Okolí. Na nejvyšším bodě ostrova Werder nedaleko Berlína se nachází čtyři budovy velmi odlišných stylů: novogotický Belvedere, vila ve stylu Art-Deco, hospodářská budova s novoklasicistní fasádou a bungalov z období Německé demokratické republiky (NDR) na sousedním pozemku. Dům u jezera leží ve svahu s výhledem na řeku Havel. Dům je usazen mezi dalšími čtyřmi domy a sám působí jako kamen, který tu byl odnepaměti. Tento kámen byl bez slohu a tvarosloví přeměněn na dům. Kámen představuje dutý betonový objekt, do něhož byly vyříznuty otvory.
Vývoj. Na rozdíl od pevného betonového bloku je zbytek konstrukcí vyroben ze dřeva. Veškerá konstrukce zůstala viditelná. Samostatně stojící dřevěné příčky rozdělují interiér a dřevěné okenní rámy jej chrání před povětrnostními vlivy. Na střeše je umístěn dřevěný pavilon. Z terasy obklopující pavilon je výhled na protékající řeku Havel. Dřevěné schodiště spojující obě patra zároveň slouží jako knihovna. Velké posuvné dveře umožňují přístup k venkovnímu kamennému bazénu a do zahrady svažující se k řece.
Roční období. Využití domu u jezera se liší v závislosti na ročním období. V zimě se obyvatelé uchýlí do spodního podlaží na úrovni zahrady. V létě se připojí horní pavilon s terasou, čímž se zdvojnásobí obytný prostor. Mobilní kuchyně putuje po domu společně s obyvateli. Během teplých měsíců jsou skládací dveře pavilonu otevřené a během chladného období se zavírají. V zimě je pavilon od zahradní úrovně oddělen pomocí vodorovného posuvného okna. Koncentrace obytného prostoru do spodní části šetří během zimních měsíců náklady na stavbu a vytápění. Izolace je omezena pouze na zahradní úroveň. Severní, východní a západní strana jsou zahloubeny do svahu. Vrstva zeminy poskytuje domu další izolaci. Díky odpadnímu teplu zespodu lze horní pavilon využít v chladnějších ročních obdobích jako zimní zahradu pro rostliny. Uzavřená nevytápěná místnost pak slouží jako další izolační vrstva spodního podlaží. Koncept sezónního bydlení oživuje tisíciletou kulturní tradici. Na rozdíl od běžných energeticky úsporných domů, které se izolují od svého okolí, tato stavba ukazuje, jak můžeme efektivně šetřit zdroje a zároveň vést trvale udržitelný život ve spojení s okolním prostředím. Koncept sezónního bydlení je strategií pro udržitelný život v dnešní době nadměrných předpisů na izolování staveb.
Jurek Brüggen