Výběr stavbyZvlněný objem připomínající pohyb moře. Bílá stuha se nachází v místě, kde se setkává oceán s pevninou. Stavba terminálu výletních lodí mě uchvátila na první pohled. Ačkoli není příliš veliká vzhledem ke svému účelu, tak se stala dominantou celého přístaviště. Připomíná třpytící se šperk, stočenou stuhu, klenot. Svým umístěním tvoří pomyslnou bránu mezi pevninou a oceánem.
Stavba se nachází v portugalském městě Porto v přímořské oblasti Matosinhos. Stala se dominantou přístavu Porto de Leixões. Jedná se o malý přístavní areál umístěný na jižním molu. Přístav hostí velké zaoceánské výletní lodě podporující turistický ruch v severoportugalském regionu.
Objekt o rozloze 17 500 m² byl dokončen v roce 2015. Podle architekta by měl terminál plnit dvě důležité funkce: zlepšit obchodní aktivity a propojit přístaviště s městem. Navržený objekt integruje přístaviště s okolním prostředím.
Autor stavbyTerminál navrhla portugalská kancelář Luís Pedro Silva Arquitecto založená v roce 2000 Luísem Pedrem Ferreira de Silvou, který se narodil roku 1971 v portugalském městě Olveira de Azeméis. Vystudoval architekturu na FAUP v Portu, kde rovněž získal doktorát a od roku 2000 zde působí jako profesor.
Činnost jeho architektonického studia se zaměřuje na široké spektrum architektonických projektů, což umožňuje rozvíjet projekty a poradenství v mnoha oblastech. Největší výhodou je schopnost propojení různých měřítek a disciplín. Ateliér si rovněž udržuje úzký vztah k vědeckému výzkumu a zohledňuje principy trvale udržitelného a sociálně zodpovědného navrhování.
V případě návrhu přístavního terminálu architekt při vytváření zakřivených forem pracoval s místním kontextem, než že by pouze usiloval o výrazný formální vzhled.
Popis stavbyExteriérV porovnání s výletními loděmi, které terminál obsluhuje, není výsledný objekt příliš velký. Každopádně se v mnoha aspektech jedná o přelomový návrh. Terminál je rozdělen do několika výškových úrovní od mořské hladiny až po velké sály a otevřenou střešní terasu. Spirálová rampa spojuje vnitřní části pomocí třech venkovních ramen. Jedno sestupuje přímo k moři, další vede na lodní paluby a třetí ke zvýšenému chodníku vedoucímu na pevninu.
Směrem k pláži nemá budova žádné otvory. Příchozím odhaluje pouze záhadnou uzavřenou fasádu. Příchozím se postupně odhaluje. Vítá tak všechny návštěvníky a zdůrazňuje své umístění v přístavu. Řadí se spíše k mořskému klenotu než objektu na pevnině.
Barva hraje důležitou roli. Dodává prostoru energii. V tomto případě navozují atmosféru výsledný tvar, drobná textura, hry mezi jednotlivými výškovými úrovněmi a dech beroucími výhledy.
Interiér Uvnitř budovy je umístěn terminál výletních lodí, vědecký technologický park portské univerzity a konferenční místnosti s restaurací.
Hlavní dominantu interiéru představuje bazén (který se nakonec nepodařilo realizovat) uprostřed budovy, který se díky obkladovému keramickému materiálu odráží ve zbývajících částech objektu. Tento vodní prvek přináší do budovy moře. Povrchová úprava stěn dotváří atmosféru vnitřních prostorů. Jednak je vzor z keramických dlaždic spojován se rybími šupinami, ale zaoblené stěny také připomínají rybí tělo. Povrch vybízí k dotyku. Architekt na vývoji šestihranných dlaždic spolupracoval s místní firmou. Různě otočené dlaždice, které pokrývají celou budovu, vytváří hravou strukturu. Volbou materiálu Luís Pedro de Silva navazuje na portugalskou tradici keramických obkladů a dlažeb, které dle autora budově propůjčují lidské měřítko.
ZdrojeLuís Pedro Silva Arquitecto. [online]. Dostupné z:
https://luispedrosilva.com/home-2/ Leixóes Cruise Terminal / Luís Pedro Silva Arquitecto i ArchDaily. ArchDaily 1 Broadcasting Architecture Worldwide [online]. Copyright C, All rights reserved. ArchDaily 2008 [cit. 10. 12. 2020]. Dostupné z:
www.archdaily.com/779868/porto-cruise-terminalluis-pedro-silva-arquitectoLuís Pedro Silva's Leixóes Cruise Terminal: A Grand Gateway into Porto, Portugal i Archute. Archute 1 Step Into Architecture [online]. Dostupné z:
www.archute.com/luis-pedro-silvas-leixoes-cruise-terminal-grand-gateway-porto-portugal/Porto Cruise Terminal - Matosinhos, Portugal. Architecture and design projects [online]. Copyright C) 2021 [cit. 18. 12. 2020]. Dostupné z:
https://projects.archiexpo.com/project-212679.htmlPorto Cruise Terminal. Porto and Northern Portugal Tourism Official Website 1 ARPT Porto e Norte [online]. Dostupné z:
www.visitportoandnorth.travel/Porto-Convention/Venues-for-events-and-services/Associates/(n)/Porto+Cruise+Terminal
Barbora Neuwirthová, 2020