Investor:In Future, s.r.o.
Realizace:po jednotlivých etapách od 2001 do 2005
Náklady:200 000 000 CZK


zpět na článek
7 komentářů
Původní autoři
Karel Doležel
| 27.10.05 03:46
Přijde mi při Vaší profesionalitě poněkud amatérské, že uvádíte autora rekonstrukce, ale na původní autory jste zapomněli? Nebo je snad záměrně neuvádíte. To mi připomíná manýry různých developerských plátků, kde architekt není zmíněn vůbec, nebo až v poslední řadě. Takže původní autoři Merkurie z let 1969 - 70 jsou Vlastibor Klimeš, Eva a Vratislav Růžičkovi a Milan Vašek. ( Felix Haas, Architektura 20. stol. str. 386.) Jinak jste skvělí, jenom mám strach se zaregistrovat, že mi pak přijde faktura na závratnou sumu, tak jak to je ? Ahojte Kódl
No konečně
Jan Kratochvíl
| 27.10.05 04:16
Ahoj Karle, konečně sis toho všimnul. Já každý den v redakci říkám: "Chlapi, neblbněte, dejme tam ty původní autory, Karel si toho všimne až za dlouho", ale kluci pořád jenom tu svou: "Neboj, zítra se Karel ozve, vsadíme se o co chceš". No vidíš, tak nakonec měli pravdu.
Registrace je bezplatná a slouží pouze pro naši potřebu, abychom věděli, kolik nás čte architektů, studentů apod. Faktury se neobávej. Údaje typu IČO apod. v registraci slouží k tomu, kdyby sis chtěl obejdnávat knihy přes e-shop, abys nemusel vyplňovat ten objednávkový formulář. Když jsi přihlášený, tak se do políček načtou údaje automaticky z tvého uživatelského profilu.
Karle, kdo bude děkan?
Ještě k Merkurii
David Kraus
| 31.10.05 04:10
Dobrý den všem čtenářům: paradoxní a trochu vtipné je ovšem fakt, že autorem rekonstrukce budovy Merkurie není atelier Klanc, ale Architektura, s.r.o.. Zakázka byla vedená a autorizovaná pouze mnou, ( kdysi jsem si v časopise Architekt zmíněný článek o rekonstrukci od pana Kratochvíla přečetl, fakt, že si někdo přivlastnil autorství jsem ovšem kvůli "ztrátě času" nechal plavat. )
autorství článku
Jan Kratochvíl
| 31.10.05 04:58
Já jsem o rekonstrukci do Architekta žádný článek nepsal. Nerad bych, aby bylo autorství článku připisováno mně.
Ještě k autorům
Karel Doležel
| 02.11.05 02:50
Takže je to závažnější, než jsem si myslel. nejen že neuvedeni původní autoři, ale i popření autorství Davida Krause, kterého tímto vyzývám, aby podal podání na Dozorčí radu České komory architektů. Jinak Ti Jene děkuji za informaci, hned se jdu zaregistrovat. Kdo bude děkanem netuším. Tušit se snad bude dát, až jaké složení bude mít senát. Volby 22. 11.
na vysvětlenou
Tomáš Klanc
| 04.11.05 04:30
Vážení kolegové,
na vysvětlenou bych rád uvedl několik informací.

Nikdy jsem si nedělal ambice na nedovolené využití autorského díla při zhotovení své vlastní zakázky a neprovedl jsem změnu stavby ve smyslu architektonického vzhledu a způsobu využití. Své autorství jsem uvedl jen u projektu asi ne správně nazvaném jako „rekonstrukce“. Ve skutečnosti šlo pouze o opravu vnitřních zastaralých technických zařízení a dispoziční úpravu kancelářských prostor pro konkrétní nájemce, které splňují současné požární předpisy, předpisy pro invalidy a hygienické předpisy. V žádném případě bych si nedovolil zasáhnout do architektury vnějšího vzhledu a konstrukce objektu. Veškeré mnou autorizované stavební úpravy se týkají pouze úprav vnitřních technických zařízení objektu a dělení jednotlivých vnitřních prostor kanceláří, které stejně již před rekonstrukcí nebyly původní.

Stavební zákon ani OTP přesně nedefinují, co je administrativní objekt, obecně se má však za to, že principem vnitřního řešení administrativního objektu je právě neomezená možnost variability vnitřní dispozice a technického zařízení, která je umožněna skeletovou konstrukcí a velkoplošným řešením prostoru.

Objekt bývalé Merkurie koupila před několika lety společnost In Future, s.r.o. od původního vlastníka Merkurie s.p. Objekt byl rekonstruován v 5 fázích a skutečně autorem první fáze, kde došlo k výměně kabin výtahů, výměně vstupní pergoly a úpravy vnitřního vestibulu byla Architektura, s.r.o, jejímž vlastníkem byl té době David Kraus a já. Po mém odchodu ze společnosti Architektura, s.r.o. vlastník objektu Merkurie (společnost In Future, s.r.o.) mě požádala, abych se dále staral o opravu objektu. Věděli, že jsem to byl prakticky já, kdo projekt vedl jako hlavní inženýr a kdo byl komplexně obeznámen s technickou problematikou objektu.

Jedinými viditelnými změnami architektury objektu byla výměna skel v původním hliníkovém rámu (nikoli výměna fasády jako takové – ta zůstala původní) což je úkon, který nevyžaduje stavební povolení, tudíž ani autorizaci. Další viditelnou změnou byla výměna vstupní pergoly, která byla v době změny vlastníka v havarijním stavu. Výměna pergoly byla součástí 1. fáze opravy objektu a autorizoval ji David Kraus. Jsem-li správně informován, pokusil se prostřednictvím předsedy ČKA kontaktovat původní architekty, nepovedlo se však zjistit, jestli žijí, nebo ne.

Takže závěrem:
Dle dokumentace skutečného provedení z dubna 1975, která je v archivu stavebního úřadu je uváděn jediný architekt objektu a to ak. arch. ing. V. Růžička. Prosím tedy správce archiwebu pana Kratochvíla, aby upravil text takto:
Název mnou prezentovaného projektu změnit na: „návrh kanceláří a oprava technického vybavení admin. objektu MBC (bývalé Merkurie)“
Architekt objektu Merkurie: ak. arch. ing. V. Růžička
Architekt 1. fáze opravy objektu MBC (Mercury business centre): Architekrura, s.r.o. (zodpovědný projektant David Kraus)
Architekt 2. – 5. fáze opravy objektu MBC: atelier KLANC (zodpovědný projektant Ing.arch. Tomáš Klanc)
MBC
David Kraus
| 09.11.05 08:44
...no, tak to je vyčerpávající vysvětlení...(
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.