Řetězec německých obchodních domů Schocken založili bratři Simon a Salman Schockenovi. Simon se přiženil do rodiny vlastnící obchodní dům Warenhaus Ury Gebrüder, kterou v březnu 1901 založila v Lipsku dvojice bratří Moritz a Julius Uryovi. Simon Schocken se stal vedoucím lipského obchodu a přizval svého bratra Salmana, aby založili v Oelsnitz/Erzgeb další pobočku. Roku 1907 založili první pobočku Schocken v Cvikově. Od té doby následovaly další obchodní domy zpočátku v Sasku až se v roce 1933 dostala značka Schocken s celkem třiceti pobočkami na čtvrté místo mezi německými obchodními domy.
V roce 1926 byl v Norimberku otevřen obchodní dům Schocken, který vznikl podle návrhu Ericha Mendelsohna a okamžitě se stal předobrazem pro další pobočky po celém Německu (s výjimkou Berlína). V roce 1928 Mendelsohn dokončil stuttgartskou pobočku a následně byl pověřen stavbou v Saské Kamenici, který měl být největším obchodem celého řetězce.
Pro všechny Mendelsohnovy návrhy obchodní domů byl příznačný maximálně otevřený půdorys, aby šlo prodejní plochy efektivně využít, a dynamicky ztvárněná fasáda. Pro některé pobočky se stalo charakteristické zaoblené prosklené nároží. V případě Saské Kamenice to byla pětice horizontálních pásových oken proložených kamennými parapety na konvexním průčelí obráceným do rušné ulice vedoucí k hlavnímu železničnímu nádraží.
S nástupem národních socialistů byl obchodní dům Schocken vyvlastněn. Za druhé světové války byl těžce poškozen bombardováním, ale podařilo se jej zrekonstruovat. V období komunistické NDR sloužil jako obchodní dům HO-Kaufhaus. Po opětovném sjednocení Německa připadl obchodnímu řetězci Kaufhof, který jej následně prodal, aby zde nyní mohlo být
Státní archeologické muzeum.
Dnes je náměstí před Mendelsohnovou stavbou pojmenovano podle místní rodáka a slavného spisovatele Stefane Heyma (původně Helmuta Fliega).