Dům ve čtvrti Chayagasaka v japonském městě Nagoya slouží čtyřčlenné rodině - mladému páru a jejich dvěma malým dětem. Pozemek se nachází v blízkosti nové stanice metra. Celá oblast prochází rychlým rozvojem. Protože oba rodiče pracují, chtěli mít co nejvíce společných prostor, aby mohli trávit více času pohromadě jako rodina. Proto jsem se rozhodl postavit jednopokojový dům s jemně vybalancovaným poměrem mezi společným a soukromým prostorem.
Snažil jsem se vytvořit architekturu, která vás přivítá svou rozmanitostí, a kde budou všechny části domu vzájemně propojeny. Nejde o architekturu, které by panoval přísný řád nebo která by byla přehledně uspořádaná, ale spíše přejímá různé impulsy a je těžké pochopit, proč byla vytvořena právě takto. Když člověk navrhuje dům pro mladou rodinu s dětmi, které brzy vyrostou, a okolí domu tvoří dynamicky se rozvíjející území, které se bude rychle měnit, tak má smysl navrhnout otevřený dům, který se dokáže přizpůsobit.
Navrhl jsem jednopokojový dům, který má zvláštní tvar. Dům vznikl tak, že jsem do něj umístil jednoduché kubusy různých rozměrů. Zároveň jsem se snažil řešit jednotlivé části, které spolu za normálních okolností nemusí přímo souviset, jako jsou šířky, výšky, konstrukce, osvětlení, funkce, tvar, komunikace, terasa atd. Vztahy mezi nimi jsou velmi spletité, a pokud by se změnil jeden parametr, ovlivnilo by to celou stavbu. V celku to však návrh umí vstřebat.
Myslím si, že tento druh architektury může nabídnout nové kvality obytného prostoru. Mísí se tu různé prvky včetně současného i budoucího způsobu života, stejně jako historie a kultura zdejší lokality.
Výsledné architektuře se daří udržovat rozmanitost a současně nabídnout vyváženost. Konstrukční systém by neměl vnitřní život omezovat, ale spíše volně vymezovat jednotlivé vztahy. Mým cílem bylo vytvořit architekturu s měkkým uspořádáním.
Tetsuo Kondo Architects