Malý objekt s velkým přesahem

Malý objekt s velkým přesahem
Spoluautoři:Bc. Tomáš Kašík, Ing. Roman Musil
Projekt:2017
Realizace:05 / 2018
Náklady:900 000 CZK
Zastavěná plocha:45 m2


"Svatý Hostýn je jedno z nejznámějších míst v České republice a každoročně ho navštíví tisíce lidí. Hostýn, ale nepřitahuje jen věřící poutníky, svou atmosférou a umístěním v srdci Hostýnských vrchů láká spousty turistů i sportovců v jakémkoli ročním období. V současnosti se opět začíná přemýšlet a mluvit o postoji k životu. I přesto, že věřících dle průzkumů stále ubývá, každý člověk potřebuje mít něco čemu věří. Někdo má na prvním místě rodinu, jiný přírodu, další nějakého z mnoha Bohů. Nezaměřuji se na žádnou skupinu věřících ani bezvěrců. Proto se snažím vytvořit jakousi formu "poutě" ve které si každý najde to své. Ať už rozměr duchovní, sportovní či rekreační. Záměrně jsem lehce potlačila onu nejzřetelnější duchovní rovinu Svatého Hostýna. Vytipovala jsem dle mého nejlepšího svědomí sedm zásadních bodů, které jsou propojeny nejfrekventovanějšími stezkami. Ráda bych, aby se staly startovacími body pro obrození cesty na svatý Hostýn."

Těmito slovy začínala diplomová práce naší architekty Lenky Jalůvkové (v té době Bulisové) z roku 2015 pod vedením architekta Jirky Marka.

Jeden z oněch sedmi zásadních bodů je autobusová zastávka "U hřbitova".

Po osvětě, lehkém nátlaku a nekonečném přesvědčování, řeklo vedení města Bystřice pod Hostýnem, že by rádi realizovali toto první zastavení. Po korekci a úpravách projektu z diplomové práce, jsme navrhli jednoduchý objekt, který slouží jako nástupní bod do Hostýnských vrchů a na samotný svatý Hostýn  - autobusovou zastávku. Až zpětně nám došlo, že tak malým objektem protečou stovky až tisíce lidí ročně,  daleko víc, než jsme dosud ovlivnili všemi svými domy dohromady. Malý objekt s velkým přesahem.

Konstrukčně se jedná o rámovou dřevostavbu, kompletně z českého modřínu, ošetřenou olejem, s vegetační střechou. Celá dřevostavba je posazena na podstavci z pohledového betonu. Informační systém, který tvoří tři prosklená pole, obsahuje mapu Hostýnských vrchů, mapu Bystřice pod Hostýnem a jízdní řády. Celá plocha je zvýrazněna žulovými dlažebními kostkami, které byly recyklovány z původní silnice ve městě. Jednoduchá, přehledná, prosvětlená zastávka, kde můžete čekat na autobus, dát si svačinu, mrknout do mapy a nebo si domluvit rande. Prostě krásný multifunkční prostor na malém městě u hřbitova.

Snad to nebylo poslední zastavení v Hostýnských vrších a doufáme, že další na sebe nenechají dlouho čekat!
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Paráda
Jitka Musilová
18.10.18 08:50
Údržba a funkce
18.10.18 08:35
Dlažba z kostek
18.10.18 01:40
:-)
Jirka
18.10.18 09:56
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od VALARCH ATELIÉR