Komunitní centrum Linimo

リニモテラス公益施設

Komunitní centrum Linimo
Ve městě Nagakute v prefektuře Aiči je průměrný věk obyvatel 38,6 let (údaj z roku 2016). Jedná se tak o město s nejmladšími obyvateli v Japonsku. Za veřejné finance zde vznikla stavba, kterou provozují místní obyvatelé bez konkrétního účelu. Hlavním úkolem pro architekty bylo vytvořit “místo pro navazování nových spojení“.
Vzájemné vztahy mezi “velkou halou“ a “malými místnostmi“ pomáhají vytvářet nové aktivity a nová spojení. Hlavní loď, přes níž se klenou dřevěné rámy, je dostatečně rozlehlá a otevřená, aby kolemjdoucí vybízela zastavení a návštěvě. Uvnitř se nabízí otevřená atmosféra, kde vidíte a slyšíte, co se kolem vás děje. Ve stejnou chvíli se vedle sebe odehrávají různé aktivity. Lidé například odpočívají v kavárně, prohlížejí si umělecká díla ve výstavní galerii nebo poslouchají koncert.
Každá z bočních malých místností má jinak zařízený interiér, takže si můžete vybrat jedinečné místo podle toho, jaké činnosti se chcete věnovat.
V bočních místnostech je možné věnovat se komornějším aktivitám, jako například hře na hudební nástroj, logické hře šógi nebo četbě.
Nechtěli jsme použít dřevěné rámy pouze u stropní konstrukce, kde se jí nelze dotýkat. Současně jsme chtěli vytvořit prostor bez tradičních velkých sloupů. Použili jsme proto dřevěné trámky se čtvercovým profilem o délce hrany 105 mm. Místní obyvatelé tak mohou využívat veřejný prostor složený z drobných prvků, které jsou jim bližší. Ačkoli po konstrukční stránce by byla výhodnější pouze jedna řada příhradových rámů umístěných na vnitřní straně hlavní lodě, tak kancelář Tohata Architects & Engineers navrhla dvouřadou konstrukci, která lépe odolává vnější zátěži. Stavba je výsledkem dlouhodobých konstrukčních znalostí a inovací architektonické kanceláře Tohata. Zdvojená konstrukce současně nabízí prostor k umístění technického zázemí, ale také vytvářejí postupný přechod mezi hlavní chodbou a menšími místnostmi. Konstrukční meziprostor rozšiřuje představivost uživatelů a nabízí netradiční využití.
Přestože se v průběhu fungování komunitního centra objevilo několik návrhu na oficiální pojmenování, tak ani po dvouletém provozu není definitivně rozhodnuto o názvu ani přesné funkční náplni stavby, což však ničemu nebrání, aby se zde i nadále mohly konat různé aktivity místních občanů.
Tohata Architects & Engineers
0 komentářů
přidat komentář