Kongresový palác a auditorium

Auditorio y Palau de Congressos de Castelló

Kongresový palác a auditorium
Adresa: Avda. Lidón 50, Castellòn de la Plana, Španělsko
Projekt:1997
Realizace:06.2001 - 03.2004
Zastavěná plocha:13590 m2
Plocha pozemku:88598 m2


zpět na článek
1 komentář
Vyprahlá architektura španělská
šakal
| 05.02.18 01:45
…Tohle je už asi tak čtyřiaosmdesátá realizace ze slunné Hispánie, která se podobá těm předchozím jako vejce vejci – navzdory svým výstředním formám. Snad úplně všechny ty stavby mají totiž jedno společné:

Pod palčivým sluncem Pyrenejského poloostrova působí všechny neuvěřitelně nevlídně a bezútěšně. Ať se jedná o stavby architekta ledasjakého renomé, jedna každá z nich, knihovna, sociální byty nebo polyfunkční budova, doslovně křičí do poloprázdného okolí zoufalou zprávu o své smutné, osamělé existenci – sluncem vybělená skála strmící v moři asfaltové pustiny!
Nikde zpravidla není vidět ani minimální snaha o vytvoření pevné blokové struktury, nikde stinná strana ulice, kde by člověk na okamžik našel chladivou úlevu. Kde zůstala zapomenuta zkušenost starých Španělů s jejich tradicí vlídných a stinných ulic? A není-li už možno ze zvláštních důvodů učinit dům součástí okolní městské tkáně, proč není na průčelí široká markýza, která v tom vedru středomoří chodce zve, aby přistoupili k domu blíž? Kde je jaké podloubí nebo alespoň pergola?
Trávu nikde nevidět, občas jen nějaké rozchodníky umocňují pocit vyprahlosti. Zato všude kolem každé z těch novostaveb rozprostírají se kilometry rozpáleného asfaltu a rozžhavené dlažby, obvykle s podivnými lavičkami - patrně na "grilování". Pohledem fotografovy kamery zírám na rozhicované průčelí těch domů a při samotné představě, že se musím ke vzdálenému vchodu plahočit žhoucím peklem těch prázdných prostorů okolo, mi po zádech začíná stékat pot.
S konejšivým stínem stromů nelze počítat, protože buď nebývají vůbec v parteru navrženy, nebo jen tak řídce, že slouží nanejvýš jako dekorace. Z barev v naprosté většině případů převládá oslepující běloba fasád střídaná nějakým zvláště zaprášeným odstínem šedé.

Není mi jasné, proč je zapotřebí v zemi, kde jsou polovinu roku třicetistupňová vedra spíše pravidlem než výjimkou, takhle bezohledným způsobem připomínat zoufalou vyprahlost zdejšího kraje...

...Zdá se to jen mně? (7:- +)
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

Více staveb od Carlos Ferrater