se mi to dokonce moc líbí! Ale historická stopa je historická stopa a ta má logické opodstatnění snad pořád, ne? Od toho je historická. Nebo si myslíte, že doteď ta stopa byla a najednou už není? Ani ty nové baráky nevyrůstají ve vzduchoprázdnu, na něco navazují a něco dalšího bude jednou navazovat na ně.
Alespoň si to myslím.

Mimochodem dost se bavím čtením těch "operetek", které jednotlivé obytné domy doprovázejí. Někdy to jsou opravdické perly a je škoda, že tyto statě nejsou u příslušných domů vyvěšeny, aby kolemjdoucí pochopili, jak se mají na dané objekty dívat
Ale to už je téma, které se netýká výhradně tohoto domu, takže bych nerada tříštila debatu. Děkuji pánům, kteří se mnou tratili čas, za trpělivost.
Jádro pudla
Jan Kratochvíl
| 15.08.07 01:17
Historická stopa byla vždy, jen se k ní přistupovalo méně hystericky.
Architektura je obrazem společnosti - a dnes žijeme v době velkého výběru a svobody. Možnosti jsou velké. Proto domy více odrážejí charaktery jejich investorů a spolupracujících architektů. Můžete na to poukazovat, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak jediné, co s tím můžete dělat... Ještě si vlastně můžete zvolit starostu, který v obci nepovolí žádnou plochou sřechu, ale jen sedlovky s bonským šindelem, modrými betonovými taškami a imitací břidlice...
Kdo chce žít ve skanzenu - hurá do Holašovic, kdo chce současný dům - do Vřesiny ;o)
i my vytváříme historickou stopu
hana
| 15.08.07 02:13
i vesničané za komunismu vytvořili nesmazatelnou stopu...
je to o prostředí
robert
| 15.08.07 02:56
V tradiční české vesnici stačí regulací zadat procento zastavění, sklonitou konstrukci střechy, v pohledech poměr pálené krytiny a omítnuté a prosklené plochy a ostatní je na invenci autora. Ve vesnici s tradiční konstrukcí střech s pálenou krytinou bílý hranol novostavby působí rušivě, to přeci není nutné moc zdůvodňovat.
:)
chitektar
| 15.08.07 02:49
... jojo, měly by se tu prezentovat hotové domy, ne nevybavené polotovary bez upraveného pozemku etc. (když tak založte rubriku studie/ ve výstavbě...)
... nicméně tento dům asi dráždí svou nahotou a vytříbeně lapidární formou, kterou se výrazně odlišuje od podobně holých novostaveb v okolí, jejichž rozbředlá forma je natolik banální, že nikoho nezajímá
... formou domu jsem měl na mysli samozřejmě vnější vzhled, pro tento dům i lidovky je charakteristická úspornost výrazových prostředků = jednoduchost formy, absence nadbytečné členitosti
... ukrytí v zeleni je emočně neutrální fakt - dům dostane měkký rámec a přestane takzvaně nezapadat (viděl jsem třeba fotky pražské Ořechovky těsně po dokončení výstavby ... holé domy různých forem, neutěšené a dnes, kdy je čtvrť naplněna vzrostlou zelení působí ty domy velmi příjemně)

... doprovodné texty zde bývaj skutečně náramné, šampionem v hermetičnosti téměř new-ageovské jsou třeba HMArchitekti ...doporučuji ...
nerozumím
hana
| 15.08.07 03:16
nerozumím úvaze, že mezi domy se šikmými červenými střechami nezapadne dům s plochou střechou. viděla jsem mnoho domů se šikmými střechami, které ve vesnici působily jak ufo.
historická stopa atakdál
Šárka
| 15.08.07 03:42
To chitektar- nejsme v rozporu, pochopitelně se dalo rekonstruovat, byť rekonstrukce byla vždy o mnoho dražší, takže to od stavebníka předpokládalo určité oběti. Z vlastní zkušenosti vím, o čem mluvím.
Zpět k uvedenému domu- nevím, zda jsem argument, že až dům zaroste, tak si ho ani nevšimneme, pochopila správně, a jestli to je plus, nebo minus
Kolik kroků od klasické lidovky k této formě domu vede, to nedovedu odhadnout, to je na mě dost složitá úvaha.

Možná by ale bylo dobré zde na archiwebu neprezentovat baráky těsně po dokončení, i když chápu nedočkavost autorů už už seznámit veřejnost s vlastním dílem. Mohu si představovat kolem vzrostlou zeleň, ale na těch fotkách bohužel chybí a člověk zaujímá postoj k tomu, co je mu předkládáno. Navíc předpokládám, že prezentovány jsou pouze ty fotky, které objektu fandí, takže by někdo nezaujatý ty domy mohl třeba nafotit v mnohem méně příznivém pohledu....

To Jan Kratochvíl: Proti bydlení v loftech nic nemám, většinou se mi to dokonce moc líbí! Ale historická stopa je historická stopa a ta má logické opodstatnění snad pořád, ne? Od toho je historická. Nebo si myslíte, že doteď ta stopa byla a najednou už není? Ani ty nové baráky nevyrůstají ve vzduchoprázdnu, na něco navazují a něco dalšího bude jednou navazovat na ně.
Alespoň si to myslím.

Mimochodem dost se bavím čtením těch "operetek", které jednotlivé obytné domy doprovázejí. Někdy to jsou opravdické perly a je škoda, že tyto statě nejsou u příslušných domů vyvěšeny, aby kolemjdoucí pochopili, jak se mají na dané objekty dívat
Ale to už je téma, které se netýká výhradně tohoto domu, takže bych nerada tříštila debatu. Děkuji pánům, kteří se mnou tratili čas, za trpělivost.
tak rovné střechy naposled
Šárka
| 15.08.07 03:42
To Jan Kratochvíl: Nedá mi to a ještě jednou musím reagovat. Vy jste, pane, hned se vším hotov.
U nás na vsi, jak jsem už psala, starosta celý život proti rovným střechám bojoval (starostuje tu přes 30let a rovná střecha tu není ani jedna). No, jsme v horách, tak snad to má svou logiku. Ale pro vás to je hned bonský šindel a modré tašky atd. Jako by nebylo nic mezi! Ve skanzenu tu fakt nežijeme, pokud za skanzen nepovažujete zachování klasické rozvolněné zástavby ve vzrostlé zeleni, kde i nové domy respektují okolní krajinu a měřítka tomuto místu (Orlické hory) daná. Pochopitelně, že i zde stojí několik (asi 10) domů, které nesou známky doby, ve které vznikly- takové ty garáže v přízemí a balkon v patře, však to znáte, 70tá léta. S tím už nikdo nic nenadělá, alespoň jsou plné rozkvetlých kytek a kolem jsou stromy.
Zatím se nám daří ubránit se satelitní výstavbě, a to tu máme zájemců o bydlení každý týden několik. Územní plán a regulační plán pochopitelně máme... Pokud bych si ale měla vybrat mezi Holašovicemi a tou Vřesinou, tak to radši baroko...
Šárka, irónia?
tomasgunis
| 15.08.07 04:43
Nie, moja otázka nemala byť ironická. Chcem reálne vedieť, ktoré historické obdobie dediny považujete za autentické. Bola spomenutá historická stopa, aj to že ju vytvára každá doba, vrátane tej naše. Konervativistické prístupy štýlu Violet Le Duc už narobili dosť zla nielen v pamiatkovej obnove. Spomínate ševcovské chalupy. Pôvodnú ľudovú architektúru milujem a obdivujem. Treba si však uvedomiť, že táto architektúra je vo svojej podstate omnoho funkcionalistickejšia (funkčnejšia) ako Le Corbusier a Bauhaus. Čím chudobnejší kraj, tým lepšie príklady. Šikmá strecha je záležitosť konštrukčná, maximálne slúžila ako úložný priestor. Ak niekto býval na poschodí - či už z priestorových dôvodov, alebo sa zmohol na "štokovec", vždy bolo poschodie na celú výšku a nad ním bolo opäť nevyužívané podkrovie. Obdobné je to aj pri oknách a ostatných prvkoch. Tá krása, ktorú dnes my na týchto domoch vnímame, je len vedľajší produkt a súvisí s našimi asociáciami a spomienkami. Dovolím si tvrdiť, že ak niekto strávi napr. šťastné detstvo, mladosť a prvú lásku na panelovom sídlisku, tiež ho môže pod vplyvom týchto skúseností považovať za krásne. Tvrdím tiež, že ľudová architektúra je krásna, lebo je pravdivá, nič nepredstiera. To, čo malo opodstatnenie pred 100 rokmi, však už dnes neplatí a kriesiť to by bolo pokrytectvom. Nevravím, že šikmá (plochá) strecha je zlá alebo dobrá, sám projektujem oboje. Iritujú ma však efemérne "argumenty" ako napr. "nehodí sa to tam"....
tak rovné střechy naposled
Šárka
| 15.08.07 05:03
To Jan Kratochvíl: Nedá mi to a ještě jednou musím reagovat. Vy jste, pane, hned se vším hotov.
U nás na vsi, jak jsem už psala, starosta celý život proti rovným střechám bojoval (starostuje tu přes 30let a rovná střecha tu není ani jedna). No, jsme v horách, tak snad to má svou logiku. Ale pro vás to je hned bonský šindel a modré tašky atd. Jako by nebylo nic mezi! Ve skanzenu tu fakt nežijeme, pokud za skanzen nepovažujete zachování klasické rozvolněné zástavby ve vzrostlé zeleni, kde i nové domy respektují okolní krajinu a měřítka tomuto místu (Orlické hory) daná. Pochopitelně, že i zde stojí několik (asi 10) domů, které nesou známky doby, ve které vznikly- takové ty garáže v přízemí a balkon v patře, však to znáte, 70tá léta. S tím už nikdo nic nenadělá, alespoň jsou plné rozkvetlých kytek a kolem jsou stromy.
Zatím se nám daří ubránit se satelitní výstavbě, a to tu máme zájemců o bydlení každý týden několik. Územní plán a regulační plán pochopitelně máme... Pokud bych si ale měla vybrat mezi Holašovicemi a tou Vřesinou, tak to radši baroko...
omlouvám se
Šárka
| 15.08.07 06:44
To tomasgunis: Ano, teď už ve vašem příspěvku ironii necítím. Obávám se ale, že jsem tento prostor až příliš zaplnila. Omlouvám se (i za zdvojený příspěvek, asi se mi zbláznil počítač).

K možná příliš rasantnímu vyjádření na začátku mě vedlo ironické sestřelení několika nesouhlasných názorů zde (i jinde) v diskuzi/diskuzích a prohlídka rodinných domů tak, jak jsou zde na Archiwebu publikovány. Pokud toto je plejáda toho nejlepšího, co vzniklo v rámci moderní české architektury na českém venkově, tak jsem poděšena. Povídání v širší rovině by asi ale patřilo jinam, než k diskuzi o tomto domě.
Pokud ovšem má s laikem, jako jsem já, vůbec smysl
architektura = tvarování střech?
pipe
| 15.08.07 08:16
Soudě z této debaty i vlastní zkušenosti je podstatou profese architekta přesvědčování úředníků a "obyčejných lidí" o tom, že nejen sedlová a valbová může být střecha. Je to stejně samozřejmé jako deprimujicí. V každém případě gratuluji Pavlovi k úspěchu nejen v této položce...
sedlová střecha podkroví
palmexman
| 15.08.07 09:13
největším oříškem bylo tvořit pro investora, který nechtěl podkroví, protože z vlastní zkušenosti ví, že to není plnohodnotný prostor, ale chtěl sedlovou střechu o sklonu min. 30° ...... samozřejmě, že prázdnou půdu ale nechtěl
to by mě zajímalo, jak by to šárka vyřešila
jak to teda je
Jan Kratochvíl
| 15.08.07 10:51
Profesor Gřegorčík nám dával ve cvičeních urbanismu různé úkoly a jeden z nich byl marketingově orientovaný, mimojiné jsme měli vymyslet slogan pro určité město - např. "Brno - město veletrhů a vysokého školství". U vás by, Šárko, ten slogan zněl asi - "Naše obec - vesnice s výhradně sedlovými střechami".
Podle mě je kvalita architekta odvislá i od toho, jak kreativně reaguje na okolní kontext. V případě Vřesiny čteme jasnou inspiraci nedalekými bunkry (okraj obce - takřka krajina) a nechutí navazovat na okolní umělecky nepřínosné prostředí - historickou stopu. Předpokládám, že pokud by byl stejný architekt postaven před úkol navrhnout dům do Českého Krumlova nebo do vesnice v Orlických horách, kde jsou jen sedlové střechy, zachoval by se jinak. A to je ten problém - obecně hodnotit trend plochých střech na venkově nejde, poněvadž každá vesnice, každé místo je jiné. Nedávno jsem u Opavy viděl krásný dům. Stojí na okraji vesnice, za pozemkem začíná les, má zelenou plochou střechu a v daném místě působí nebývale harmonicky. Nedokáži si představit, že by v této obci seděl na úřadě starosta, který by stavebníky apriori terorizoval sedlovou střechou, protože to tak dělal děda, otec i já.
Byl jsem ve Švýcarsku. Ve vesničkách v Alpách kolem Zumthorova kostelíku Sogn Benedetg je řada novostaveb, které jakoby z oka vypadly okolním domům. A je to tak dobře, protože ti lidé žijí téměř stejně jako jejich předci, jen mají v rohu televizi a možná mobil, nicméně na náplni jejich života se změnilo pramálo. Když ale bydlí ve vesnici kousek od města člověk, který se nechová jako původní obyvatelé vesnice, nýbrž je to v podstatě měšťan, musí to být na jeho domu vidět. Je to přirozený vývoj příměstské vesnice - můžeme ho uměle regulovat, ale vytvoříme lež. Nově příchozí vesničané se asi necítí být součástí původní komunity a chtějí to dát najevo i svým obydlím.
Jejda...
Šárka
| 15.08.07 11:47
Jejda, to vás na mě je...
To pipe: přesvědčování obyčejných lidí (ale i neobyčejných) je určitě taky náplní práce architekta. A co je na tom deprimujícího? Přesvědčujte! Ano, i rovná střecha může být pěkná. Vyrůstala jsem na Hanspaulce, na procházky se psy jsem chodila na Babu či Ořechovku, všechno krásné lokality s naprosto odlišným pojetím architektury (a i těch zatracených střech) , jejiž krásu jsem si odmalička dosyta užívala. Dnes je procházím, jsem-li na návštěvě u rodičů, a jsem z těch dostaveb, přístaveb a modernizací rozčarována. To je ta moderní architektura?
To palmexman: nemusím nic řešit- nejsemť architekt, který se chopil daného úkolu. Ale věřte, že ve své profesi taky řeším příslušné problémy- i výtvarné- a musím své pojetí obhájit. I to s sebou nese diskuze nejen s odborníky, ale i s naprostými laiky- investory.
To Jan Kratochvíl: náš slogan by se o sedlových střechách nezmiňoval- jak jsem už psala, ty střechy jsou jen jedním z rysů obce. Dalším rysem je třeba to, že nám vzrostlá zeleň prorůstá až na náves a že u nás např. nejsou ploty, protože zástavba je nevyžaduje- a teď si z toho klidně dělejte srandu. Ale lidi tu žijou moderně, neplatí tady nic z toho, co si asi vy myslíte o životě na vsi. Mobil má už pan řídíci a pan farář, a tuhle někdo přijel z města s tím, že existuje splachovací záchod... No, ale jestli se ptáte, tak náš slogan by mohl znít třeba: "Jestli tu chcete stavět, tak tu taky s námi musíte chtít žít". Ale to víte, školy nemám
K těm rovným střechám- já jsem byla bohužel ovlivněna (a už jsem se za to omluvila) tím, co jsem shlédla na Archiwebu- listovala jsem tu domy, které, až na pár vyjímek, mi, jako laikovi, přišly na jedno brdo- ač k nim autoři docházeli určitě z různých stran. Nevím, jestli je to ta česká moderní architektura, ale jako nearchitekt si mohu dovolit komfort posuzování stylem "líbí-nelíbí" a vůbec mě nemusí zajímat třeba energetická náročnost objektu, pokud v tom baráku nebydlím.
A na závěr- nevím, jestli jsem Vás pochopila správně, vy tedy neuznáváte zásady dané např. regulačním plánem natolik, že mluvíte o teroru??? Vidíte, a já to beru z druhé strany- co když místní obyvatelé nechtějí ráz vesnice měnit? Co když předpokládají, že ten, kdo se chce přistěhovat, by jaksi měl počítat s tím, že se sžije (s lidmi i s prostředím)?
Pokud tento váš názor je názorem architektonicky většinovým, tak si myslím, že je něco špatně, ale vysvětluje mi, proč satelitní výstavby vypadají tak, jak vypadají. Každý druhý stavebník totiž dává najevo, že on s okolím a komunitou nemá nic společného
...Zajímavé téma..."necítí se být součástí původní komunity"
šakal
| 15.08.07 11:23
...V tom případě bych jim poradil, ať si políběj prdel! Já si tedy dost dobře neumím představit, že bych se přistěhoval někam, kde bych měl pocit, že "nejsem součástí původní komunity" a nejen, že bych s tím nechtěl nic dělat, ale ještě bych na tom postavil svůj okázalý vzdor vůči starousedlíkům...

...Tohle udělat v hospodě, kde nejsem zdejší, tak si koleduju o "přeshubu".

Kdo se cítí dobře v holešovické fabrice - ať se zakoupí v Holešovicích. Komu je prima v pastorální atmosféře Jeseníků - ať si opraví tamní statek nebo postaví dům, který souzní s tamním krajinným rázem.

S pozdravem: ZA KONTEXT CTĚNĚJŠÍ! (7:- ))
pro majitele RD
zuzlk
| 30.09.07 07:57
Dobrý den, bylo by možno někde nahlidnout na foto vaši stavby nebo se podivat na realitu.Předem děkuji.
Tenhle domek je prostě skvělý
Káťa
| 07.10.07 04:11
Bydlim kousek od Vřesiny, v Hlučíně. Naproti mého domu stojí přístavba radnice od Atelieru38, kousek dál dělali tihle Fam Architekti projekt na Špunt. Dům ve Vřesině taky znám, neboť kousíček bydlí (ve starém domku) kamarád. Všechna tahle tvorba se mi hodně líbí, i za cenu toho, že mi půl roku jezdily pod okny bagry a chrastil jeřáb, všechno odpuštěno. Sem Váš velký fanda, jen tak dál, rozhýbejte zatuchlinu! Dlouho se na Prajské nic nedělo. Máte zásluhu na tom, že se ze mne stává patriot, mám Prajzland čím dál víc ráda. Jo a přijměte eště moji chválu za neotřelé a geniální názvy katalogových domků, např. "naboptnalé kýčovité boudy s rizality, akrýři, vikýři a portiky" a další Směla bych toto prosím použít ve škole? Nakonec poznamenávám, že takhle podnětnou, kvalitní a sofistikovanou diskuzi sem na jinem serveru nenašla. Děkuji
ploché střechy
Vích
| 08.10.07 01:16
Letos v Řecku jsem si uvědomil, že "moderní" plochá střecha je díky Loosovi a Corbusierovi přivezená právě ze zosmanizovaného Řecka. Tak jsem "krabicím" začal pracovně říkat "prodloužená ruka Osmanské říše". Památky z byzantského období tam mají parádní pálené prejzové střechy. Je to na pováženou, že nám islám ničí městskou a i venkovskou idylu a vštěpuje nám své archetypy. Myslím, že to neni otázka ani peněz a ani funkčnosti, je to čistě kulturní fenomén.
pane Vichu, obdivuji Vas prehled
Jan Sommer (hlas z hnojiste)
| 08.10.07 07:47
...po historické architektuře. To tedy byla zase lekce.
osmanská střecha :-)))
sengge
| 08.10.07 08:02
Možná je v tom víc pravdy, než si chceme přiznat A i kdyby ne, tak je to pěkný termín.
Apropó rovné střechy: kdysi dávno jsem se na přednáškách dozvěděla od jednoho zkušeného pana profesora, že rovné střechy se v našich zeměpisných podmínkách dělí do dvou základních typů:
1. střechy, do kterých teče hned
2. střechy, do kterých teče do pěti let
Zajímaly by mě zkušenosti šťastných uživatelů
pro sengge
věk
| 08.10.07 03:15
Jiní zkušení páni profesoři (například vyučující stavební konstrukce architekty na VŠ) vám řeknou, že plochá střecha už v dnešní době není žádný technický problém, zato šikmá střecha s obytným podkrovím je problém, který dosud nebyl uspokojivě vyřešen. Na rozdíl od dnešních domů naši předkové měli půdy prázdné, NEBYDLELI v nich, pouze skladovali seno či slámu, a tak si zajistili nad bydlením v přízemí vhodnou izolaci. Prostě se chovali přirozeně a stavěli to, co potřebovali, ne nesmysly. Šikmá střecha pro bydlení nesmysl je. Zajímavé je, že všichni ti, co mají obavu z ploché střechy, si nakonec ve své šikmé střeše vykousnou terasu a mají kus ploché střechy třeba přímo nad obývacím pokojem.
sengge
Pavel Nasadil
| 09.10.07 11:11
Střecha ve Vřesině je provedena bezespárově jedním kobercem izolační fólie Firestone. Jediná spára byla potřeba kvůli komínu, který plochu střechy přerušuje. Vaše rozdělení střech je nesmysl. Ještě si nikdo na plochou střechu u nás nestěžoval. Pokud do ploché střechy teče, pak byl zvolen buď špatný technologický postup, špatné souvrství, nebo je střecha provedená špatně např.nekvalifikovanou firmou.
pro věka:
sengge
| 09.10.07 02:34
Tohle členění jsem slyšela na postgraduálních přednáškách FA ČVUT
vykusování šikmých střech:-)
Šárka
| 09.10.07 03:59
Pro věka: generalizujete, pane. Všichni si určitě ve své šikmé střeše terasy nevykusují, tuto tezi jste vzal kde?Např. my ne, a bydlení "v podkroví" ( jakož i v celém domě) si plně užíváme- jsou to krásné otevřené prostory, bez problémů, které by snad měly být řešeny. A ujišťuju vás, že izolace k naší plné spokojenosti funguje už 25 let. Bez sena.
Osmani, Kutnar, podkroví a terasa
Vích
| 09.10.07 03:16
- pánové věk a Nasadil už jsou pravděpodobně infikováni :-/, pokud si dobře vzpomínám, tak to dělení střech na hned a potom pochází od docenta Kutnara, otce Dektradu, ten si na poruchách střech založil skvělou živnost. V 80. letech to byl náramný technický ořech, který ještě dnes plodí své ovoce a vyžaduje hluboké soustředění. Bydlim v podkroví a miluju poezii prvního sněhu. Na terasu se těšim.
podkroví
robert
| 10.10.07 08:41
V areálu Hvězda od Miluniče byly prodány jako první podkrovní byty. Pro modernistu k nepochopení. V historii na půdách nebylo vždy jenom seno, mansardové střechy s vikýři byly obytné. Bydlim na půdě s terasou ve starém domě a neměnil bych.
to Vích
Pavel Nasadil
| 11.10.07 09:47
Zřejmě jste nepochopil vtip. Doc.Kutnar mne taky učil.
re vtip
Vích
| 11.10.07 10:47
jj, byl to trefný vtip, modernisti by měli Kutnara na rukou nosit.
pavle nasadile
petr cagaš
| 09.08.09 08:18
Myslíte, že se vám dům povedl a že přispěl ke kráse naší české krajiny? Děkuji za odpověď.
Dům v krajině
Ivana
| 21.11.12 02:38
Nechápu, kam směřuje české vysoké školství, když po 5 letech studia jsou výsledkem práce některých architektů necitlivě usazené kvádry do svahu. A taky nechápu, co je rolí stavebních úřadů, že něco takového povolují. Genius locci v tomhle případě prostě chybí.
kontext a moderna a ještě osmanské střechy, ...
lasifa
| 22.11.12 01:25
...ikdyž je to totálně offtopic. Taky mě výskyt plochých střech ve východním Středomoří vedl k domněnce o vlivu islámské architektury. Čím více o tom přemýšlím, tím méně jednoznačné mi to přijde. Stačí se podívat třeba na střechy starého Istanbulu (kromě kopulí mešit) a uvidíte, že to pokulhává. Drtivá většína domů ve starém Istanbulu je již osmanská produkce a přesto má prejzové střechy,takže to prolínání vlivů bude složitější. Tvrzení o vlivu islámu ničícího městské archetypy je taky divné (ale možná jsem nepochopil vtip,v tom případě se omlouvám). Nějak mi třeba gotické lomené oblouky a rajské dvory ve své středověké podobě importované z Palestiny a z Al-Andalusu do Evropy nepřipadají jako problém.
K tomu domu na Prajzské - kontext má cenu řešit tam, kde kontex existuje, jinak je to uměle vytvořený problém. Ploché střechy: málokdy jsem z nich nadšen, technicky možné dávno jsou, jen mi to připadá zbytečně komplikované a drahé řešení (v delším časovém kontextu včetně nutných oprav). Ad moderna na venkově - jo, měl by se brát ohled na místní lidi, neb tam s nimi stavebník přeci bude žít. Ale na druhou stranu, estetický diktát konzervativních sousedů mi taky není po chuti. Navíc, modernistický barák i třeba v sousedství dochovaného celku starých chalup může být super věc. Jde taky o to, jak ten dům bude umět zestárnout, jak se vyřeší zahradní architektura jeho okolí....
Je to celkově složité téma, já bych doporučoval ubrat hněv, upustit od apriorních dogmat...a nakonec se asi zase vrátit ke kontextu, který jsem na začátku trochu popřel.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

Více staveb od FAM Architekti