Investor:Markéta a Petr Lavičtí (spoluautoři)
Projekt:01-05/2000
Realizace:2000-05
Zastavěná plocha:170 m2
Obestavěný prostor:800 m3


zpět na článek
26 komentářů
fajn pocin
v.toufar
| 26.05.08 05:04
přijemný a vcelku zapadající dům.
gratulace.
chtěl jsem se jen autora zeptat, jak funguje navržené schodiště? podobné teď také řeším a nevím, jestli ho jako jednu z variant risknout.
diky.
v.t.
schodiště
Bohdan Špaček
| 26.05.08 07:05
Schodiště vzniklo ad hoc po rozšíření komory. Zatím se po něm chodí pouze na půdu. Pokud se ptáte na propojení se zimní zahradou, toto bude provedeno ve druhé fázi během zobytňování podkroví.
k dotazu...
v.toufar
| 26.05.08 09:02
nn, ptal jsem se jestli navržené schodiště stačí na provoz domu. rozumim tedy, že bude vestavěno ještě jedno větší schodiště do zimní zahrady, které to současné nahradí? to současné mi přijde poměrně skromné, ale ze zkušenosti vím, že i takto strmá schodiště v malých rozměrech fungují.
v.t.
re v.toufar
Bohdan Špaček
| 26.05.08 10:35
Aha.... nerozuměl jsem na co se přesně ptáte. Původně kreslené rozlehlejší schodiště bylo zmenšeno na minimum a na jeho úkor zvětšena komora. Schodiště zůstane takto skromné, propojení se zimní zahradou viz řez. - toto by mělo být také využito pro stěhování větších kusů mobiliáře do patra. Dům zatím není v plném provozu - ještě se nebydlí v patře, tak vám nemohu dát přímou referenci, ale na půdu se po něm chodí dobře Jinak mám obdobnou zkušenost se strmými schodišti (viz Holandsko...)
nepalene cihly
Michaela Kryštofová
| 29.05.08 10:03
Dobry den, rovnez gratuluji
Rada bych se zeptala jestli se jedna o nepalene cihly zname jako veprovice a jestli jste si je vyrabeli na miste nebo jste je nekde koupili.
Predem dik za odpoved.
M. Honsova
re.cihy
Bohdan Špaček
| 29.05.08 11:17
Cihly byly koupeny v cihelně před vypálením.
pane Spacku
Jan Sommer (hlas z hnojiste)
| 30.05.08 12:39
Hezky se smějete, ale jak to tedy je. Jsou ty cihly koupené před vypálením, a pak vypálené, nebo jsou koupené před vypálením a pak nevypálené? S otázkou paní Honsové a Kryštofové to samozřejmě nemusí být jednoduché nebo to s ní nemusí vůbec souviset, protože nejspíše ne každá nepálená cihla je vepřovice. Předem doufám, že se odpovědi nedočkám.
re. hlas z hnojiště
Bohdan Špaček
| 30.05.08 08:22
Cihly jsou v cihelně zakoupené nevypálené polotovary. Tedy nejsou to na místě vyráběné vepřovice. Nemají v sobě příměs slámy, či jiné armatury ..
heleme,
Vích
| 30.05.08 09:24
pěkné proporce vůči kostelu, ten cetris se tam ale jakoby dostal z jiného projektu a na můj vkus to shazuje.
příjemné
sauer
| 30.05.08 11:09
Hezké, pane Špačku. I ten cetris se mi tam líbí. Až vyhraju v loterii, ozvu se Vám.
Bylo by to pěkné, ale
| 31.05.08 09:40
Stejně jako pan Vích, také mě se velice líbí proporčnost a nenásilné začlenění novostavby do kontextu s barokním kostelem, ale rovněž mě připadá opláštění šedivými cetris deskami zbytečně rušivé (zvláště k pěkně členěnému interiéru), nelogické a k celkové idylce domu a zahrady přímo nevhodné. V interiéru by mě vadily příliš úzké trámové vzpěry (myslím že je to osmá fotografie), ty měly být rozhodně masivnější (nejsme na chatě), protože takhle působí jako dlouhé sirky...
Bohdan Špaček
hetzer
| 31.05.08 12:07
zajimalo by me proc jste pouzili nepalene cihly misto palenych?
re.cihly, vzpěry,cetris
Bohdan Špaček
| 31.05.08 09:17
Nepálené cihly jsme použili kvůli příznivému ovlivňování mikroklimatu, dobré snášenlivosti se dřevem, snazší opracovatelnosti, nižší energetické náročnosti na výrobu než vypálené ...

Vzpěry jsou ve vetšině domu zazděné, spolupůsobí s vyzdívkou a pohledově se uplatňují pouze v interieru v ploše stěny. Proto jsou subtilní - na půl profilu sloupku, netřeba plýtvat materiálem. Pokud jste měl na mysli foto do zimní zahrady, kde jsou přiznané... ano, zde by mohly být na plný profil a asi by to vypadalo lépe.

Cetris - tady se s panem Víchem a autorem "bylo by.." zřejmě neshodnem.
Dům je materiálová asambláž. Navenek má skořápku z převážně "tvrdých" materiálů, dovnitř je měkký a organický. Desky nejsou šedé ale šedomodré - bezbarvě penetrované, každá má specifickou "kresbu" a v závislosti na změnách počasí, světla a ročního období se výrazně mění a ožívají....není to mrtvý materiál jako některé plasty....

Bohdan Špaček
hetzer
| 01.06.08 09:34
na fotkach ten cetris skutecne vypada hnusne, ale mozna ze na zivo to vypada lip.
predpokladam ze polotovary cihel jsou take levnejsi. jsou necim napenetrovane aby se neroztekly kdyz je neco polije?
hetzer
Bohdan Špaček
| 01.06.08 09:44
Cihly nejsou napenetrované. Blok s koupelnou a wc je vyzděn z pálených cihel.
Bohdan Špaček
hetzer
| 01.06.08 08:44
dik za odpovedi. btw. predpokladam ze v popisu vrstev steny je chyba a parozabrana je zevnitr mineralni vlny
hetzer
Bohdan Špaček
| 01.06.08 10:36
Parozábrana není vůbec. Nepálené cihly umí velmi pružně vlhkost absorbovat a vracet zpět do interieru, dále jsou tyto cily použity v prostorech, kde není zvýšená vlhkost a dům je větraný. Skladba je s odvětrávanou mezerou a byla prověřena kontrolním výpočtem bilance zkondenzovaných difuzních par (za rok je navržená mezera schopna odvětrat víc vlhkosti, než kolik jí v izolaci zkondenzuje).Tyvec na vnějším líci tepelné izolace má zábránit pronikání vlhkosti z exterieru (kapky deště, mlha ..)
Bohdan Špaček
hetzer
| 02.06.08 10:38
to je teda hodne odvazne reseni. zarucil se vam dodavatel za zivotnost a stabilitu mineralni vlny vystavene vlhkosti? a o kolik se v prubehu zimy snizi izolacni schopnost vlivem zkondenzovane vlhkosti? docela vam verim tu rocni bilanci, ale nebojite se ze na konci zimy z toho potece kondenzat?
hetzer
Bohdan Špaček
| 02.06.08 11:57
Stavba byla prováděna svépomocí. Zateplený a opláštěný dům stojí cca 7let a po tuto dobu je víceméně obýván - posledních 5 let hodně.. Zatím se žádné problémy nevyskytly, dům v zimě drží teplo a v létě chlad, zdi jsou suché etc etc . viz předchozí příspěvek.
ještě mě napadá ...
Bohdan Špaček
| 02.06.08 12:28
Už je to pár let a papír s výpočtem je kdo ví kde, ale pokud si dobře vzpomínám, byl tam bezpečnostní koeficient. Mezera má být schopna odvětrat n-násobek (přesné číslo si nevybavím) roční produkce kondenzátu. Není to tak, že by stěží zvládla za rok vyvětrat to co proleze zdí a zkondenzuje v izolaci.
...Já si myslel, že to bude fpohodě...
šakal
| 02.06.08 01:32
...Ono se s těmi parozábranami ostatně ledaskdy nesmyslně plýtvá, což je vůči stavebníkovi vzhledem k jejich ceně nezodpovědné. Jiná věc je, že si ji může investor vyžádat - v Německu už je to bezmála povinné (7:- /)

Nicméně u rodinného nebo u bytového domu jsou parozábrany prakticky vždycky zbytečné - pokud nejde o nějakou zvláštní skladbu pláště, nebo když nemáte uvnitř saunu či bazén. Na zbytečné nadužívání parozábrany upozorňoval Ing. Šanda. Říkal, že mnohdy je to skutečně jen vyhazování peněz. Lepené spoje jsou v podmínkách stavby na samé hranici technické proveditelnosti a nemusí se tudíž podařit provést je správně. Pásky na slepování okrajů jsou navíc drahé asi jako parozábrana sama. A když parozábranu různými montážními prvky proděravíte ve více než 1% (jednom procentu!) její plochy, je to, jakobyste ji tam nedali. Takže ono se vyplatí spíše s ní šetřit...
Bohdan Špaček
hetzer
| 02.06.08 01:09
kazdopadne jsem o podobnem reseni s mineralni vlnou neslysel. parozabrana zas tak draha neni a provetravani snizi izolacni schopnost te mineralni vlny, nebylo by levnejsi tu parozabranu pouzit?
hetzer
Bohdan Špaček
| 02.06.08 02:24
Myslím, že šakal popsal problém parozábran dostatečně podrobně.
Pokud jste neslyšel o skladbě bez parozábrany, podívejte se třeba na stránky Rockwoolu, oddíl provětrávané fasády .... (ono samozřejmě závisí, co se děje na straně interieru, je-li tam třeba bazén, nebo kuchyňský provoz, tak není parozábrana od věci... ale toto je RD)
Nebo zde též publikované centrum Sluňákov:
http://www.casopisstavebnictvi.cz/obvodovy-plast-ned-v-areal u-slunakov_N636
http://www.casopisstavebnictvi.cz/UserFiles/Image/0803/24_se v_stena_rez3_detail3.jpg
hmm
hetzer
| 02.06.08 04:28
no ja videl spoustu pripadu vytekani kondenzatu z mineralni vlny, takze nemyslim ze by byla zbytecna. Slunakov je takova divna stavba - na ekologickou budovu ma docela vysokou tepelnou ztratu.
v tom prvnim odkazu parozabrana je - dokonce pod EPS. ten druhy odkaz mi nefunguje
...Vymažte si v něm mezeru mezi "se" a "v"...
šakal
| 02.06.08 05:07
...(7;- ))
hetzer
Bohdan Špaček
| 02.06.08 05:47
ad odkaz: ..._se v_stena_ .. ma byt ..._sev_stena...
Nikdo netvrdí, že je zbytečná., pouze v mnoho případech není nezbytná. V případě KH byla vlna instalována na vyschlé zdivo s minimem vázané vlhkosti. Opakuji, že dům je min.5 let intenzivně obývaný několika lidmi a psy, topí se v něm, větrá, vaří, prostě normálně žije a za ta léta nebyly žádné problémy s tepelnou izolací. Pokud se bude někdy otevírat fasáda, dám sem určitě referenci v jaké kondici je tepelná izolace. Tím bych si dovolil toto téma ze své strany uzavřít, neb na vše podstatné jsem snad odpověděl.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.