Rodinný dům ve svahu

Rodinný dům ve svahu
Realizace:2007
Užitná plocha:350 m2
Zastavěná plocha:230 m2


Dům se nachází na severně svažitém pozemku na kraji obce u Prahy. Svah uzavírá menší údolí, ve kterém končí zástavba a na pozemek dále navazuje Přírodní park Dolní Povltaví. Pozemek umožnil stavbu situovat téměř na temeno svahu, čímž se obytná část domu s pobytovou zahradou ocitla na vrcholu svahu a přimyká se k lesu přírodního parku. Dům tuto zahradu odcloňuje a vytváří tak zcela soukromou pobytovou část orientovanou k jihu.
Hlavní vstup je navržen ze severu (od veřejné komunikace), odkud je také orientován vjezd do garáže. Celý dům je výškově rozdělen na dvě hmoty. Východní a střední část je dvoupodlažní a západní část pak třípodlažní posunutá vůči první o půl podlaží. Toto výškové členění umožňuje propojení pobytové části s dvěma ložnicovými podlažími vždy jen přes půl podlaží. Tím se minimalizuje „chození po schodech“ které každý dům ve svahu obnáší.
První podlaží objektu je z jihu zapuštěno do terénu a je využito pro vstupní část, technické vybavení domu, fitness a v nižší úrovni západní části pro garáže se skladem.
V 2.np východní části stavby jsou umístěny hlavní obytné místnosti (kuchyň, jídelna a obývací prostor) a krytý bazén se saunou. Obytná „denní“ část je navržena tak, že skýtá severním směrem „otevření do prostoru údolí“ díky panoramatickému oknu. Jídelní část je vykonzolována a nabízí tak krásný výhled do údolí. Směrem do zahrady je obytný prostor propojen velkými prosklenými stěnami, které jsou cloněny proti jižnímu slunci dřevěnými slunolamy. Mezi obývací prostor a bazén je vsazena centrální kuchyň a venkovní atrium s bonsajemi, které vtahuje zeleň do jádra obytné části.
Západní část je využita pro ložnice. V 2.np je navržena garsoniera se samostatným vstupem z východu a dva dětské pokoje. V 3.np pak ložnice rodičů a pracovna. K oběma pokojům se přimykají západní terasy, které mezi sebou svírají prostornou koupelnu. Ta umožňuje propojení teras francouzskými okny.
Jednotlivé funkce domu jsou propsány i do použitých materiálů a barevného řešení fasády. Přízemní technická část je zhotovena z betonu, obloženého umělým kamenem a předpokládá se popnutí zelení. Obytná část pak v šedé (teple šedé) omítce a ložnicová nejvyšší část v bílé (lomené) omítce. Rámy oken jsou dřevěné. Povrchy teras jsou navrženy z dřevěných roštů z exotických dřevin. Pro oplechování byl použit titanzinkový plech s předzvětralým povrchem. Opěrné terénní zídky, navazující na přízemní zapuštěnou část, jsou vytvořeny z gabionů.
11 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
elegantní
Milan Harna
26.03.08 05:02
elegantní to ano,
Fiala
27.03.08 06:26
Neintimita
27.03.08 10:20
investor
Martin Spilka
27.03.08 03:34
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Atelier 6, s.r.o.