Projekt bytového domu na ulici Rue Saussure, který je inspirovaný haussmannovskou zástavbou, je současně reverzibilní architekturou, která se může snadno vyvíjet a měnit z bydlení na kanceláře a zpět podle aktuálních potřeb. Prefabrikované fasádní panely zároveň tvoří nosnou konstrukci domu, technické zázemí i zateplený plášť.
Přestavění bytu na kancelář je jednoduché. Budovy z Haussmannovy éry, které lemují pařížské třídy, to neustále dokazují. Tyto stavby, původně určené jako měšťanské bydlení, se ukázaly být jedinečným příkladem univerzální architektury, která je schopna pojmout také kanceláře, provozovny, dílny nebo školy. Tato flexibilita je dána několika základními konstantami: jasnou nosnou konstrukcí, kompaktností, přízemím otevírajícím se do ulice a jednotky v parteru lze rozšířit do mezipatra, množstvím okenních otvorů a dostatečných výšek místností v horních patrech, které vytvářejí velkou rozmanitost vnitřních dispozic. Považujeme-li tento konstrukční slovník za největší dědictví pařížských staveb, osvobozuje to naši představivost od obtíží, které někdy představují stavební programy určené výhradně pro bydlení. Můžeme opět začít experimentovat. Parcela určená pro výstavbu 40 bytových jednotek na okraji rozvojové zóny Clichy-Batignolles připomíná nárožní budovy, které zakončují obytné bloky z Haussmannovy éry. Máme tak možnost dokázat, jak tento historický model obstojí tváří v tvář současným výzvám, kterým čelí architektura a městský rozvoj.
Navzdory tomu, co by mohla naznačovat strohá fasády, tento projekt nereaguje pouze na jeden druh potřeb v určitém časovém období. Architektura byla od počátku koncipována jako přestavitelná na kancelářské prostory. Fasáda nese celou stavbu - kompletně zastavěné parcely -, která je zároveň vyztužena vnitřním komunikačním jádrem. Světlá výška mezi stropními deskami byla zvýšena na 3,20 m, což je hodnota někde mezi běžnými výškami pro standardní bytové jednotky (2,8 m) a kanceláře (3,5 m). Fasáda je založena na čtvercovém rastru 1,35 metru, takže okna mohou být široká 2,70 metru, jako je tomu u kanceláří. Vše od uspořádání výšek až po proporce jednotlivých prostorů a otvorů usnadňuje následnou úpravu vnitřních dispozic. Díky tomu získávají obyvatelé mimořádně vysokou kvalitu a široké spektrum využití. Lodžie, které představují další přidanou plochu 5 až 12 m², se nachází za obvodovým pláštěm a přestože se jedná o venkovní prostory, tak nabízí dostatek soukromí. Spolu s velkým množstvím oken a mimořádnou světlou výškou stropů bytových jednotek vznikají velmi prostorné byty, kde obývací pokoj, ložnice i kuchyně disponují velkým množstvím denního světla.
Standardizace otvorů byla zásadní pro to, aby se předešlo jakýmkoli pozdějším komplikacím a vzhled budovy nebránil jejímu vývoji z hlediska dalšího využití. Přesto existují drobné odlišnosti, které reflektují rozdílné požadavky na komfort na severní a jižní fasádě (směrem na jih jsou okna od podlahy až ke stropu a na severní straně vystupují z parapetu; umístění oken je buď za fasádou nebo v jedné rovině s fasádou; žaluzie jsou buď vnitřní, nebo vnější). Projekt, který se řídil orientací ke světovým stranám, také zohledňoval ekonomickou stránku. Standardizace umožnila použití vysoce kvalitních výrobků za dostupnou cenu. Při stavbě byla použito jednotné opláštění z černě lakovaného hliníku a tři typy nosných stěnových panelů, jejichž lícní povrchy jsou z leštěného betonu. A aby se posílil odkaz na historickou paralelu, tak byly do fasády zakomponovány dva elegantní zlaté pruhy připomínají Haussmannovo piano nobile (vznešené patro).
LAN Architecture